ერთდღიანი სკოლების კურსდამთავრებულებს გადაეცათ მშობლიური ენის ცოდნის მოწმობები PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 13 ივნისს, თბილისის “სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში, შეკრებილნი იყვნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მშობლიური ენის სწავლების ერთდღიანი სკოლების მოწაფეები, მასწავლებლები, მშობლები.
საღამოს ღვთისმსახურების შემდეგ ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორი ევგენია მარკოსიანი მიესალმა და მიულოცა ეპარქიის "სურბ გრიგორ ნარეკაცი" და "სურბ ეღია მარგარე“ ერთდღიანი სკოლების 2015-2016 სასწავლო წლის იმ 35 კურსდამთავრებულს, რომლებმაც სომხურ წიგნიერებასა და ლიტერატურაში საჭირო ცოდნა წარმოადგინეს, წარმატებით ჩააბარეს გამოსაშვები გამოცდები და მიიღეს მშობლიური ენის ფლობის მოწმობა.
მოწმობების გადაცემის შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწემ, არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა კურსდამთავრებულებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის მამობრივი სიყვარული და მილოცვა. არქიმანდრიტმა ხორენმა მაღალი შეფასება მისცა განყოფილების დირექტორის ევგენია მარკოსიანის, მასწავლებლების - როზა ზოჰრაბიანის, თამარა გაბოიანის და რევიკ კარაპეტიანის თავდადებულ შრომას და პროფესიონალიზმს უამრავი სომეხი ახალგაზრდის თავის წინაპრების ტრადიციებისკენ დაბრუნების საქმეში. არქიმანდრიტმა ისაუბრა ასევე დღის საიდუმლოზე, მთარგმნელთა დღესასწაულზე და წმინდა საჰაკ პართევისა და წმინდა მესროპ მაშტოცის მფარველობა ითხოვა კურსდამთავრებულთათვის, ასევე მიულოცა მათ მშობლიური ენის სწავლების კურსის წარმატებით დამთავრება და მოწმობის მიღება, მოუწოდა მათ, რომ ამ წმიდა ტაძარში პირობა დადონ, რომ თავიანთ შვილებს და შვილიშველბს აუცილებლად აღზრდიან ერის სომხურენოვან შვილებად.
ერთდღიანი სკოლის კურსდამთავრებულებმა სერგეი ჩარუხჩიანმა, სოფია სმბატიანმა, ვიტალი ბრეჟნევმა მადლიერება გამოუხატეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიას და ეპარქიის განათლების განყოფილებას, მშობლიურ წმინდა ენაზე კომუნიკაციის, სომხური ლიტერატურის მარგალიტების სწავლების და სომხეთის ისტორიასთან დაახლოებისათვის. კურსდამთავრებულებმა დამსწრეებს აჩუქეს ვაჰან ტერიანის, ავეტიქ ისაჰაკიანის ნაწარმოებები.
ღონისძიება დასრულდა არქიმანდრიტ ხორენ ჰოვანისიანის „დამცავი ლოცვით“.
მოწმობების გადაცემის ცერემონიალს ესწრებოდნენ: „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი ღირსეული მღვდელი ნარეკ ღუშჩიანი, კანდელაკი ღირსეული მღვდელი მანუკ ზეინალიანი, პოეტი და მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, საქართველოს სომეხ მწერალთა "ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარე ჟორა სნხჩიანი და სხვები.

Выпускники однодневных школ получили сертификаты об окончании курса родного языка PDF Печать E-mail
16 июня 2016 года, в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси собрались воспитанники, педагоги и родители однодневных школ изучения армянского языка.
По завершении вечерней службы, директор образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян приветствовала и поздравила 35 выпускников 2015-2016 учебного года субботней школы им. Св. Григора Нарекаци и воскресной школы им. Св. Пророга Егия, которые продемонстрировали достаточный уровень знаний армянской грамоты, армянской литературы, Истории Армении, удачно сдали выпускные экзамены и получили сертификаты об окончании курса армянского языка.
После вручения сертификатов помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Оганесян, передал выпускникам отеческую любовь, благословение и поздравления предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Архимандрит Хорен высоко оценил приверженность своему делу и мастерство директора образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии Евгении Маркосян, педагогов Тамары Габоян, Розы Зограбян и Ревика Карапетяна, которые вернули многих чад армянского народа к родным корням. Архимандрит Хорен затронул таинство дня – Праздник Свв. Армянских Переводчиков – и вознес молитвы о ходатайстве Св. Саака Партева и Св. Месропа Маштоца за выпускников. О. Хорен поздравил выпускников с успешным завершением курса армянского языка и получением сертификата, призвал их принести обет в этом священном храме вырастить своих детей и внуков, говорящими на армянском языке.
Выпускники однодневных школ Сергей Чарухчян, София Смбатян, Виталий Брежнев выразили свою благодарность Епархии ААЦ в Грузии и образовательному отделу Епархии за предоставленную возможность приобщиться к родному языку, изучить жемчужины армянской литературы и соприкоснуться с Историей Армении. Ребята посвятили присутствующим произведения Ваана Теряна и Аветика Исаакяна.
Архимандрит Хорен Оганесян завершил мероприятие оберегающей молитвой.
На церемонии вручения сертификатов присутствовали: духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, о. Нарек Кущян, ключарь церкви о. Манук Зейналян, поэт и переводчик Гиви Шахназари, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян и другие.