შეხვედრა ერევნის საგანმანათლებლო-კვლევითი ინსტიტუტის დელეგაციასთან PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 8 მაისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაიმართა შეხვედრა ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის დელეგაციასთან. შეხვედრის მიზანი იყო ახალგაზრდობის წინაშე ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის სტრუქტურული ერთეულის - ერევნის ამ უმაღლესი სასწავლებლის კარის გახსნა, იქ სასწავლებლად საჯარო სკოლების მაღალი კლასების მოსწავლეების, უმაღლესში სწავლის სურვილის მქონე აბიტურიენტების და მაგისტრატურაში პროფესიული ცოდნის გაღრმავების მსურველ ბაკალავრიტდამთავრებულთა მიწვევა.
გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში შეკრებილნი იყვნენ სომეხი, ქართველი და უკრაინელი ახალგაზრდები, მათი მშობლები, სკოლის კურსდამთავრებულები, მასწავლებლები. ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა გიორგი ნაზაროვმა. დარბაზში ადგილები ეკევათ ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის დელეგაციას, დირექტორის, საჰაკ ღუდრატიანის ხელმძღვანელობით, ასევე თბილისში ერევნის ფილიალის წარმომადგენელს, ხაჩიკ ფაფახჩიანს.
დამსწრეებს მხიარული მუსიკალური ნომრით მიესალმნენ ზემოაღნიშნული უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტები და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის „ჰაიოს ბენდ“ ვოკალურ-ინსტრუმენტული ანსამბლის სოლისტი ანი ჰოვანისიანი.
ნაჩვენები იქნა ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ერევნის საგანმანათლებლო-სამეცნიერო ფილიალის საქმიანობის ამსახველი ვიდეო ფილმი.
ფილიალის დირექტორი ბატონი ღუდრატიანი თავის გამოსვლაში შეეხო ფილიალის შექმნის ისტორიას და აღნიშნა, რომ ტერნოპოლის უნივერსიტეტი დაარსდა 1966 წელს, აქვს მე -4 ხარისხის ლიცენზია. ამ უმაღლესი სასწავლებლის დიპლომი აღიარებულია 82 ქვეყანაში. ერევნის ინსტიტუტის დირექტორმა დეტალურად წარმოადგინა 2001 წელს ერევანში გახსნილი ამ სასწავლო დაწესებულების ფილიალი, დაწვრილებით ისაუბრა მიღების, სწავლის დონის, ფილიალის სტუდენტთა ყოველდღიური ცხოვრების, მიღებული ცოდნის შესახებ. გამომსვლელმა დამსწრეებს აცნობა გაცვლითი პროგრამების შესახებ, როგორიცაა კრაკოვისა და ერევნის უმაღლეს სასწავლებლებთან დადებული ხელშეკრულებები. ამ პროგრამის ფარგლებში, ფილიალის სტუდენტები სასწავლო პრაქტიკას, მასწავლებლები კი - კვალიფიკაციის ამაღლების კურსს გადიან ამ ქვეყნების უმაღლეს სასწავლებლებში. დირექტორმა აღნიშნა, რომ მათ უნივერსიტეტში უმაღლეს განათლებას იღებენ სტუდენტები თურქმენეთიდან, სირიიდან, ირანიდან, საქართველოდან. ამ საიუბილეო წელს კიევის ეკონომიკური უნივერსიტეტი აღნიშნავს დაარსების 100 წელს, ტერნოპოლის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტი - 50 წელს, ერევნის საგანმანათლებლო- სამეცნიერო ინსტიტუტი - მე -15 წლისთავს.
უმაღლესი სასწავლებლის დირექტორმა უპასუხა დამსწრეთა შეკითხვებს, რომლებიც ეხებოდა სასწავლებლის სპეციალობებს, სწავლის საფასურს, შემოთავაზებულ შეღავათებს, სწავლების ენასა და დიპლომს.
საქართველოში უკრაინის რესპუბლიკის საქმეთა დროებითმა რწმუნებულმა ბატონმა გიორგი ნაზაროვმა თავის გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა თაობათა აღზრდის საქმეში განათლების როლზე, ხაზი გაუსვა იმას, რომ საქართველოში უკრაინის საელჩო მხარს უჭერს უმაღლესი სასწავლებლის საქმიანობას. დიპლომატმა დასძინა, რომ სილამაზე გადაარჩენს მსოფლიოს, სილამაზე კი იქმნება ცოდნის საფუძველზე, ვინაიდან მოიცავს როგორც ისტორიას, ასევე კულტურასა და დიპლომატიას.

Встреча с делегацией Ереванского учебно-научного института PDF Печать E-mail
8 мая 2016 года, в Культурно-просветительском и молодежном центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялась встреча с делегацией Ереванского учебно-научного института, филиала Тернопольского национального экономического университета (Украина). Целью встречи было распахнуть для молодежи двери Ереванского вуза, который является структурным подразделением Тернопольского национального экономического университета, пригласить на обучение старшеклассников публичных школ, абитуриентов, желающих получить высшее образование, выпускников бакалавриата, стремящихся углубить свои знания в магистратуре.
В зале имени Галуста Гюльбенкяна собрались армянская, грузинская и украинская молодежь, их родители, выпускники школ, педагоги. Мероприятие почтил своим присутствием временный поверенный в делах Украины в Грузии Георгий Назаров. В зале присутствовала делегация Ереванского учебно-научного института во главе с директором Сааком Гудратяном, а также Хачик Папахчян, представитель Ереванского филиала в Тбилиси.
Присутствующую аудиторию веселым музыкальным номером поприветствовали студенты вышеупомянутого университета и Ани Оганесян, солистка вокально-инструментального ансамбля «Айос бэнд» центра «Айартун».
Затем состоялся показ видео, рассказывающего о деятельности Ереванского учебно-научного института Тернопольского национального экономического университета (Украина).
В своем выступлении ректор Ереванского филиала, г-н Гудратян, затронул историю создания структурного подразделения, отметил, что Тернопольский университет был основан в 1966 году, и это учебное заведение IV уровня аккредитации. Диплом университета признают 82 страны мира. Ректор Ереванского института подробно представил присутствующим в зале открывшийся в 2001 году в Ереване филиал этого учебного заведения, рассказал о приеме, качестве образования, буднях студентов филиала и полученных знаниях. Докладчик сообщил присутствующим о программах обмена, в числе которых есть соглашения, подписанные между Краковским и Ереванским вузами. В рамках существующих программ студенты данного филиала проходят учебную практику, а педагоги – курсы повышения квалификации в вузах этих стран. Директор подчеркнул, что в их вузе высшее образование получают абитуриенты из Туркмении, Сирии, Ирана, Грузии, и отметил, что этот год является юбилейным, так как Киевский экономический университет отмечает 100-летие, Тернопольский национальный экономический университет – 50-летие, а Ереванский учебно-научный институт – 15-летие.
Ректор университета ответил на вопросы присутствующих, которые касались факультетов вуза, платы за обучение, предлагаемых льгот, языка обучения и диплома.
Временный поверенный в делах Украины в Грузии, г-н Георгий Назаров в своем выступлении подчеркнул роль образования в воспитании подрастающего поколения, отметив, что посольство Украины в Грузии оказывает поддержку деятельности университета. Дипломат добавил, что красота спасет мир, а красота создается на основе знаний, ибо знания сочетают в себе и историю, и культуру, и дипломатию.