შობისა და ნათლისღების დღესასწაული ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 6 იანვარს,  შობისა  და ნათლისღების ბრწყინვალე დღესასწაულზე ბათუმის  „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში აჭარის, გურიისა და   იმერეთის სომხების სულიერმა მოძღვარმა, მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა, სამღვდელოების მონაწილეობით, აღავლინა  საღმრთო ლიტურგია. ასობით    მორწმუნე იყო გაერთიანებული    მაცხოვრის დაბადების საიდუმლოზე ქადაგების მოსასმენად.  ყველა სასიხარულო ამბავს ახარებდა ერთმანეთს - ქრისტე იშვა და მოგვევლინა.
საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს შესრულდა წყალკურთხევის ცერემონია,   ჩვენი უფლის - იესო ქრისტეს, მდინარე იორდანეში   ნათლობის ნიშნად.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიას    ეწვივნენ და  მორწმუნეებს შობის დღესასწაული მიულოცეს:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ, დავით გაბაიძემ,   უზენაესი საბჭოს წევრმა, ილია ვერძაძემ,   განათლების, მეცნიერებისა და სპორტის  მინისტრმა, ინგა შამილაშვილმა, ბათუმის მერმა, გიორგი ერმაკოვმა,   ირანის ისლამური რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა, ჰოსეინ მაშჰადიმ,   აჭარის ავტონომიურ  რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის გენერალურმა კონსულმა, ეღიშე სარგსიანმა.
სომხურ ეკლესიას ეწვია და დღესასწაულთან დაკავშირებით მისალოცი სიტყვა თქვა ასევე აჭარის რომაულ-კათოლიკური  ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა გაბრიელ ბრაგანტინიმ. სადღესასწაულო წირვას აშუქებდა ტელეკომპანია „აჭარა“.

The Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ at the Surb Prkich Church (Saint Savior) in Batumi PDF Print E-mail
On January 6, 2017, on the Feast of the Holy Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ, Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of Armenian community in Adjara, Guria and Imereti; with the participation of the clergy, celebrated the Divine Liturgy at the Surb Prkich (Saint Savior) Church in Batumi. Hundreds gathered at the church to partake in the Holy Communion of Christmas. The good news: “Christ is born and revealed, great tidings to us all!”- were on everyone’s lips.
At the end of the Divine Liturgy, in memory of the baptism of Jesus Christ in the Jordan River the Jurorhnek, or the "Blessing of Water" was held.
The Chairman of Adjara’s Supreme Council, David Gabaidze; a member of the Supreme Council, Ilia Verdzadze; the Minister of Education, Science and Sports Inga Shamilashvili; Batumi Mayor Giorgi Yermakov; Consul General of Republic of Iran in Batumi Huseyn Mashhadi; RA Consul General in Batumi, Yegishe Sargsyan visited Surb Prkich Church (Saint Savior) in Batumi and congratulated the Armenian faithful on the occasion of the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ.
Father Gabriel Bragantini, Pastor of the Roman Catholic Church in Adjara, visited the Armenian Church and offered a congratulatory message on the occasion of the feast. The Divine Liturgy was covered by Ajara TV.