ქედის მოხრა სრულიად სომეხთა პოეტის ხსოვნის წინაშე PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
19 თებერვალი დიდი სომეხი პოეტის, ოვანეს თუმანიანის, დაბადების  დღე არის. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  "ჰაიარტუნ" ცენტრის ინიციატივით და ეპარქიის საეპისკოპოსოს  მხარდაჭერით, უკვე ტრადიციად იქცა ყოველ წელს ამ დღეს თბილისის  სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა   პანთეონში მისვლა და დიდი ლორელის   საფლავის ყვავილებით შემკობა.
ღონისძიების დამსწრე თბილისელ სომხებს შორის იყვნენ   მწერალ-მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, პოეტი მარინა მოსესოვა-კირაკოსიანი, თბილისის   104-ე საჯარო სკოლის დირექტორი ირინა ჟამკოჩიანი,  საქართველოს სომეხი ინელიგენციის კავშირის თავმჯდომარე  ენოქ  თადევოსიანი, ისტორიკოსი ნორაირ ბაღდასარიანი, ეპარქიის წარმომადგენლები, სათვოსტომოს სტრუქტურათა ხელმძღვანელები,   პედაგოგები, მშობლები, მოსწავლეები.
ოვანეს თუმანიანისა   და აქ დაკრძალულ სხვა დიდებულთა საფლავების ყვავილებით შემკობის   შემდეგ, ავლაბრის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის სამღვდელოების მონაწილეობით შესრულდა პანაშვიდის წესი.
სახალხო პოეტის  ხსოვნისადმი იყო მიძღვნილი 104-ე საჯარო სკოლის მე -8 კლასის მოსწავლეების მონაწილეობით,    სომხური ენისა და ლიტერატურის ღვაწლმოსილი პედაგოგ კარინე ჰოვანესიანის ორგანოიზებული ლიტერატურულ-მუსიკალური მონტაჟი.
ლამაზი მეტყველებით, მშვენიერი დეკლამაციით, თუმანიანის პოეზიიდან სიმღერების   მშვენიერი შესრულებით, მოსწავლეებმა წარმოადგინეს    ოვანეს თუმანიან-შემოქმედის, ეროვნული და საზოგადო მოღვაწის, ერის ღირსეული შვილისა და  ერთგული პატრიოტის    ცხოვრების განვლილი  გზა, დამსწრეები გადაიყვანეს თუმანიანისეულ მარად აქტუალურ შემოქმედებით სამყაროში, რითაც დაიმსახურეს დამსწრეთა მაღალი შეფასება.
გაიხსენეს ასევე წლების წინ ცხონებული ლევონ ანანიანის მიერ ოვანეს თუმანიანის დაბადების დღის  წიგნის ჩუქების დღედ გამოცხადების ინიციატივა, და მოსწავლეებმა დამსწრეებს აჩუქეს    წიგნები.
ცერემონიალის დასრულების შემდეგ, დამსწრეებს მიმართა   ავლაბრის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის სულიერმა მსახურმა მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა, რომელმაც  მადლიერება გამოუხატა სკოლის დირექციას და პედაგოგს, ერის დიდებულთა ხსოვნის უკვდავყოფის, თუმანიანისეული მარად აქტუალური  იდეების თაობებისთვის გადაცემის და ტრადიციად ქცეულ ღონისძიებაში აქტიურად მონაწილეობისათვის.

Чествование памяти выдающегося армянского поэта PDF Печать E-mail
19-го февраля родился выдающийся армянский поэт Ованес Туманян. В этом году, по уже сложившейся традиции, по инициативе центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии и при поддержке резиденции главы Епархии, вновь посетили Пантеон армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк” и возложили цветы на могилу «Великого лорийца».
Среди тбилисских армян, присутствующих на мероприятии, были поэт и переводчик Гиви Шахназари, поэтесса Марина Мосесова-Киракосян, директор армянской публичной школы № 104 Ирина Жамкочян, председатель Союза армянской интеллигенции в Грузии Енок Тадевосян, историк Норайр Багдасарян, служащие Епархии, руководители общинных организаций, педагоги, родители и ученики.
После того, как могила Ованеса Туманяна была украшена цветами и цветы были возложены к надгробиям покоящихся здесь великих армянских писателей и общественных деятелей, при участии духовных лиц церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре была отслужена панихида.
Литературно-музыкальный монтаж с участием учеников 8-го класса столичной школы № 104, который составила заслуженный педагог, учитель армянского языка и литературы Карина Оганесян, был посвящен памяти народного поэта.
Красивым словом, великолепной декламацией, талантливым исполнением песен на основе туманяновской поэзии ученики представили жизненный путь поэта и писателя, великого национального и общественного деятеля, достойного сына своего народа и истинного патриота - Ованеса Туманяна. Они перенесли присутствующих в не теряющий свою актуальность, наполненный эмоциями и глубокий мир туманяновского творчества, удостоившись высокой оценки собравшихся.
Была отмечена инициатива покойного Левона Ананяна – дарить друг другу книги в день рождения Ованеса Туманяна, после чего школьники подарили присутствующим принесенные с собой книги.
По завершении церемонии, священнослужитель церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре, о. Манук Зейналян обратился к присутствующим, он поблагодарил дирекцию и педагога армянской школы, которые хранят память о великих деятелях нации, передают не теряющие свою актуальность туманяновские идеи новому поколению и активно участвуют в уже ставшем традиционным мероприятии.