შეხვედრა ერევნის საგანმანათლებლო-კვლევითი ინსტიტუტის დელეგაციასთან PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 8 მაისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაიმართა შეხვედრა ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის დელეგაციასთან. შეხვედრის მიზანი იყო ახალგაზრდობის წინაშე ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის სტრუქტურული ერთეულის - ერევნის ამ უმაღლესი სასწავლებლის კარის გახსნა, იქ სასწავლებლად საჯარო სკოლების მაღალი კლასების მოსწავლეების, უმაღლესში სწავლის სურვილის მქონე აბიტურიენტების და მაგისტრატურაში პროფესიული ცოდნის გაღრმავების მსურველ ბაკალავრიტდამთავრებულთა მიწვევა.
გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შეკრებილნი იყვნენ სომეხი, ქართველი და უკრაინელი ახალგაზრდები, მათი მშობლები, სკოლის კურსდამთავრებულები, მასწავლებლები. ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა გიორგი ნაზაროვმა. დარბაზში ადგილები ეკევათ ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის დელეგაციას, დირექტორის, საჰაკ ღუდრატიანის ხელმძღვანელობით, ასევე თბილისში ერევნის ფილიალის წარმომადგენელს, ხაჩიკ ფაფახჩიანს.
დამსწრეებს მხიარული მუსიკალური ნომრით მიესალმნენ ზემოაღნიშნული უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტები და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „ჰაიოს ბენდ“ ვოკალურ-ინსტრუმენტული ანსამბლის სოლისტი ანი ჰოვანისიანი.
ნაჩვენები იქნა ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის საქმიანობის ამსახველი ვიდეო ფილმი.
ფილიალის დირექტორი ბატონი ღუდრატიანი თავის გამოსვლაში შეეხო ფილიალის შექმნის ისტორიას და აღნიშნა, რომ ტერნოპოლის უნივერსიტეტი დაარსდა 1966 წელს, აქვს მე -4 ხარისხის ლიცენზია. ამ უმაღლესი სასწავლებლის დიპლომი აღიარებულია 82 ქვეყანაში. ერევნის ინსტიტუტის დირექტორმა დეტალურად წარმოადგინა 2001 წელს ერევანში გახსნილი ამ სასწავლო დაწესებულების ფილიალი, დაწვრილებით ისაუბრა მიღების, სწავლის დონის, ფილიალის სტუდენტთა ყოველდღიური ცხოვრების, მიღებული ცოდნის შესახებ. გამომსვლელმა დამსწრეებს აცნობა გაცვლითი პროგრამების შესახებ, როგორიცაა კრაკოვისა და ერევნის უმაღლეს სასწავლებლებთან დადებული ხელშეკრულებები. ამ პროგრამის ფარგლებში, ფილიალის სტუდენტები სასწავლო პრაქტიკას, მასწავლებლები კი - კვალიფიკაციის ამაღლების კურსს გადიან ამ ქვეყნების უმაღლეს სასწავლებლებში. დირექტორმა აღნიშნა, რომ მათ უნივერსიტეტში უმაღლეს განათლებას იღებენ სტუდენტები თურქმენეთიდან, სირიიდან, ირანიდან, საქართველოდან. ამ საიუბილეო წელს კიევის ეკონომიკური უნივერსიტეტი აღნიშნავს დაარსების 100 წელს, ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტი - 50 წელს, ერევნის საგანმანათლებლო- სამეცნიერო ინსტიტუტი - მე -15 წლისთავს.
უმაღლესი სასწავლებლის დირექტორმა უპასუხა დამსწრეთა შეკითხვებს, რომლებიც ეხებოდა სასწავლებლის სპეციალობებს, სწავლის საფასურს, შემოთავაზებულ შეღავათებს, სწავლების ენასა და დიპლომს.
საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა ბატონმა გიორგი ნაზაროვმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა თაობათა აღზრდის საქმეში განათლების როლზე, ხაზი გაუსვა იმას, რომ საქართველოში უკრაინის საელჩო მხარს უჭერს უმაღლესი სასწავლებლის საქმიანობას. დიპლომატმა დასძინა, რომ სილამაზე გადაარჩენს მსოფლიოს, სილამაზე კი იქმნება ცოდნის საფუძველზე, ვინაიდან მოიცავს როგორც ისტორიას, ასევე კულტურასა და დიპლომატიას.

Meeting with the Delegation of the Scientific Educational Centre in Yerevan PDF Print E-mail
On May 8, 2016, the “Hayartun” Cultural, Educational and Youth Center at the Armenian Diocese in Georgia hosted a meeting with the delegation of the Scientific Educational Centre in Yerevan of Ternopol National Economic University (Ukraine). The main purpose of the meeting was to throw the doors of the educational establishment, which is Yerevan Branch of Ternopol National Economic University, wide open for young people, to offer public school students and prospective university students an extensive range of study options at both the undergraduate level and graduate programs leading to master’s degree.
The Armenian, Georgian and Ukrainian youth, their parents, high school graduates and teachers were gathered together in the Calouste Gulbenkian Hall. Mr. Georgii Nazarov - Charge d'affaires of the Embassy of Ukraine in Georgia graced the event with his presence. The delegation of the Scientific Educational Centre in Yerevan, headed by Sahak Ghudratyan, Director of the Scientific Educational Centre in Yerevan of Ternopol National Economic University (Ukraine), as well as Khachik Papakhchyan, the representative of Yerevan Branch in Tbilisi, took their seats in the hall.
The aforementioned university students and the solo performer of the “Hayos Band” vocal-instrumental ensemble, Ani Hovhanisyan, welcomed the audience and performed a piece of music.
After that the audience took a video tour of the Scientific Educational Centre in Yerevan of Ternopol National Economic University (Ukraine) to see activities conducted in the university.
Director of the Scientific Educational Centre in Yerevan, Mr. Ghudratyan delivered a speech. He told the history of the university’s branch in Yerevan. The Ternopol National Economic University was established in 1966 and has the 4th level of accreditation. The university diploma is widely recognized by colleges and universities around the world (in 82 countries). The admission process for the established in 2001 university’s branch in Yerevan, the quality of education and student’s everyday life have been presented at length. The speaker informed the audience about exchange programs, including cooperation agreements signed between the Krakow and Yerevan educational establishments. Within the framework of these programs the students of Yerevan Branch are involved in educational practices; the teachers are enrolled in professional development courses at these educational establishments. The director emphasized that students from Turkmenistan, Syria, Iran and Georgia receive higher education at the Scientific Educational Centre in Yerevan, and noted that this year the Kiev Economic University will mark its 100th Anniversary, the Ternopol National Economic University will celebrate its 50th Anniversary, while the Scientific Educational Centre in Yerevan will observe its 15th Anniversary.
The Director of the Scientific Educational Centre in Yerevan answered the questions of the audience mainly concerning the faculties of the higher educational establishment, tuition fee, benefits offered, the language of studies and diploma.
In his remarks, Mr. Georgii Nazarov, Charge d'affaires of the Embassy of Ukraine in Georgia, stressed the important role of education in good upbringing of the new generation, and highlighted that the Embassy of Ukraine in Georgia provides support to the university activities. The diplomat added that beauty will save the world, and beauty is created on the basis of knowledge, as knowledge combines history, culture and diplomacy.