„ჰაიარტუნ“ ცენტრი პან-სომხურ ფესტივალზე „ჩემი სომხეთი“ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს 2016 წლის პან-სომხური ფესტივალი მიეძღვნა სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის 25-ე წლისთავს. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული „ჰაიარტუნ“ ცენტრის (დირექტორი: ლევონ ჩიდილიანი) შემოქმედებითმა ჯგუფებმა წელსაც დიდი ენთუზიაზმით მიიღეს მონაწილეობა ფესტივალის ფარგლებში ორგანიზებულ ღონისძიებებში. „ნერსეს შნორჰალი“ სიმღერის საყმაწვილო ანსამბლმა (ხელმძღვანელი: მარია აბულიანი, პიანისტი: კარენ მირზოიანი), „ტარონ“ ცეკვის ანსამბლმა (ქორეოგრაფი: სურენ აბრამიანი) დედა სამშობლოში სათანადო დონეზე წარმოადგინეს ეროვნული კულტურის შენარჩუნებისა და განვითარების საქმეში მიღწეული წარმატებები.
22 სექტემბერს დაიწყო  დუდუკისა და სხვა მუსიკალური საკრავების პან-სომხური ფესტივალი. 2012 წლიდან სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ინიციატვით ორგანიზებულმა დუდუკის ფესტივალმა გავლენა იქონია სომხური ეროვნული საკრავის მეტად პოპულარიზაციაზე. ხალხური, ეთნოგრაფიული, დიდი სომეხი კომპოზიტორების, გუსანების ნაწარმოებების შესრულებით გამოვიდნენ რუსეთიდან, ირანიდან, კანადიდან, გერმანიიდან, არცახიდან და სომხეთის სხვადასხვა ქალაქებსა და რაიონებიდან ჩამოსული მედუდუკეები და დუდუკის კლასის მოსწავლეები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის დუდუკის კლასი წარმოადგინეს მასწავლებელმა ივანე მკრტჩიანმა და მისმა აღსაზრდელმა ალექს ბაზოიანმა. მათ კომიტასის სახელობის კამერული მუსიკის სახლში მონაწილეობა მიიღეს ფესტივალის გახსნის გალა-კონცერტზე, ქალაქ თალინში ორგანიზებულ კონცერტში და გავარში - ფესტივალის დახურვის საზეიმო ცერემონიაზე, შეასრულეს საიათნოვას უკვდავი „ქამანჩა“ და ქალაქური მელოდიები.
დუდუკისა და სხვა მუსიკალური საკრავების პან-სომხური ფესტივალის მონაწილეები მიიღო სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის მინისტრმა, ქალბატონმა ჰრანუშ ჰაკობიანმა. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ფესტივალის მონაწილეებს - დუდუკის მეშვეობით მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში სომხური ეროვნული მუსიკის პოპულარიზაციის, ჩვენი ეროვნული საკრავის დაცვისა და შენარჩუნებისათვის.
დაუვიწყარია ფესტივალის ფარგლებში ვიზიტები სომეხთა გენოციდის მუზეუმ-ინსტიტუტში, სომხეთის ეროვნულ გალერეაში, გარნის წარმართულ ტაძარსა და გეღარდის მონასტერში, ოშაკანში ყვავილებით შეამკეს მესროპ მაშტოცის საფლავი, თალინში კი - სომხეთის ეროვნული გმირის თათულ კრპეიანის მემორიალი.
აქვე დავსძენთ, რომ არის განზრახვა, ორგანიზება გაეწიოს ხალხური საკრავების საერთაშორისო ფესტივალს, რომელიც შესაძლებლობას შექმნის ერთ სცენაზე თავი მოუყაროს სომეხ და უცხოელ მუსიკოსებს.

Центр «Айартун» на общеармянском фестивале «Моя Армения» PDF Печать E-mail
Общеармянский фестиваль «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА 2016 года был посвящен 25-летию независимости Республики Армения. Творческие коллективы центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии (директор –Левон Чидилян) и в этом году с большим энтузиазмом приняли участие в мероприятиях, организованных в рамках фестиваля. Юношеский хор им. Св. Нерсеса Шнорали (хормейстер - Мария Абулян, пианист – Карен Мирзоян), танцевальный ансамбль «Тарон» (хореограф – Сурен Абрамян) должным образом представили на родине свои достижения в деле сохранения и развития национальной культуры.
22-го сентября стартовал фестиваль дудука и других армянских инструментов. Фестиваль дудука, который проводится по инициативе Министерства Диаспоры РА с 2012 года, оказал влияние на еще большую пропаганду армянского дудука.
В исполнении дудукистов и воспитанников класса дудука из России, Ирана, Канады, Германии, Арцаха, разных регионов и городов Армении прозвучали народные песни, произведения гусанов и известных армянских композиторов. Класс дудука центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии представили педагог Иванэ Мкртчян и его воспитанник Алекс Базоян. Они приняли участие в концерте по случаю открытия фестиваля в Доме камерной музыки им. Комитаса, в концерте, организованном в г. Талин, и в торжественной церемонии закрытия фестиваля в доме культуры Гавара, исполнив бессмертную «Каманчу» Саят-Новы и цикл городских мелодий.
Участников фестиваля дудука и других армянских инструментов приняла министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Госпожа министр поблагодарила участников фестиваля за исполнение на дудуке армянской народной музыки в разных странах мира и за сохранение национального инструмента.
Участники фестиваля провели незабываемые дни, в рамках которого они посетили Музей-институт Геноцида армян, Национальную галерею Армении, языческий храм Гарни и монастырь Гегард, возложили цветы к могиле Месропа Маштоца в Ошакане, а в Талине – к памятнику Национального героя Армении Татула Крпеяна и в других местах.
Добавим, что есть задумка организовать международный фестиваль национальных инструментов, который позволит объединить на одной сцене армянских и иностранных музыкантов.