სომეხთა გენოციდის საქართველოს კომიტეტის და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის შესრულებულ სამუშაოთა ანგარიში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMG 83759
2016 წლის 26 თებერვალს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ" ცენტრში გაიმართა სომეხთა გენოციდის მე-100 წლისთავის ღონისძიებების საკოორდინაციო რეგიონალური საქართველოს კომიტეტის 2015 წლის მოღვაწეობისა და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის შესრულებულ სამუშაოთა წლიური საანგარიშო კრება.
კრებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა, ბატონმა იური ვარდანიანმა.
კრებას ესწრებოდნენ კომიტეტის წევრები ახალქალაქიდან, ნინოწმინდიდან, ახალციხიდან, წალკიდან, ბათუმიდან და თბილისიდან, "ჰაიარტუნ" ცენტრის საბჭოს წევრები, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სასულიერო პირები, საეპისკოპოსოს პერსონალი.
საუფლო ლოცვის და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევის შემდეგ კრებამ დაიწყო მუშაობა.
კომიტეტის მდივანმა გისანე ჰოვსეფიანმა საფუძვლიანად წარმოადგინა საქართველოს სომხებით დასახლებულ რეგიონებში ჩატარებული 100-ზე მეტი ღონისძიება, კერძოდ, ორგანიზებულ იქნა 10 გამოფენა, 20 კულტურული ღონისძიება, გაიმართა 8 ხსოვნის საღამო, აღიმართა 12 ხაჩქარი, საქართველოს პარლამენტში სომეხთა გენოციდის აღიარების მოწოდებით გამოვიდნენ ეთნიკურად სომეხი დეპუტატები, მოძმე ეკლესიებში წამებულთა სულების სიმშვიდისთვის ერთიანი ლოცვა აღევლინა, გაიმართა 7 წიგნის პრეზენტაცია, მოეწყო 11 სასარჩელო სვლა, ტიგრან ჰამასიანის კონცერტი ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში და სხვა.
მოხსენების შემდეგ სიტყვით გამოვიდნენ როგორც კომიტეტის წევრები, ასევე კრების მონაწილეები. გამომსვლელებმა დადებითად შეაფასეს კომიტეტის გაწეული მუშაობა. თავის გამოსვლაში, პეტროს ადაამიანის სახელობის თბილისის სომხური სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ ბაიანდურიანმა ასევე ისაუბრა თეატრის რემონტის საკითხზე. მონაწილეებს აცნობა, რომ მიმდინარეობს კვლევითი სამუშაოები და აპრილში დაიწყება სარემონტო სამუშაოები. ყველა ამ სამუშაოს დასრულება იგეგმება წელიწად ნახევარში.
კომიტეტის თავმჯდომარის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ინიციატივით კომიტეტი იმოქმედებს სათათბირო ორგანოს სტატუსით. იყო შემოთავაზება გაფართოვდეს სათათბირო ორგანოს შემადგენლობა, შეივსოს იურისტებითა და საჭირო სპეციალისტებით.
კრების დროს ასევე წარმოდგენილ იქნა კომიტეტის საქმიანობის ფინანსური ანგარიში.
2015 წელს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საქმიანობა ყოვლისმომცველად წარმოადგენილ იქნა პრესისა და ინფორმაციის განყოფილების დირექტორის, სუსანა ხაჩატრიანის მიერ.
მონაწილეებმა შეაფასეს გაწეული მუშაობა. იყო წინადადება მეტი ყურადღება დაეთმოს თბილისისა და ბათუმის სომხური სკოლების მოსწავლეებით უზრუნველყოფის პრობლემას. გამომსვლელებმა დააფიქსირეს, რომ არის პროგრესი როგორც სასულიერო პირების, ასევე საეპისკოპოსოს პერსონალის მიერ ეპარქიის კულტურულ- საგანმანათლებლო, ახალგაზრდულ, საინფორმაციო და საპროპაგანდო ერთწლიან მოღვაწეობაში.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ბატონი იური ვარდანიანი. ელჩმა დადებითად შეაფასა საქართველოს რეგიონალური კომიტეტის ორგანიზებული საქმიანობა და ხაზი გაუსვა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის მიერ რეგიონალური კომიტეტისთვის მინიჭებული სიგელის კომიტეტის თავმჯდომარისთვის გადაცემის ფაქტს.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა თავისი კურთხევა გადასცა სასულიერო პირებს. მაღალი შეფასება მისცა ეპარქიის პერსონალს, გაწეული მუშაობისთვის, და მოუწოდა, რომ უფრო ეფექტურად და მიზანმიმართულად ემსახურონ ხალხს, სულიერ, კულტურულ და საგანმანათლებლო სფეროებში.
