საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მონაწილეობა მიიღო საქართველოში რომის პაპ ფრანცისკეს ვიზიტთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
14445126 1314622385216029 3377523660075160699 o
საქართველოს პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილისა და სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია მეორის, მოწვევით 2016 წლის 30 ოქტომბერს,საქართველოში რომის პაპი ჩამოვიდა. პონტიფიკოსის ორდღიანი ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოში მოწყობილ ღონისძიებებში მონაწილეობა მიიღო ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი მიწვეული იყო რომის პაპის ვიზიტთან დაკავშირებულ ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად. მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა საქართველოს პრეზიდენტის რეზიდენციაში დაესწრო პაპ ფრანცისკესთან ქვეყნის პრეზიდენტის, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების ხელმძღვანელთა შეხვედრას.
მეუფე ვაზგენი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოში დაესწრო საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია მეორის მიერ, პაპ ფრანცისკეს საპატივცემულოდ გამართულ მიღებას.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მრევლი, ეპარქიის წინამძღვრის ხელმძღვანელობით, თბილისში მიხეილ მესხის სახელობის სტადიონზე დაესწრო მესას, რომელიც აღავლინა პაპმა ფრანცისკემ, რის შემდეგაც ეპისკოპოსმა ვაზგენმა რომის პაპ ფრანცისკეს გადასცა სრულიად სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის ძმური სალამი. ღონისძიებების დროს ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ წინამძღვრის თანაშემწე არქიმანდრიტი ხორენ ჰოვანისიანი და ეპარქიის სამართლებრივ და თანამშრომლობის საკითხთა განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიამ მხარი დაუჭირა ასევე რომის პაპის ჩამოსვლასთან დაკავშირებულ მოსამზადებელ სამუშაოებს, რაშიც ჩართულნი იყვნენ თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრისა და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის მგალობელთა გუნდები და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდული განყოფილების აქტივისტები.

The Armenian Diocese in Georgia Participated in the Events on the Occasion of Pope Francis’ Georgia Visit |
At the invitation of the President of Georgia, H.E. Giorgi Margvelashvili and Catholicos-Patriarch of All Georgia, His Holiness and Beatitude Ilia II, on September 30, 2016, the Pope arrived in Georgia. The Armenian Diocese in Georgia brought its participation in the events on the occasion of the Pontiff’s two-day visit to Georgia. Pope Francis met the President Giorgi Margvelashvili, the representatives of the executive, legislative, and judiciary branches at the Presidential Palace. The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, being invited to the events on this occasion, was in attendance of the meeting. The Diocesan Primate also attended a reception in honor of Pope Francis, organized by Catholicos-Patriarch of All Georgia, His Holiness and Beatitude Ilia II at the Patriarchate of Georgia. The faithful of the Armenian Diocese in Georgia, led by the Diocesan Primate, participated in a liturgy celebrated by Pope Francis at the Mikheil Meskhi Stadium. Following the service, Bishop Vazgen Mirzakhanyan transmitted to Pope Francis the fraternal greetings from His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. The Primate was accompanied by Very Rev. Father Khoren Hovhannisyan, assistant to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia; and Michael Avagyan, Head of Legal Affairs and Cooperation Department; during the events. The Armenian Diocese in Georgia brought its assistance during the welcome ceremony for Pope Francis; the choirs of the Cathedral of Saint George and the Saint Etchmiadzin Church in Tbilisi, as well as the activists from the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia have also been involved. |