საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მონაწილეობა მიიღო საქართველოში რომის პაპ ფრანცისკეს ვიზიტთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
14445126 1314622385216029 3377523660075160699 o
საქართველოს პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილისა და სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია მეორის, მოწვევით 2016 წლის 30 ოქტომბერს,საქართველოში რომის პაპი ჩამოვიდა. პონტიფიკოსის ორდღიანი ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოში მოწყობილ ღონისძიებებში მონაწილეობა მიიღო ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი მიწვეული იყო რომის პაპის ვიზიტთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად. მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა საქართველოს პრეზიდენტის რეზიდენციაში დაესწრო პაპ ფრანცისკესთან ქვეყნის პრეზიდენტის, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების ხელმძღვანელთა შეხვედრას.
მეუფე ვაზგენი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოში დაესწრო საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია მეორის მიერ, პაპ ფრანცისკეს საპატივცემულოდ გამართულ მიღებას.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მრევლი, ეპარქიის წინამძღვრის ხელმძღვანელობით, თბილისში მიხეილ მესხის სახელობის სტადიონზე დაესწრო მესას, რომელიც აღავლინა პაპმა ფრანცისკემ, რის შემდეგაც ეპისკოპოსმა ვაზგენმა რომის პაპ ფრანცისკეს გადასცა სრულიად სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის ძმური სალამი. ღონისძიებების დროს ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ წინამძღვრის თანაშემწე არქიმანდრიტი ხორენ ჰოვანისიანი და ეპარქიის სამართლებრივ და თანამშრომლობის საკითხთა განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მხარი დაუჭირა ასევე რომის პაპის ჩამოსვლასთან დაკავშირებულ მოსამზადებელ სამუშაოებს, რაშიც ჩართულნი იყვნენ თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრისა და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის მგალობელთა გუნდები და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდული განყოფილების აქტივისტები.

Епархия ААЦ в Грузии приняла участие в мероприятиях по случаю визита Папы Римского в Грузию PDF Печать E-mail
14445126 1314622385216029 3377523660075160699 o
По приглашению президента Грузии Георгия Маргвелашвили и Католикос-Патриарха Всея Грузии Илии II, 30-го сентября 2016 года, Папа Римский Франциск прибыл в Грузию. Епархия ААЦ в Грузии приняла участие в мероприятиях, приуроченных к двухдневному визиту понтифика.
Будучи приглашенным на мероприятия по случаю визита, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян присутствовал в резиденции президента Грузии на встрече главы Римской католической церкви с президентом страны, руководителями высших законодательных и исполнительных органов власти. Епископ Вазген принял участие в приеме в Патриархии Грузии, который организовал Католикос-Патриарх Всея Грузии Илия II в честь Папы Римского.
Верующие Епархии ААЦ в Грузии во главе с предводителем Епархии присутствовали на Святой Мессе, которую отслужил Папа Римский на стадионе имени Михаила Месхи. По завершении мессы, Епископ Вазген Мирзаханян передал Папе Римскому братское приветствие Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. В ходе мероприятий предводителя Епархии ААЦ в Грузии сопровождали помощник предводителя архимандрит Хорен Оганесян и директор Отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству Михаил Авакян.
Епархия ААЦ в Грузии оказала поддержку в работах во время прибытия Папы Римского. В них были вовлечены хоры Кафедрального собора Сурб Геворг и церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, а также активисты Отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии.