დავით მანუსაჯიანის ხსოვნის საღამო PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 15 ივლისს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა არასამთავრობო ორგანიზაცია "თბილისის სომეხთა ასამბლეის" ყოფილი თავმჯდომარის (2012- 2015 წ.წ.), თბილისელი სომეხი საზოგადო მოღვაწის, უდროოდ გარდაცვლილი დავით მანუსაჯიანის ხსოვნის საღამო. "თბილისის სომეხთა ასამბლეის" ინიციატივით და "ჰაიარტუნ" კულტურის ცენტრის მხარდაჭერით ჩატარებული ხსოვნის ღონისძიება მიეძღვნა დავით მანუსაჯიანის ტრაგიკული გარდაცვალების წლისთავს. ღონისძიებას ესწრებოდნენ გარდაცვლილის მეუღლე, ქალიშვილი, ახლობლები, მეგობრები და ნაცნობები.
ღონისძიების დაწყებამდე „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში, სულიერმა მოძღვარმა ღირსეულმა მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა შეასრულა პანაშვიდის ცერემონიალი, დავით მანუსაჯიანის სულის სიმშვიდისათვის. მამა ნარეკმა ისაუბრა ზეციური სასუფევლის შესახებ, ხაზი გაუსვა დავითის, როგორც თავისი ერის, ოჯახის და თბილისელი სომხური საზოგადოების ერთგული შვილის დადებით თვისებებზე, რომლის შეგნებული ცხოვრების პრინციპი იყო ერთგულება ერისადმი, განსაკუთრებით თბილისელი სომეხი სათვისტომოსადმი.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა ლევონ ჩიდილიანმა გახსნა ხსოვნის საღამო, დავით მანუსაჯიანს უწოდა თბილისელი სომხობის სინდისი, ერისათვის მსახურების ნიმუში და დამსწრეებს შესთავაზა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგონ მის ხსოვნას.
საღამო წარმართა ჟურნალისტმა და მუსიკოსმა არტემ კირაკოზოვმა. დავითი იდეების ერთგული იყო, ნამდვილი ინდივიდუალობა, მაგრამ ამავდროულად ტრაგიკული ფიგურა, რომელსაც გულწრფელად უყვარდა სამშობლო და ამაყობდა სამშობლოთი. წამყვანმა დააფასა ევგენია ფარსადანოვასა და დავით მანუსაჯიანის შექმნილი ლამაზი სომხური ოჯახი, სომხური სულისკვეთებით აღზრდილი ოთხი შვილი.
"თბილისის სომეხთა ასამბლეის“ ყოფილი ხელმძღვანელის შესახებ დამსწრეებს მოგონებები გაუზიარეს მისმა მეგობრებმა, ახლობლებმა და ნათესავებმა და ისაუბრეს მის ფილოსოფიურ აზროვნებაზე, დადებით ადამიანურ თვისებებზე, გულწრფელობაზე, ერთგულებასა და ჰუმანურობაზე.
ღონისძიების ბოლოს გამოვიდა გარდაცვლილის ქვრივი. უდროოდ გარდაცვლილ მეუღლეზე საუბრისას, მან ხაზი გაუსვა მეუღლის უსაზღვრო პატრიოტიზმს და თავისი ხალხის ერთიანად დანახვის ოცნებას. ქალბატონმა ფარსადანოვამ მადლიერება გამოუხატა თბილისის სომეხთა ასამბლეას, "ჰაიარტუნ" ცენტრს, მეუღლის გარდაცვალების წლისთავის ხსოვნის საღამოთი აღნიშვნისათვის.
საღამოზე ნაჩვენები იქნა ეპიზოდები დავითის მოკლე, მაგრამ აზრიანი ცხოვრებიდან, წარმოდგენილი იქნა ნაწყვეტები საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა და თბილისის სომხური სათვისტომოს პრობლემების შესახებ მისი სხვადასხვა ინტერვიუებიდან.

Вечер памяти Давида Манусаджяна PDF Печать E-mail
15 июля 2016 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся вечер памяти, посвященный бывшему председателю Ассамблеи тбилисских армян (2012-2015 гг.), тбилисскому армянину и общественному деятелю, безвременно скончавшемуся Давиду Манусаджяну. Мероприятие, которое осуществилось по инициативе Ассамблеи тбилисских армян и при содействии центра «Айартун», было приурочено к первой годовщине трагической гибели Давида Манусаджяна. На вечере присутствовали вдова умершего, его дочь, родственники, друзья, близкие и знакомые.
Перед началом мероприятия, в церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре, духовный пастырь о. Нарек Кущян совершил заупокойную службу по Давиду Манусаджяну. О. Нарек говорил о Царстве Небесном, подчеркнул, что Давид был верен своему народу, своей семье и тбилисской армянской общественности;  быть до конца преданным армянскому народу, тбилисской армянской общине в частности, - это принцип, которому он следовал всю свою сознательную жизнь.
Открыл вечер памяти директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, он назвал Давида Манусаджяна совестью тбилисских армян, примером служения нации, и предложил почтить его память минутой молчания.
Ведущим вечера был журналист и музыкант, Артём Киракозов. Давид был человеком идеи, настоящей личностью, одновременно трагической фигурой, которая стала примером того, как достойно жить, искренне любить родину и гордиться ею. Докладчик отметил, какую красивую армянскую семью создали Евгения Парсадонова и Давид Манусаджян, как прекрасно воспитали своих четверых детей, проникнутых армянским духом.
Друзья, знакомые и близкие поделились воспоминаниями о бывшем председателе Ассамблеи тбилисских армян, рассказали о свойственной ему глубине мысли, философском образе мышления, положительных человеческих качествах, искренности, преданности, человечности.
В конце со словом выступила вдова умершего. Говоря о безвременно погибшем муже, она отметила его неисчерпаемый патриотизм и мечту видеть родной народ единым. Г-жа Парсаданова выразила благодарность Ассамблее тбилисских армян и центру «Айартун» за то, что отметили годовщину смерти её супруга вечером памяти.
В ходе мероприятия состоялся показ кадров из краткой, однако наполненной смыслом, жизни Давида, были представлены отрывки из интервью, которые он дал разным СМИ по поводу проблем Епархии ААЦ в Грузии и тбилисской армянской общины.