საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ვიზიტი დაბა შაუმიანში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 28 მაისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, 50-ზე მეტ თბილისელ მომლოცველთან ერთად, გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპის საპყრობილიდან გამოსვლის დღესასწაულთან დაკავშირებით, მოსალოცად გაემგზავრა ქვემო ქართლის დაბა შაუმიანის „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში.
თბილისელი სომეხი მომლოცველებით და ადგილობრივი მორწმუნეებით სავსე ეკლესიაში, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის, თავმჯდომარეობით, საღმრთო ლიტურგია აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწემ, არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა.
წირვის დროს, მწირველმა - არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა, კერძოდ, აღნიშნა, რომ დღე სამმაგად სადღესასწაულოა შაუმიანელთათვის: უპირველეს ყოვლისა, ეს არის ჩვენი რწმენის მამამთავრის, გრიგორ განმანათლებლის, ხორ ვირაპის საპყრობილიდან გამოსვლის დღე, მეორე ის, რომ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა თავისი კურთხევა და სიყვარული მოუტანა შაუმიანელებს და მესამე, თბილისელი მორწმუნეები მოსალოცად ჩამოვიდნენ შაუმანის „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაში.
არქიმანდრიტმა ხორენმა სათანადოდ იქადაგა დღესასწაულის, წმინდა გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპირ საპყრობილიდან გამოსვლის შესახებ, მორწმუნეებს მოუწოდა, სომეხთა პირველი პატრიარქის მსგავსად ერთგულნი იყონ იესო ქრისტეს სახარებისადმი და არასოდეს არ დაიხიონ სირთულეების დროს.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დალოცა დამსწრეები და მიულოცა წმინდა გრიგორ განმანათლებლის ხორ ვირაპირ საპყრობილიდან გამოსვლის და სომხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფოებრიობის აღდგენის დღე. წინამძღვარმა მაღალი შეფასება მისცა შაუმიანელ მორწმუნეთა მონაწილეობას საღმრთო ლიტურგიაში ღვთისმშობლის სახელობის ტაძარში, მოუწოდა წმინდა ეკლესიისადმი ერთგულებისა და თაობების ქრისტიანული რწმენით, სამშობლოსა და მშობელი ხალხის მიმართ დიდი სიყვარულით აღზრდისკენ. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ხაზი გაუსვა ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის მგალობელთა გუნდის მონაწილეობას საღმრთო ლიტურგიაში, რამაც განსაკუთრებული სულიერი ელფერი შესძინა წირვა-ლოცვას და წმინდა გრიგორ განმანათლებელს სთხოვა მფარველობა და მხარდაჭერა.

The Primate of the Armenian Diocese in Georgia Visited the Shahumyan Settlement of the Marneuli Region |
On May 28, 2016, on the occasion of the feast of St. Gregory the Illuminator’s Deliverance from the Pit, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, with more than 50 Armenian pilgrims from Tbilisi, made a pilgrimage to the Surb Astvatsatsin Church (Holy Mother of God) in the village of Shahumyan in the region of Kvemo Kartli. Very Rev. Father Khoren Hovhannisyan, assistant to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, celebrated the Divine Liturgy in the crowded with Armenian pilgrims from Tbilisi and the local faithful Surb Astvatsatsin Church (Holy Mother of God). Bishop Vazgen Mirzakhanyan presided over the service. During the Divine Liturgy, the celebrant, Very Rev. Fr. Khoren in his message noted in particular that today is a triple holiday for the Shahumyan village residents. Firstly, it is the feast of St. Gregory the Illuminator’s Deliverance from the Pit, secondly, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia offered his blessings and love to the local residents, and thirdly, the faithful from Tbilisi made a pilgrimage to the Surb Astvatsatsin Church (Holy Mother of God) in the village of Shahumyan. Very Rev.Fr. Khoren Hovhannisyan offered a homily about the message of day - the feast of St. Gregory the Illuminator’s Deliverance from the Pit, he encouraged everyone, following the example of the first Catholicos of All Armenians, to remain faithful to the Holy Gospel of Jesus Christ and never yield to difficulties. At the end of the Divine Liturgy, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan conveyed his blessings to the attendees and congratulated everyone on the occasion of the feast of St. Gregory the Illuminator’s Deliverance from the Pit and on the Day of the Proclamation of the First Republic of Armenia. The Bishop expressed joy for the presence of the faithful from the village of Shahumyan at the Holy Mass in the Holy Mother of God Church, and called upon to remain faithful to the Holy Church, to transmit Christian faith to a younger generation, to educate them to love the motherland and one’s own nation greatly. The Diocesan Primate highly appreciated the participation of the Surb Etchmiadzin Church choir from Tbilisi in the Divine Liturgy celebrated in the Surb Astvatsatsin Church of the village of Shahumyan, which added more splendor to the Holy Mass, asking Saint Gregory the Illuminator for his intercession and support. |