სურბ გევორგის საკათედრო ტაძრის „დრნბაცექის“ (კარის კურთხევის) წესი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 30 ოქტომბერს, ჭეშმარიტად ისტორიული დღე იყო საქართველოს სომეხთა ცხოვრებაში. მიუხედავად წვიმიანი ამინდისა, ეკლესიის ეზოში უამრავი მორწმუნე იყო შეკრებილი. ორი წლის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შემდეგ, თბილისის საკათედრო „სურბ გევორგ“ ეკლესიამ კარი გაუხსნა მრევლს, გარემონტებული საეპისკოპოსოთი, კეთილმოწყობილი ეზოთი და გაფართოებული სივრცით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მის ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით, ვიკარიუსების და სასულიერო პირთა მონაწილეობით აღსრულდა მე-13 საუკუნეში აგებული სომხური ეკლესიის „დრნბაცექის“ ცერემონია, აკურთხეს ეკლესიის 12 სვეტი, სურბ სარგის მხედართმთავრის და სურბ ვარდანანც საკურთხევლები.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, ეპარქიის წინამძღვარმა მადლიერების სიტყვით მიმართა საქველმოქმედო ფონდს - „სომხეთის განვითარების ინიციატივები“ (IDeA) , სხვა ქველმოქმედებს, ვისი შემოწირულობითაც განხორციელდა ეკლესიის კაპიტალური რემონტი. წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა პროექტის ავტორების, მშენებლების დაუღალავ შრომას, რესტავრატორთა ძალისხმევას, ვისი წყალობითაც ეკლესია აღიმართა თავისი სიმტკიცით, უნიკალური ფრესკებით და სრულყოფილებით.
იმავე დღეს საკატედრო ტაძრის ხელახალი კურთხევის მიზნით თბილისში ჩამობრძანებულ სრულიად სომეხთა კათოლიკოსს უწმინდეს და უნეტარეს გაეგინ მეორეს სომხეთ-საქართველოს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტზე დახვდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლები, საქართველოს პარლამენტის ეთნიკურად სომეხი დეპუტატები, სომხებით დასახლებული რეგიონების თანამდებობის პირები, სათვისტომოს წარმომადგენლები, ბიზნესმენები.
სომეხთა კათოლიკოსი და მისი თანმხლები დელეგაცია მიიღო საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის კათალიკოს-პატრიარქმა, უწმინდესმა და უნეტარესმა ილია მეორემ. შეხვედრისას, საუბარი შეეხო ორი ქრისტიანული ეკლესიის თანამშრომლობის საკითხებს.
იმავე დღეს, საღამოს, სრულიად სომეხთა კათოლიკოსი და სამუშაო ვიზიტით თბილისში მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი, დელეგაციის წევრებთან ერთად, კოტე მარჯანიშვილის სახელობის დრამატულ თეატრში დაესწრნენ მარინე ალესის "ერთ-ერთი თქვენგანი ..." მუსიკალურ-პოეტურ საღამოს, რომელიც გაიმართა საქველმოქმედო ფონდ IDEA-ს 100 LIVES ინიციატივის ფარგლებში.
ხვალ, 31 ოქტომბერს, სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის მიერ, ქველმოქმედთა და შემომწირველთა დასწრებით, აღსრულდება სურბ გევორგის საკათედრო ტაძრის ხელახალი კურთხევის წესი.

Обряд «Дрнбацек» (Открытие Дверей) в Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси PDF Печать E-mail
30-ое октября 2015 года вошло в историю армян Грузии. Не взирая на дождливую погоду, церковный двор был переполнен верующими. После трех лет восстановительных работ, перед верующими распахнула свои двери Кафедральная церковь Сурб Геворг г. Тбилиси, c отремонтированной резиденцией главы епархии, благоустроенным двором и обширной территорией.
Под председательством предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и при участии викариев и духовных лиц, в сооруженной в 13-м веке церкви был совершен обряд «Дрнбацек» (Открытие Дверей), во время которого освятили 12 колонн, алтарь в честь Святого Саркиса и Свв. полководца Вардана Мамиконяна и его соратников.
По завершении торжественной церемонии, предводитель Епархии благословил всех и высказал свою оценку. Епископ выразил благодарность благотворительному Фонду «Инициативы развития Армении» (IDeA) и другим меценатам, на пожертвования которых осуществилась полная реставрация церкви. Предводитель епархии высоко оценил неустанную работу проектировщиков и строителей, усилия реставраторов, благодаря которым церковь воскресла, восхищая своей прочностью, неповторимыми фресками и совершенством.
В тот же день, на пункте пропуска «Садахло» на армяно-грузинской границе, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, представители Грузинской Православной Церкви, депутаты парламента Грузии армянской национальности, должностные лица из армянонаселенных регионов, общественные деятели и бизнесмены встретили Его Святейшество Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, прибывшего в Тбилиси с целью переосвящения церкви Сурб Геворг.
Верховного Патриарха и членов сопровождающей его делегации принял Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II. В ходе встречи состоялось обсуждение вопросов сотрудничества двух христианских Церквей.
Вечером того же дня, в Государственном академическом драматическом театре имени Коте Марджанишвили Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян и президент Республики Армения, находившийся с рабочим визитом в Тбилиси, вместе с членами делегации присутствовали на музыкально-поэтическом вечере Марины Алес «Одна из Вас...», который состоялся в рамках инициативы благотворительного фонда 100 LIVES.
Завтра, 31 октября, Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II в присутствии меценатов и благодетелей совершит чин переосвящения Кафедральной церкви Сурб Геворг.