ისაუბრეს იმის თაობაზე, რომ ეპარქიის საეპისკოპოსოს ხელმძღვანელობით ახლო მომავალშიც ქრისტიანული სიყვარულით განაგრძონ მოლაპარაკებები საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული სომხური ეკლესიების ეპარქიისთვის დაბრუნების მიმართულებით. გადაწყდა, რომ კომიტეტის მომდევნო სხდომა ჩატარდება აპრილის დასაწყისში.

Отчет Епархии ААЦ в Грузии и региональной комиссии Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян, о проделанной работе |
26 февраля 2016 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось годовое отчетное собрание Епархии ААЦ в Грузии о проделанной работе, также посвященное итогам деятельности за 2015 год региональной комиссии Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян. Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии, г-н Юрий Варданян почтил собрание своим присутствием. На собрании присутствовали члены комиссии из Ахалкалаки, Ниноцминда, Ахалцихе, Цалки, Батуми и Тбилиси, члены совета центра «Айартун», духовные лица Епархии ААЦ в Грузии, служащие Епархии. После молитвы «Отче Наш» и благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии собрание приступило к работе. Секретарь комиссии Гисане Овсепян подробно представила более 100 памятных мероприятий, осуществленных в армянонаселенных регионах Грузии, в их числе были организованы 10 выставок, 20 культурных мероприятий, 8 вечеров памяти, установлены 12 хачкаров, депутаты армянской национальности выступили в парламенте Грузии с призывом признать Геноцид армян, в церквах-сёстрах была вознесена совместная молитва об упокоении душ мучеников, состоялись 7 презентаций книг, 11 маршей с требованием признать Геноцид армян, был организован концерт Тиграна Хамасяна в церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре и другое. После прочтения доклада со словом выступили как члены комиссии, так и участники собрания. Выступающие положительно оценили проделанную работу комиссии. В своем выступлении Армен Баяндурян, художественный руководитель Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, также затронул вопрос ремонта здания театра. Присутствующие узнали, что проводятся исследовательские работы и в начале апреля начнется реставрация здания театра. Работы планируют завершить через полтора года. По предложению председателя комиссии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, было решено, что комиссия впредь будет иметь статус совещательного органа при общине. Было предложено расширить состав совещательного органа, дополнить его юристами и другими необходимыми специалистами. В ходе собрания был также представлен финансовый отчет комиссии. Директор отдела прессы и СМИ, Сусанна Хачатурян, представила всеобъемлющий доклад о деятельности Епархии ААЦ в Грузии за 2015 год. Присутствующие высказали свою точку зрения касательно проделанной работы. Было высказано предложение уделить больше внимания проблеме обеспечения учениками армянских школ в Тбилиси и Батуми. Всеми выступающими был отмечен прогресс в годовой духовно-религиозной, культурно-просветительской, молодежной, информационной и проповеднической деятельности Епархии стараниями священнослужителей и сотрудников резиденции главы Епархии. С заключительным словом выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии, г-н Юрий Варданян. Господин посол высоко оценил наилучшим образом организованную деятельность региональной комиссии Грузии и подчеркнул благодарственную грамоту, присужденную региональной комиссии Грузии, которую президент Армении вручил председателю комиссии. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии передал духовным лицам свое благословение. Епископ дал высокую оценку проделанной работе служащих Епархии и призвал еще более продуктивно и целенаправленно служить народу в духовной, культурной и образовательной сферах. Была отмечена необходимость под руководством резиденции главы Епархии с христианской любовью и в будущем продолжить переговоры по вопросу о возвращении Епархии армянских церквей, конфискованных в советское время. Следующее заседание комиссии было решено провести в начале апреля. |