სომეხთა გენოციდის წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი კონცერტი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 2 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში საპატიო ადგილები ეკავათ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატებს, სათვისტომოს სტრუქტურათა წარმომადგენლებს, კლასიკური მუსიკის სპეციალისტებს და შემფასებლებს, თბილისის საზოგადოებრიობის სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენლებს.
ყოველწლიურად აპრილის თვეში სომეხთა გენოციდის წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების სერია ტარდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ინიციატივითა და მხარდაჭერით. ამჯერად ღონისძიებები დაიწყო ვანო სარაჯიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის პროფესორ ერნსტ არაქელოვის ვიოლინოს კლასის კლასიკური მუსიკის კონცერტით, ეთნიკურად სომეხი სტუდენტების მონაწილეობით.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა, რომელმაც ისაუბრა სომეხი ხალხის სასტიკ ბედსა და ბრძოლით გატარებულ ცხოვრებაზე, ხაზი გაუსვა თავისუფლების მოყვარე ხალხის სიკვდილ-სიცოცხლის ბრძოლას, რომელიც დღესაც გრძელდება მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის საზღვრებთან, და უდანაშაულო ადამიანების უბედურებისა და დახოცვის მიზეზი ხდება. მან სთხოვა დამსწრეებს წუთიერი დუმილით პატივი მიეგოთ 2 აპრილს გამთენიისას მთიან ყარაბაღის საზღვარზე დაღუპულთა ხსოვნისადმი.
პროფესორ არაქელოვის წარდგენით გამოვიდნენ ვიოლინოს კლასის სტუდენტები: დევი ალექსანიანი, ეკატერინა ღაზარიანი, მილენა ჯალალბეკოვა, დავით ჰაკობიანი, სტელა მკრტჩიანი და მაგისტრანტი მარაიანა კირაკოზოვა, რომლებმაც მშვენივრად შეასრულეს ვენიავსკის, ბარტოკის, ჩაიკოვსკის, პაგანინის ნაწარმოებები. მევიოლინეები გამოდიოდნენ კონცერტმაისტერების - ირინა პლატონოვასა და თეონა მიქელაძის აკომპონირებით.
საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველმა კარენ მელიქიანმა მადლობა გადაუხადა პროფესორ არაქელოვს და მის სტუდენტებს, წმინდანად შერაცხულ მოწამეთა, და არცახში დაღუპულ სომეხ მეომართა ხსოვნის უკვდავყოფისათვის. მიუხედავად იმისა, რომ სომეხ ხალხს ჰყავს ნახევარი მილიონი უდანაშაულო მოწამე, მან მოახერხა თავისი თვითმყოფადობის, კულტურის, სომეხი ადამიანის სახის შენარჩუნება. ეთნიკურად სომეხმა დიპლომატმა მადლობა გადაუხადა ქართველ ხალხს და მსოფლიოს ყველა ხალხებს, ვინც გაჭირვების ჟამს დახმარების ხელი გაუწოდა და შეიკედლა თურქული ხოცვისაგან რისვაივაგლახით გადარჩენილი სომხები.
სომეხი და ქართველი ხალხების მეგობრული ურთიერთობების, სხვა პროექტებთან ერთად, კულტურული პროგრამებით გამყარების და განვითარების მოწოდებით გამოვიდა საქართველოს სომეხ მუსიკოსთა კავშირის თავმჯდომარე არტემ კირაკოზოვი.
ხსოვნის ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა მადლიერება გამოუხატა თბილისის სახელმწიფო კონსერვატორიის ეთნიკურად სომეხ პროფესორს, რომელიც არა მხოლოდ ეთნიკურად სომეხ ახალგაზრდებს, არამედ ქართველებს და სხვა ეთნიკური ჯგუფების სტუდენტებს ასწავლის სიმებიანი საკრავების დაუფლების რთულ საქმეს, ამავდროულად მათ აახლოებს სომხურ კულტურასა და მუსიკასთან, ამით თავისი წვლილი შეაქვს სომხური თვითმყოფადობის შენარჩუნების პატრიოტულ საქმეში. დღეს ისევ დაძაბული ვითარებაა არცახში, იქ კვლავ იღუპებიან სომეხი მამაცი ჯარისკაცები, წინამძღვარი ყოვლისშემძლე ღმერთს სთხოვა საზღვარზე მყოფი ჯარისკაცების მფარველობა და მოუწოდა ყველას მათი გადარჩენისათვის ლოცვისკენ.

Концерт памяти канонизированных жертв Геноцида армян PDF Печать E-mail
2 апреля 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии собрались дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общинных организаций, знатоки и ценители классической музыки, почитатели искусства и представители разных национальностей г. Тбилиси.
В апреле каждого года, по инициативе и при поддержке центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, проводится ряд мероприятий памяти канонизированных жертв Геноцида армян. На этот раз ряд мероприятий открыл концерт классической музыки при участии студентов армянской национальности класса скрипки профессора Эрнста Аракелова при Тбилисской государственной консерватории им. Вано Сараджишвили.
В приветственном слове директор отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян затронул тяжелую судьбу и полную борьбы жизнь армянского народа, подчеркнув бой свободолюбивого народа не на жизнь, а на смерть, который продолжается и сегодня вблизи границы Нагорно-Карабахской Республики, становясь причиной несчастья и смерти ни в чем не повинных людей. Он попросил почтить минутой молчания память погибших на границе НКР рано утром 2 апреля.
Профессор Аракелов представил студентов класса скрипки Дэви Алексаняна, Екатерину Казарян, Милену Джалалбекову, Давида Акопяна, Стеллу Мкртчян и студентку магистратуры Марианну Киракозову, которые друг за другом великолепно исполнили произведения Венявского, Бартока, Чайковского, Паганини. Скрипачам аккомпанировали концертмейстеры Ирина Платонова и Теона Микеладзе.
Советник посольства РА в Грузии Карен Меликян выразил слова благодарности профессору Аракелову и его студентам, которые почтили память канонизированных жертв Геноцида армян и погибших в Арцахе армянских солдат. И хотя армяне потеряли полтора миллиона человек, они все же смогли сохранить свою самобытность и культуру. Армянский дипломат поблагодарил грузинский народ и все народы мира, которые в страшный час протянули руку помощи и приютили армян, чудом спасшихся от турецкого ятагана.
Председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Киракозов выступил с призывом укреплять и развивать дружественные связи между армянами и грузинами с помощью программ в сфере культуры в числе других проектов.
Подводя итоги памятного мероприятия, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выразил благодарность профессору армянской национальности Тбилисской государственной консерватории, который, обучая студентов армянской, грузинской и другой национальности игре на струнных инструментах, одновременно приобщает их к армянской культуре и музыке, тем самым вносит свой вклад в благое дело сохранения национальной самобытности. И хотя ситуация в Арцахе сейчас напряженная, храбрые армянские солдаты вновь погибают от пули противника, предводитель Епархии попросил Всевышнего поддержать стоящих на границе сынов армянского народа и призвал молиться об их спасении.