სურბ გევორგის საკათედრო ტაძრის „დრნბაცექის“ (კარის კურთხევის) წესი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 30 ოქტომბერს, ჭეშმარიტად ისტორიული დღე იყო საქართველოს სომეხთა ცხოვრებაში. მიუხედავად წვიმიანი ამინდისა, ეკლესიის ეზოში უამრავი მორწმუნე იყო შეკრებილი. ორი წლის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შემდეგ, თბილისის საკათედრო „სურბ გევორგ“ ეკლესიამ კარი გაუხსნა მრევლს, გარემონტებული საეპისკოპოსოთი, კეთილმოწყობილი ეზოთი და გაფართოებული სივრცით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მის ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით, ვიკარიუსების და სასულიერო პირთა მონაწილეობით აღსრულდა მე-13 საუკუნეში აგებული სომხური ეკლესიის „დრნბაცექის“ ცერემონია, აკურთხეს ეკლესიის 12 სვეტი, სურბ სარგის მხედართმთავრის და სურბ ვარდანანც საკურთხევლები.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, ეპარქიის წინამძღვარმა მადლიერების სიტყვით მიმართა საქველმოქმედო ფონდს - „სომხეთის განვითარების ინიციატივები“ (IDeA) , სხვა ქველმოქმედებს, ვისი შემოწირულობითაც განხორციელდა ეკლესიის კაპიტალური რემონტი. წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა პროექტის ავტორების, მშენებლების დაუღალავ შრომას, რესტავრატორთა ძალისხმევას, ვისი წყალობითაც ეკლესია აღიმართა თავისი სიმტკიცით, უნიკალური ფრესკებით და სრულყოფილებით.
იმავე დღეს საკატედრო ტაძრის ხელახალი კურთხევის მიზნით თბილისში ჩამობრძანებულ სრულიად სომეხთა კათოლიკოსს უწმინდეს და უნეტარეს გაეგინ მეორეს სომხეთ-საქართველოს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტზე დახვდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლები, საქართველოს პარლამენტის ეთნიკურად სომეხი დეპუტატები, სომხებით დასახლებული რეგიონების თანამდებობის პირები, სათვისტომოს წარმომადგენლები, ბიზნესმენები.
სომეხთა კათოლიკოსი და მისი თანმხლები დელეგაცია მიიღო საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კათალიკოს-პატრიარქმა, უწმინდესმა და უნეტარესმა ილია მეორემ. შეხვედრისას, საუბარი შეეხო ორი ქრისტიანული ეკლესიის თანამშრომლობის საკითხებს.
იმავე დღეს, საღამოს, სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი და სამუშაო ვიზიტით თბილისში მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი, დელეგაციის წევრებთან ერთად, კოტე მარჯანიშვილის სახელობის დრამატულ თეატრში დაესწრნენ მარინე ალესის "ერთ-ერთი თქვენგანი ..." მუსიკალურ-პოეტურ საღამოს, რომელიც გაიმართა საქველმოქმედო ფონდ IDEA-ს 100 LIVES ინიციატივის ფარგლებში.
ხვალ, 31 ოქტომბერს, სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის მიერ, ქველმოქმედთა და შემომწირველთა დასწრებით, აღსრულდება სურბ გევორგის საკათედრო ტაძრის ხელახალი კურთხევის წესი.

The Drnbarsek (Opening of the Doors) Ceremony at Saint Gevorg Cathedral PDF Print E-mail
October 30, 2015 is an important date in the history of Armenians of Georgia. Despite rainy weather the churchyard was crowded with faithful. After the three-year reconstruction period, the Saint Gevorg Cathedral in Tbilisi with renovated Bishop’s residence, yard and wide territory threw open its doors to the faithful.
The Drnbarsek (Opening of the Doors) Ceremony in Saint Gevorg Cathedral (XIII c.) was presided over by Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Primate of the Armenian Diocese in Georgia, also participating in the service were the vicars and the clergy. 12 pillars, and small altars in the name of Saint Sarkis the Warrior and Saint Vardan Mamikonyan and His Companions were consecrated.
Following the church services, the Primate blessed the audience and gave his opinion. The Bishop expressed his gratitude to the charitable IDeA Foundation, other benefactors, through their generosity the full-scale renovation of the church was made possible. Bishop Vazgen Mirzakhanyan highly appreciated all of the hard work of architect-restorers and restoration builders, who fortified the church, restored the unique frescoes, presenting the church in its entire splendor.
Later on the same day, at Sadakhlo border-crossing point between Armenia and Georgia the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, the Georgian Orthodox Church representatives, the Georgian MPs of Armenian descent, the Armenian-inhabited region’s officials, public figures and businessmen welcomed His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, who headed to Tbilisi to perform reconsecration rite in the Saint Gevorg Cathedral.
The Catholicos-Patriarch Ilia II of All Georgia hosted the Supreme Patriarch Karekin II along with accompanying him delegation members at his residence. The leaders of two Christian Churches discussed issues of common interest and cooperation during the meeting.
The same day in the evening, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and paying a working visit to Tbilisi the President of Republic of Armenia along with the delegation members attended a poetic and musical evening “One of You...” dedicated to Marine Ales, held at Kote Marjanishvili State Drama Theatre, within the framework of 100 LIVES Idea Foundation initiative.
Tomorrow October 31, in attendance of the benefactors and donors of the renovation project His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians will perform reconsecration of the Saint Gevorg Cathedral.