სომეხთა გენოციდის წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი კონცერტი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 2 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში საპატიო ადგილები ეკავათ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატებს, სათვისტომოს სტრუქტურათა წარმომადგენლებს, კლასიკური მუსიკის სპეციალისტებს და შემფასებლებს, თბილისის საზოგადოებრიობის სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენლებს.
ყოველწლიურად აპრილის თვეში სომეხთა გენოციდის წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების სერია ტარდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ინიციატივითა და მხარდაჭერით. ამჯერად ღონისძიებები დაიწყო ვანო სარაჯიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის პროფესორ ერნსტ არაქელოვის ვიოლინოს კლასის კლასიკური მუსიკის კონცერტით, ეთნიკურად სომეხი სტუდენტების მონაწილეობით.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა, რომელმაც ისაუბრა სომეხი ხალხის სასტიკ ბედსა და ბრძოლით გატარებულ ცხოვრებაზე, ხაზი გაუსვა თავისუფლების მოყვარე ხალხის სიკვდილ-სიცოცხლის ბრძოლას, რომელიც დღესაც გრძელდება მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის საზღვრებთან, და უდანაშაულო ადამიანების უბედურებისა და დახოცვის მიზეზი ხდება. მან სთხოვა დამსწრეებს წუთიერი დუმილით პატივი მიეგოთ 2 აპრილს გამთენიისას მთიან ყარაბაღის საზღვარზე დაღუპულთა ხსოვნისადმი.
პროფესორ არაქელოვის წარდგენით გამოვიდნენ ვიოლინოს კლასის სტუდენტები: დევი ალექსანიანი, ეკატერინა ღაზარიანი, მილენა ჯალალბეკოვა, დავით ჰაკობიანი, სტელა მკრტჩიანი და მაგისტრანტი მარაიანა კირაკოზოვა, რომლებმაც მშვენივრად შეასრულეს ვენიავსკის, ბარტოკის, ჩაიკოვსკის, პაგანინის ნაწარმოებები. მევიოლინეები გამოდიოდნენ კონცერტმაისტერების - ირინა პლატონოვასა და თეონა მიქელაძის აკომპონირებით.
საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველმა კარენ მელიქიანმა მადლობა გადაუხადა პროფესორ არაქელოვს და მის სტუდენტებს, წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა, და არცახში დაღუპულ სომეხ მეომართა ხსოვნის უკვდავყოფისათვის. მიუხედავად იმისა, რომ სომეხ ხალხს ჰყავს ნახევარი მილიონი უდანაშაულო მოწამე, მან მოახერხა თავისი თვითმყოფადობის, კულტურის, სომეხი ადამიანის სახის შენარჩუნება. ეთნიკურად სომეხმა დიპლომატმა მადლობა გადაუხადა ქართველ ხალხს და მსოფლიოს ყველა ხალხებს, ვინც გაჭირვების ჟამს დახმარების ხელი გაუწოდა და შეიკედლა თურქული ხოცვისაგან რისვაივაგლახით გადარჩენილი სომხები.
სომეხი და ქართველი ხალხების მეგობრული ურთიერთობების, სხვა პროექტებთან ერთად, კულტურული პროგრამებით გამყარების და განვითარების მოწოდებით გამოვიდა საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარე არტემ კირაკოზოვი.
ხსოვნის ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა მადლიერება გამოუხატა თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის ეთნიკურად სომეხ პროფესორს, რომელიც არა მხოლოდ ეთნიკურად სომეხ ახალგაზრდებს, არამედ ქართველებს და სხვა ეთნიკური ჯგუფების სტუდენტებს ასწავლის სიმებიანი საკრავების დაუფლების რთულ საქმეს, ამავდროულად მათ აახლოებს სომხურ კულტურასა და მუსიკასთან, ამით თავისი წვლილი შეაქვს სომხური თვითმყოფადობის შენარჩუნების პატრიოტულ საქმეში. დღეს ისევ დაძაბული ვითარებაა არცახში, იქ კვლავ იღუპებიან სომეხი მამაცი ჯარისკაცები, წინამძღვარი ყოვლისშემძლე ღმერთს სთხოვა საზღვარზე მყოფი ჯარისკაცების მფარველობა და მოუწოდა ყველას მათი გადარჩენისათვის ლოცვისკენ.

Concert in memory of the Holy Martyrs of the Armenian Genocide PDF Print E-mail
On April 2, 2016, diplomats from the RA Embassy in Georgia, representatives of community-based organizations, experts and enthusiasts of classical music, the votaries of art from different nationalities took their seats in the Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center at the Armenian Diocese in Georgia.
Events commemorating the Holy Martyrs of the Armenian Genocide are being implemented at the initiative and with the support of the Hayartun Center at the Armenian Diocese in Georgia in April each year. The commemorative events started with a classical musical concert featuring the Armenian students from violin class of Ernest Arakelov (String Music Department dean) from the V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatory.
In his opening speech, the Head of Culture Department of the Armenian Diocese in Georgia, the Director of the Hayartun Center, Levon Chidilyan, spoke about the Armenian nation’s bitter fate and the life that has been full of struggle, highlighting life and death fight of freedom-loving people, he mentioned that Nagorno-Karabakh's border continues to see conflict, which causes the deaths and suffering of innocent people. The people present observed a minute's silence in honor of those who died in the early morning of April 2 on the Nagorno-Karabagh contact line.
Professor Arakelov introduced bachelor students Devi Aleksanyan, Ekaterina Kazaryan, Milena Jalalbekova, David Akopyan, Stella Mkrtchyan and MA student Marianna Kirakozova from violin class, who skillfully performed the works of Wieniawski, Bartok, Tchaikovsky, Paganini following one another. The violinists were accompanied by concertmasters Teona Mikeladze and Irina Platonova.
In his remarks, the Counselors at the RA Embassy in Georgia, Karen Melikyan, thanked professor Arakelov and his students for paying tribute to the Holy Martyrs of the Armenian Genocide and Armenian soldiers killed in Artsakh. Although one and a half million Armenians perished, our nation has managed to maintain its culture and identity. The diplomat from the RA Embassy in Georgia expressed his gratitude to the Georgian people and those states and nations, who extended helping hand in an hour of need and provided shelter to Armenians, who escaped Turkish yataghan.
The President of the Union of Armenian Musicians in Georgia Artem Kirakozov urged to develop and strengthen the friendly relations between Armenians and Georgians through cultural programs and other projects.
His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Primate of the Armenian Diocese in Georgia, in his closing remarks, highly appreciated the work of the Armenian Professor of Tbilisi State Conservatory, who by teaching Armenian, Georgian and other students how to play and master string instruments, acquaints them with Armenian culture and music at the same time, thus making his contribution to the preservation of the Armenian identity. Today, despite the tense situation in Artsakh, when brave Armenian soldiers are dying from enemy bullets, the Diocesan Primate asked Almighty God to protect our soldiers standing on the border and called on people present to pray to keep them safe.