ერევნის სასწავლო- სამეცნიერო ინსტიტუტის პრეზენტაცია "ჰაიარტუნ" ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 18 ოქტომბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაიმართა მეგობრობის სულისკვეთებით აღსავსე შეხვედრა, რომლის მიზანი იყო ახალგაზრდებისთვის კიდევ ერთი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების კარის გახსნა. ეს ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო- სამეცნიერო ფილიალია, რომელიც სასწავლო დაწესებულებაში სწავლის მისაღებად იწვევს როგორც საჯარო სკოლების მაღალკლასელებს, ასევე ახალგაზრდებს, რომელთაც უმაღლესი განათლების მიღება აქვთ დასახული და ბაკალავრიატ დამთავრებულებს, რომელთაც პროფესიული ცოდნის გაღრმავება სურთ მაგისტრატურაში.
გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შეკრებილნი იყვნენ სომეხი, ქართველი და უკრაინელი ახალგაზრდები, მათი მშობლები, სკოლების კურსდამთავრებულები. ღონისძიებას მათი დასწრებით პატივი დასდეს საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა გიორგი ნაზაროვმა, ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის დირექტორმა საჰაკ ღუდრატიანმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა და სხვ.
დამსწრეებს მხიარული მუსიკალური ნომრით მიესალმა ზემოაღნიშნული უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტთა ტრიო.
შემდეგ დამსწრეებმა უყურეს ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო- სამეცნიერო ფილიალის საქმიანობის შესახებ ვიდეოფილმს.
ერევნის ფილიალის დირექტორმა ბატონმა ღუდრატიანმა ისაუბრა ფილიალის დაარსების ისტორიაზე, აღნიშნა, რომ ტერნოპოლის უნივერსიტეტი დაარსდა 1966 წელს, აქვს მე-4 ხარისხის აკრედიტაცია. ამ უნივერსიტეტის დიპლომი აღიარებულია 82 ქვეყანაში და ის მონაწილეა ბოლონიის საგანმანათლებლო სისტემისა. ინსტიტუტის დირექტორმა დამსწრეებს დაწვრილებით წარუდგინა 2001 წელს ერევანში გახსნილი ამ სასწავლო დაწესებულების ფილიალი, ისაუბრა ინსტიტუტში მიღებაზე, სწავლების დონეზე, სტუდენთა ყოველდღიურობასა და მიღებულ ცოდნაზე.
ინსტიტუტის დირექტორმა უპასუხა დამსწრეთა დასმულ შეკითხვებს, რომლებიც ეხებოდა უნივერსიტეტის პროფესიებს, სწავლის საფასურს, შეთავაზებულ პრივილეგიებს, სწავლების ენასა და დიპლომს. ბატონმა ღუდრატიანმა წარადგინა ინსტიტუტის კურსდამთავრებული ხაჩიკ ფაფახჩიანი, როგორც ერევნის ფილიალის წარმომადგენელი თბილისში, და განაცხადა, რომ მიმდინარე წლის 8 ნოემბრამდე ეს სასწავლო დაწესებულება აგრძელებს მიღებას და უმაღლესი სასწავლებლის წარმომადგენელი კოორდინირებას გაუწევს ჩარიცხვის მსურველთა ყველა საკითხს.
საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა გიორგი ნაზაროვმა და ერევნის საგანმანათლებლო- სამეცნიერო ფილიალის დირექტორმა საჰაკ ღუდრატიანმა დაათვალიერეს „ჰაიარტუნ“ ცენტრი, მოისმინეს ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორ ლევონ ჩიდილიანის მონაყოლი ცენტრის საქმიანობაზე. სტუმრებმა საკუთარი შთაბეჭდილებები და აღფრთოვანება გაუზიარეს „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელობას.

Презентация Ереванского учебно-научного института в центре «Айартун» PDF Печать E-mail
18 октября 2015 года, в Культурно-просветительском и молодежном центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча, проникнутая духом дружбы, целью которой было распахнуть перед молодежью двери еще одного высшего учебного заведения. Ереванский учебно-научный институт - это филиал Тернопольского национального экономического университета(Украина), который приглашает учиться старшеклассников публичных школ, абитуриентов, желающих получить высшее образование, выпускников бакалавриата, стремящихся углубить свои знания в магистратуре.
В зале имени Галуста Гюльбенкяна собрались армянская, грузинская и украинская молодежь, их родители, выпускники школ. Мероприятие почтили своим присутствием временный поверенный в делах Украины в Грузии Георгий Назаров, ректор Ереванского учебно-научного института Тернопольского национального экономического университета (Украина) Саак Гудратян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян и другие.
Присутствующую аудиторию веселым музыкальным номером поприветствовало студенческое трио вышеупомянутого университета.
После этого присутствующие посмотрели видео, рассказывающее о деятельности Ереванского учебно-научного института Тернопольского национального экономического университета (Украина).
В своем выступлении ректор Ереванского филиала, г-н Гудратян затронул историю создания структурного подразделения, отметил, что Тернопольский университет был основан в 1966 году, и это учебное заведение IV уровня аккредитации. Диплом университета, который участвует в Болонской системе, признают 82 страны мира. Ректор Ереванского института подробно представил присутствующим в зале отрывшийся в 2001 году в Ереване филиал этого учебного заведения, рассказал о приеме, качестве образования, буднях студентов филиала и полученных знаниях.
Ректор университета ответил на вопросы присутствующих, которые касались факультетов вуза, платы за обучение, предлагаемых льгот, языка обучения и диплома. Г-н Гудратян представил выпускника института Хачика Папахчяна, представителя Ереванского филиала в Тбилиси, и объявил, что до 8-го ноября текущего года это учебное заведение продолжает прием, и представитель вуза ответит на все вопросы желающих поступить.
Временный поверенный в делах Украины в Грузии, г-н Георгий Назаров и ректор Ереванского учебно-научного института Саак Гудратян осмотрели центр «Айартун», а также послушали рассказ директора отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левона Чидиляна о деятельности центра. Гости поделились впечатлениями и выразили свое восхищение руководству центра «Айартун».