Վիրահայոց թեմի առաջնորդը հանդիպեց Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս – Պատրիարքի հետ PDF Տպել Էլ.փոստ
Սույն թվականի հունիսի 27-ին, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը Թբիլիսիի Պատրիարքարանում հանդիպեց Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու հովվապետ Իլիա Երկրորդի հետ:: Սրբազան Հայրը Նորին Սրբությանը փոխանցեց Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի ցավակցական նամակը՝ հունիսի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքների և մարդկային զոհերի կապակցությամբ և հաղորդեց Հայոց Վեհափառի բարեմաղթանքները Վրաց հովվապետին ու Համայն Վրաստանին:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը Համայն Վրաստանի Պատրիարքի հետ քննարկեց նաև վիրահայոց համայնքին և Հայոց Եկեղեցուն հուզող հիմնահարցերը: Երկուստեք պատրաստակամություն հայտնեցին հայ և վրաց Եկեղեցիներին հուզող հարցերի վերաբերյալ ունենալ հաճախակի հանդիպումներ, քրիստոնեական սիրո և փոխադարձ հասկացության մթնոլորտում միասին քննարկել առաջացած խնդիրները , զերծ մնալ քայլերից, որոնք կարող են վնաս հասցնել հայ-վրացական եկեղեցական հազարամյակների եղբայրությանը:
Վրաց Եկեղեցու Պատրիարքն իր բարեմաղթանքները հղեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին և ասաց, որ հակառակ բոլոր դժվարություններին, Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցին միշտ կմնա Հայոց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կողքին:
Պաշտոնական հանդիպումից հետո Պատրիարքարանի պաշտոնեության հետ տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում: Հանդիպմանը Վիրահայոց թեմի կողմից մասնակցում էին Իրավական հարցերի և համագործակցության բաժնի տնօրեն Միքայել Ավագյանը և անալիտիկ վերլուծության ու հասարակայնության հետ կապի բաժնի պատասխանատու Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը: Վրացական կողմից հանդիպմանը ներկա էին Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-Պատրիարքի քարտուղար-ռեֆերենտ Շորենա Թեթրուաշվիլին և հոգևոր այլ պաշտոնյաներ:

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии встретился с Католикос-Патриархом Всея Грузии PDF Печать E-mail
27 июня 2015 года, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в здании Грузинской патриархии в Тбилиси встретился с главой Грузинской Православной Церкви Илией II. Епископ вручил Его Святейшеству письмо с соболезнованием Католикоса Всех Армян Гарегина Второго в связи с произошедшим в Тбилиси 14 июня разрушительным наводнением, ставшим причиной гибели людей, и передал добрые пожелания Католикоса Всех Армян предстоятелю Грузинской Церкви и Всей Грузии.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии также обсудил с Католикос-Патриархом Всея Грузии вопросы, волнующие Армянскую Церковь и армянскую общину Грузии. Была высказана обоюдная готовность часто устраивать встречи касательно вопросов, беспокоящих армянскую и грузинскую Церкви, вместе обсуждать возникающие проблемы в обстановке взаимопонимания и христианской любви, воздерживаться от шагов, которые могут нанести урон многовековым братским отношениям армянской и грузинской церквей.
Патриарх Грузинской Церкви передал свои добрые пожелания Католикосу Всех Армян Гарегину Второму и сказал, что несмотря на все трудности, Грузинская Православная Церковь всегда будет рядом с Армянской Апостольской Святой Церковью.
После официальной встречи состоялась рабочая встреча с должностными лицами Грузинской патриархии. Во встрече со стороны Епархии ААЦ в Грузии участвовали директор отдела по правовым вопросам и сотрудничеству Михаил Авакян и ответственный за отдел аналитического исследования и связей с общественностью дьякон Геворг Антонян. С грузинской стороны на встрече присутствовали Шорена Тетруашвили, секретарь-референт Католикос-Патриарха Всея Грузии, другие духовные и должностные лица.