ჯივანის საფლავთან ქედი მოიხარეს მისმა თაყვანისმცემლებმა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 26 აგვისტოს, თბილისის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონში შეიკრიბნენ საქართველოში სომხეთის საელჩოს დიპლომატები, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სასულიერო პირები, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის ხელმძღვანელები, სათემო ორგანიზაციებისა და თბილისის სომეხი ინტელიგენციის წარმომადგენლები.
სომხური აშუღური სიმღერის გამოჩენილი მოღვაწის, აშუღ ჯივანის (სერობ სტეფანის ძე ლევონიანი) 170 წლისთავისადმი მიძღვნილი დღესასწაული დაიწყო დიდი გუსანის საფლავის ყვავილებით შემკობით და პანაშვიდის ცერემონიით.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა, მან დამსწრეები მიიწვია 27 აგვისტოს ჯივანის მშობლიურ სოფელ კარწახში ჯივანის ხელოვნების განდიდების ტრადიციულ ღონისძიებაზე დასასწრებად, რომლის დროსაც გაიმართება აშუღური სიმღერის კონკურსი და საზეიმოდ გაიხსნება გუსანის სახლ-მუზეუმი.
ჯივანის ხელოვნების შესახებ ისაუბრეს და დიდი გუსანის განდიდების სიტყვით გამოვიდნენ პოეტი, მთარგმნელი ანაჰიტ ბოსტანჯიანი, ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდის თავმჯდომარე სოს საჰაკიანი, ამავე ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი აშოტ ჰაკობიანი, თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური სახელმწიფო დრამატული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი არმენ ბაიანდურიანი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი. დიდი გუსანის შვილთაშვილმა, ქალიშვილის - არაქსიას, შვილიშვილმა გრეტა ნიჟარაძემ მადლიერება გამოუხატა ჯავახეთის მხარდაჭერის ფონდს და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტს, ვისი ინიციატივით და მხარდაჭერით იხსნება მისი დიდი ბაბუას სახლ-მუზეუმი მის მშობლიურ სოფელში.
ამაღელვებელი იყო ჯივანის საფლავის ქვაზე სოფელ კარწახიდან ჩამოტანილი მიწის დამატება და იქაური წყლის შესხურება.
ღონისძიების დასასრულს დამსწრეებს კურთხევის სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. დიდი ჯივანი უკვდავია, რადგანაც იგი თავისი სიმღერებით და სიტყვით, როგორც აშუღი პოეტი, დიდი პატრიოტი და ერთგული ცხოვრობს მისი მშობელი ხალხის სულში. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ დიდების სიტყვით მიმართა ჯავახეთს და ჯავახეთის ხელოვნების მოყვარულ სომხობას, რომელიც იქცა სომხური სულისკვეთების შენარჩუნების ნიმუშად, ასევე სომხურ-ქართული მეგობრობის განუყოფელ რგოლად.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის და სამღვდელოების მონაწილეობით შესრულდა პანაშვიდის ცერემონია, ამავდროულად სრულდებოდა საგალობლები, “სურბ ეჯმიაწინის“ მგალობელთა გუნდის მიერ.

Поклон могиле Дживани PDF Печать E-mail
26-го августа 2016 года, в Тбилисском пантеоне армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк” собрались духовные лица Епархии ААЦ в Грузии, дипломаты посольства РА в Грузии, руководители Фонда «Поддержки Джавахка», представители общинных организаций и тбилисской армянской интеллигенции.
Празднование 170-летия со дня рождения выдающегося представителя армянского ашугского искусства - ашуга Дживани (Сероб Степанович Левонян), началось с возложения цветов к могиле великого гусана и заупокойной службы.
Памятное мероприятие открыл директор Отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, он пригласил присутствующих принять участие в традиционном мероприятии чествования песенного искусства Дживани, которое состоится в месте рождения ашуга Дживани, в селе Карцах, 27-го августа, в этот день пройдет состязание в ашугском искусстве и торжественное открытие дома-музея гусана.
Поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян, председатель Попечительского совета Фонда «Поддержки Джавахка» Сос Саакян, исполнительный директор Фонда «Поддержки Джавахка» Ашот Акопян, художественный руководитель Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна - Армен Баяндурян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, выразили свое почтение и восхищение медитативно-философским и народным творчеством ашуга Дживани. Правнучка великого гусана, внучка дочери Араксии - Грета Нижарадзе выразила слова благодарности Фонду «Поддержки Джавахка» и Ахалкалакскому муниципалитету, по инициативе и при поддержке которых открывается дом-музей ее прадеда в месте его рождения.
Присутствующие окропили водой и обсыпали землей из деревни Карцах надгробный камень Дживани, что было очень трогательно.
По завершении мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян преподал свое благословение присутствующим. Выдающийся Дживани бессмертен, ибо он живет в душе родного народа благодаря своим песням стихам как ашуг, поэт, великий патриот и преданный друг. Владыка выразил свое почтение региону Джавахети и ценящим искусство армянам Джавахети, которые стали примером сохранения армянской идентичности, а также неразрывным звеном в армяно-грузинской дружбе.
При участии предводителя Епархии ААЦ в Грузии и духовных лиц прошла заупокойная служба, которая сопровождалась песнопением хора церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси.