"ქართლის დედოფალი შუშანიკი“ წიგნ-ალბომის პრეზენტაცია PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 22 იანვარს, ელენე ახვლედიანის სახელობის ბავშვთა სურათების გალერეაში, გაიმართა "ქართლის დედოფალი შუშანიკი“ წიგნ-ალბომის პრეზენტაცია, რომელსაც ესწრებოდნენ ხელოვანები, ესთეტიკური აღზრდის სკოლების მასწავლებლები, მოსწავლეები, მშობლები და სტუმრები.
გალერეის დირექტორი ლია გორგაძე მიესალმა დამსწრეებს, ისაუბრა ფონდ "სომხეთის განვითარების ინიციატივების» (IDEA) მიერ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის რესტავრაციისადმი მიძღვნილი „Surb Gevorg Cathedral. ფრესკები“, " საიათნოვა: ლირიკა" და " ქართლის დედოფალი შუშანიკი“ წიგნ-ალბომების გამოცემის შესახებ.
ხაზი გაესვა "ქართლის დედოფალი შუშანიკი“ წიგნ-ალბომში განთავსებულ სომხეთის ესთეტიკის ეროვნული ცენტრის, არცახისა და ელენე ახვლედიანის სახელობის ცენტრის აღსაზრდელთა ნამუშევრებს. ვარდან მამიკონიანის ასულის - წმინდა შუშანიკის, მარტვილობის საბავშვო სურათებით გამოსახვის კონკურსში მონაწილეობა მიიღი საქართველოს სხვადასხვა საჯარო და სამხატვრო სკოლის 150-მა მოსწავლემ. წარმოდგენილ ნამუშევართაგან 55 მოსწავლის ნამუშევარმა ჰპოვა ადგილი ალბომში, ამ მოსწავლეთაგან 30 ელენე ახვლედიანის სახელობის სამხატვრო გალერეის აღსაზრდელია.
გალერეის მასწავლებლებმა მარინე თაბორიძემ, ნინო ოქროპირიძემ მადლიერების სიტყვით მიმართეს ფონდ IDеА-ს კულტურული პროგრამების ხელმძღვანელ ელეონორა მალხასიანს, რომლის დაუღალავი შრომის შედეგად კონკურსში ჩაერთვნენ ქართველი ბავშვები და, როგორც სომეხი და ქართველი ხალხების გამაერთიანებელ საერთო კულტურულ ფასეულობათა სიმბოლო, გამოქვეყნდა ეს ისტორია.
თავიანთ გამოსვლებში, ხელოვნებათმცოდნე გოგი ხოშტარიამ, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის პრესსამსახურის უფროსმა სუსანა ხაჩატრიანმა, განათლების განყოფილების დირექტორმა ევგენია მარკოსიანმა ხაზი გაუსვეს ქრისტიანული რწმენის, მშვენიერის, ურთიერთპატივისცემისა და მეგობრობის იდეების მარადიულობას და თაობების ბავშვობიდანვე ამ იდეებით აღზრდას. დიდი მნიშვნელობა მიენიჭა სომხეთის ბავშვთა ესთეტიკური აღზრდის ცენტრსა და ელენე ახვლედიანის სახელობის ბავშვთა სურათების გალერეას შორის თანამშრომლობის აღდგენის აუცილებლობას.
მადლერების სიტყვით მიმართეს ასევე სხვადასხვა სკოლების მასწავლებლებს - კესო კაციტაძეს, ქეთევან მაჭავარიანს, ქეთევან ფუტკარაძეს, მარინა შალამბერიძეს, ქეთევან თოფიაშვილს და სხვებს, კონკურსში ბავშვების მონაწილეობის მხარდაჭერისათვის.

Презентация книги-альбома «Шушаник, Царица Картли» PDF Печать E-mail
22 января 2016 года, в Детской галерее искусств им. Элене Ахвледиани состоялась презентация книги-альбома «Шушаник, Царица Картли», на которой присутствовали искусствоведы, преподаватели школ эстетического воспитания, ученики, родители и гости.
Директор галереи Лия Горгадзе поприветствовала присутствующих на презентации, отметив, что книги-альбомы «Surb Gevorg Cathedral: фрески», «Саят-Нова: лирика» и «Шушаник, Царица Картли» были изданы фондом «Инициативы развития Армении» (IDeA) в рамках программы реконструкции кафедрального собора Епархии ААЦ в Грузии - храма Сурб Геворг в Тбилиси.
Были подчеркнуты работы воспитанников Национального центра эстетики Армении, юных художников Арцаха и Детской галереи искусств им. Элене Ахвледиани в Грузии, вошедшие в альбом «Шушаник, Царица Картли». В конкурсе, где дети с помощью рисунков пытались изобразить житие дочери Вардана Мамиконяна, святой Шушаник, приняли участие 150 детей из разных публичных и художественных школ Грузии, а в альбом вошли работы 55 учеников, 30 из которых - воспитанники Детской галереи искусств им. Элене Ахвледиани.
Преподаватели художественной галереи Марина Таборидзе и Нино Окропиридзе выразили благодарность Элеоноре Малхасян, ответственной за культурные мероприятия IDеA, руководителю программы издания книг, благодаря безупречной работе которой в конкурс были вовлечены грузинские дети и эта история была издана, как символ общих культурных ценностей, объединяющих армянский и грузинский народы.
В своих выступлениях искусствовед Гоги Хоштария, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбурятн, пресс-секретарь Епархии ААЦ в Грузии Сусанна Хачатурян, директор отдела образования Евгения Маркосян подчеркнули непреходящие идеи христианства, красоты, взаимного уважения и дружбы, на которых следует воспитывать подрастающее поколение с самого детства. Была подчеркнута необходимость восстановления сотрудничества между Детской галереей искусств им. Элене Ахвледиани и Национальным центром эстетики Армении.
Благодарность была высказана учителям разных школ Кесо Кацитадзе, Кетеван Мачавариани, Кетеван Путкарадзе, Марине Шаламберидзе, Кетеван Топиашвили и другим за поддержку в участии детей в конкурсе.
По завершении мероприятия, дети – авторы рисунков - получили в подарок трехъязычную книгу-альбом «Королева Картли Шушаник».