საჭადრაკო ტურნირი „ალექსანდრე მანთაშევის“ სახელობის ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 28 მაისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ალექსანდრე მანთაშევის“ სახელობის კულტურულ, საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა ჭადრაკის ტურნირი, რომელიც მიეძღვნა სომხეთისა და საქართველოს პირველი რესპუბლიკების გამოცხადების დღეს. ტურნირში მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა ასაკისა და სქესის მოჭადრაკეებმა სომხური სათვისტომოდან, მათ შორის ეთნიკურმა უკრაინელებმა, ქართველებმა, ბელორუსებმა (ქალაქ მინსკიდან).
დაძაბული ბრძოლის შემდეგ, ტურნირის გამარჯვებულად იქნა ცნობილი ალექსანდრე პონასენკო, მეორედან მეოთხე ადგილები შესაბამისად დაიკავეს სმბატ თოპბაშიანმა, ვაზგენ მადოიანმა და სერგეი მისოიანმა, ტურნირის მთავარი მსაჯი იყო დიდოსტატი, ბათუმის ჭადრაკის სკოლის მასწავლებელი ფელიქს მელქონიანი. ღონისძიება ორგანიზებული იყო „ალექსანდრე მანთაშევის“ სახელობის ცენტრისა და სამრევლო საბჭოს წევრის, გარიკ ღუკასიანის ძალისხმევით.
ტურნირის დასასრულს გაიმართა დაჯილდოების ცერემონიალი. მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი მღვდელი არარატ გუმბალიანი, მიულოცა საუკუნეების მანძილზე ნანატრი და ორი მეგობარი ხალხების პატრიოტული და ეროვნული ბრძოლის შედეგად ჩამოყალიბებული პირველი რესპუბლიკების დღესასწაული. სულიერმა მამამ მადლობა გადაუხადა ტურნირის ორგანიზატორებს. დამსწრეებს შეატყობინა, რომ ტურნირი იქნება ტრადიციული და ყოველწლიური.
პრიზების გადაცემის მნიშვნელოვანი მისია შეასრულეს და გამარჯვებულებს მიულოცეს ჩოგბურთის დამსახურებულმა მწვრთნელმა ავეტის ხუმროიანმა, კულტურის ცენტრის დირექტორმა სონა ჰოვანისიანმა, ევგენია პოპოვამ, გარიკ ღუკასიანმა და სულიერმა მამამ. გამარჯვებულებს გადაეცათ მედლები და თასები, ყველა სხვა მონაწილემ მიიღო სიგელები და სუვენირები.

The Alexander Mantashev Cultural Center Hosted the Chess Championship PDF Print E-mail
On May 28, 2016, the Alexander Mantashev Educational Cultural Youth Center in Batumi at the Armenian Diocese in Georgia hosted the Chess Tournament dedicated to Armenia First Republic Day and Georgia Independence Day. Players of different ages and sexes from the Armenian community and Armenia, as well as Ukrainians, Georgians, Byelorussian (from Minsk) came to play in the tournament.
Eventually, after an intense struggle, Alexander Ponasenko became the winner of the first prize, Smbat Topbashyan, Vazgen Madoyan and Sergey Misoyan won the second, third and fourth prizes respectively. Felix Melkonyan, a grandmaster and a teacher of chess at Chess School in Batumi, was the Chief Judge of the tournament. The championship was held through the efforts of the Alexander Mantashev Cultural Center and Garik Ghukasyan, the Parish council member.
Following the tournament, the Award Ceremony took place. Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of Armenian community in Ajara, Guria and Imereti of the Armenian Diocese in Georgia, gave a welcoming speech, and congratulated everyone on the occasion of the Armenia First Republic Day and Georgia Independence Day, a dream which spans the centuries and which is the result of the patriotic and national struggle of Armenians and Georgians. Words of appreciation were addressed to the event organizers. Rev. Fr. Ararat also announced that the championship would become traditional and annual.
Master of sports in tennis, Avetis Khumroyan, the Director of the Cultural Center, Sona Hovhannisyan, Eugenia Popova, Garik Ghukasyan and the Rev. Father handed out prizes and congratulated the winners. The winners received medals and cups, while all the participants received certificates of honor and souvenirs.