კონფერენცია თემაზე "ინტერრელიგიური დიალოგი მშვიდობისათვის“ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 25 ივლისს, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“, რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ინიციატივით, გაიმართა კონფერენცია თემაზე: „ინტერრელიგიური დიალოგი მშვიდობისათვის“. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოში არსებული რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს მთავრობის წევრებმა, დიპლომატიური კორპუსის, რელიგიის სააგენტოს პარტნიორი უმაღლესი სასწავლებლების წარმომადგენლებმა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევით, ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწის, არქიმანდრიტ ხორენ ჰოვანისიანის თანხლებით, კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ეპარქიის სამართლებრივ საკითხთა და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორმა მიქაელ ავაგიანმა და საქართველოში სომხურ სულიერ ღირებულებათა კვლევის განყოფილების ხელმძღვანელმა დიანა ტერ-ბაღდასაროვამ.
კონფერენცია გახსნა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძემ, ისაუბრა მსოფლიოში რელიგიურ ნიადაგზე არსებულ კონფლიქტებზე და ხაზი გაუსვა სხვადასხვა რელიგებს შორის დიალოგის მნიშვნელობას მშვიდობიანი და ტოლერანტული თანაცხოვრებისათვის.
კონფერენციაზე გამოვიდნენ სხვადასხვა თემების წარმომადგენლები. ყველა გამომსვლელმა ხაზი გაუსვა რელიგიურ თემებს შორის ურთიერთობების განვითარებას, როგორც მშვიდობის დამყარების აუცილებელ პირობას და ახალგაზრდებისთვის რელიგიის სწავლებას და სიყვარულისა და პატივისცემის დანერგვას საზოგადოებაში.
სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწემ, არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა გამოსვლაში თქვა: "ჩვენ ვალდებულნი ვართ, უკეთესი საქართელოსთვის და უკეთესი მსოფლიოსთვის, არა უარვყოთ და არასათანადოდ დავაფასოთ სხვა ეროვნების ან სხვა რელიგიის წარმომადგენლები და უმცირესობები მათი განსხვავებულობის გამო, არამედ ვალდებულნი ვართ, პატივი ვცეთ და მივიღოთ ისინი ისე, როგორებიც არიან. ჩვენი განსხვავებულობა და არაერთგვაროვნება არ გვაშორებს, არამედ გვამშვენებს. წმიდა წიგნი გადმოგვცემს შემდეგს: „გიყვარდეთ ერთმანეთი“, ის არ გვასწავლის, რომ გვიყვარდეს კონკრეტულად ებრაელი, ქრისტიანი, მუსლიმი ან სხვა რელიგიის თუ ეროვნების წარმომადგენელი, არამედ ამბობს: გიყვარდეთ ერთმანეთი, ანუ ყველა. ჩვენი სილამაზე ჩვენს მრავალფეროვნებაშია“.
არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა გამოსვლა დაასრულა საქართველოს მასობრივი ინფორმაციის საშუალებების შესახებ შემდეგი სიტყვით: "საქართველოს დღევანდელ რეალობაში დიდ ნაკლად მიგვაჩნია ის, რომ ტელეარხები ხშირად თავს არიდებენ უმცირესობათა მნიშვნელოვანი დღესასწაულებისა და ღონისძიებების გაშუქებას, რის გამოც ქართული საზოგადოება ხშირად ინფორმირებული არ არის მის გვერდით მცხოვრები უმცირესობების შესახებ. სხვა ქვეყნების მაგალითების გათვალისწინებით, გვწამს, რომ ტელეარხების მიერ უმცირესობებისთვის უფრო მეტი პლატფორმისა და დროის გამოყოფა ხელს შეუწყობს, რომ საქართველოს მცხოვრებლებმა ერთმანეთი უკეთესად გავიცნოთ, უფრო მეტად გავუგოთ ერთმანეთს და მივიღოთ ერთმანეთი.
სომეხთა კათოლიკოსი ნერსეს შნორალი (მე-12 საუკუნე) თავის ნაშრომში „წერილი მრწამსის აღიარებისა“ წერს შემდეგს: „ერთობა მთავარ საკითხებში, თავისუფლება მეორეხარისხოვანში და სიყვარული ყველაფერში“. რვაასი წლის წინ გამოთქმული ეს ბრძნული აზრი დღესაც აქტუალურია.
ღმერთმა დალოცოს საქართველო და მრავალეთნიკურ საქართველოში მცხოვრები ხალხები“.
კონფერენციის მონაწილეებმა მიიღეს დეკლარაცია, რომელსაც ხელი მოაწერეს საქართველოს რელიგიური თემების წარმომადგენლებმა. კონფერენციის მუშაობა შეაჯამა საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძემ.

Конференция на тему «Межрелигиозный диалог во имя мира» PDF Печать E-mail
25-го июля 2016 года, по инициативе Государственного агентства по вопросам религии в Грузии, в гостинице «Кортъярд Мариотт» г. Тбилиси, прошла конференция на тему «Межрелигиозный диалог во имя мира». В конференции приняли участие представители десяти религиозных конфессий, проживающих в Грузии, члены парламента и правительства Грузии, представители дипломатического корпуса, представители высших учебных заведений, сотрудничающих с Государственным агентством по вопросам религии.
С благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в конференции принял участие помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Оганесян, в сопровождении Михаила Авакяна, директора Отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству, и Дианы Тер-Багдасаровой, руководителя Отдела по изучению армянского культурного и исторического наследия в Грузии.
Конференцию открыл руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии, Заза Вашакмадзе, он коснулся конфликтов в мире, возникающих на религиозной почве, и подчеркнул значение межрелигиозного диалога во имя мирного и толерантного сосуществования.
В ходе конференции выступили представители разных общин. Докладчики однозначно отметили важность развития межрелигиозных отношений, как необходимый фактор установления мира, они подчеркнули значимость изучения вопроса религии в молодежной среде, распространения любви и уважения в обществе.
В своем выступлении архимандрит Хорен Оганесян в частности сказал: «Во имя лучшей Грузии и во имя лучшего мира мы должны не то что отвергать и подчинять меньшинства и представителей другой нации или религии по той причине, что они отличаются от нас, а мы обязаны их принимать и уважать такими, какие они есть. Наши различия и непохожесть не разделяют нас, а украшают. Священное Писание гласит: «Любите друг друга», - не говорит любите еврея, христианина, мусульманина или представителя другой нации и религии, а говорит – любите друг друга, то есть - всех. Наша красота - в нашем разнообразии.»
О. Хорен завершил свое выступление, затронув СМИ в Грузии, и сказал: «В сегодняшней реальности в Грузии мы считаем большим упущением тот факт, что телеканалы часто не желают освещать важные и значимые праздники и мероприятия меньшинств, в результате чего грузинское общество зачастую не проинформировано о проживающих рядом меньшинствах. Учитывая пример других стран, мы уверены, что, если телеканалы выделят больше пространства и времени меньшинствам, это будет способствовать тому, что мы, жители Грузии, лучше узнаем, лучше поймём и примем друг друга.
Армянский католикос Нерсес Шнорали (12-ый век) в своей записи «Об исповедании веры» говорит: «Единство - в главном, свобода - во второстепенном, любовь - во всем». Эта мудрая мысль, сказанная восемьсот лет назад, и сегодня не теряет актуальности.
Да благословит Господь Грузию и проживающий в Грузии многонациональный народ.»
В конце конференции участники приняли декларацию, которую подписали представители религиозных конфессий, проживающих в Грузии. Заза Вашакмадзе, Руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии, подвёл итоги конференции.