სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი და მისი დელეგაცია ეწვია თბილისის სომხურ ეკლესიებს PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
hh-varchapet
პრემიერ-მინისტრი კარენ კარაპეტიანი,  საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, 2017 წლის 24 თებერვალს, დელეგაციის წევრებთან ერთად  ეწვია თბილისის სომხურ  ეკლესიებს.
თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში მაღალი რანგის სტუმრებს დახვდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის  საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუს  არქიმანდრიტ  ბაბგენ სალბიანსა და მღვდელმსახურებთან ერთად.
დელეგაციის წევრებმა ყვავილებით შეამკეს საიათნოვას საფლავი და ეკლესიის ეზოში დაკრძალული ეთნიკურად სომეხი გენერლების საფლავის ქვები.
პრემიერ-მინისტრმა და მთავრობის წევრებმა დაათვალიერეს უძველესი „სურბ გევორგ“ ეკლესია. ეპარქიის წინამძღვარი მიესალმა დელეგაციის წევრებს და დედა   სამშობლოდან ჩამოსულ სტუმრებს  წარუდგინა ეკლესიის ისტორია. მეუფე ვაზგენმა პრემიერ-მინისტრსა და დელეგაციის წევრებს გადასცა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის,  კურთხევა და კეთილი სურვილები. ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა  მადლიერება გამოუხატა სომხეთის მთავრობას, რომელიც   დიასპორის სამინისტროს მეშვეობით აგრძელებს საქართველოს სათემო სტრუქტურების, ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  მხარდაჭერას. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მადლიერების სიტყვები თქვა ეროვნული ქველმოქმედების, რუბენ ვარდანიანისა და მისი მეგობრების მისამართით, ასევე აღნიშნა ყოფილ პრემიერ-მნინისტრ    ბიძინა ივანიშვილის წვლილი. წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა    საქართველოს ხელისუფლების მზრუნველობით  დამოკიდებულებას საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა  და სომხური სათვისტომოს მიმართ, საქართველოს სომხური სათვისტომოს როლსა და მნიშვნელობას სომხურ-ქართული მეგობრული ურთიერთობების განვითარებისა და გაძლიერების საქმეში.  პრემიერ-მინისტრმა კარენ  კარაპეტიანმა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიას აჩუქა ღვთისმშობლის გამოსახულებით სურათი, ეპარქიის წინამძღვარმა   პრემიერ-მინისტრს გადასცა ფონდ  IDеА-ს  მიერ გამოცემული „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიის რეკონსტრუქციასთან დაკავშირებით გამოცემული  წიგნ-ალბომი.
ეკლესიაში სანთლების დანთებისა და ლოცვის შემდეგ, პრემიერ-მინისტრი და დელეგაციის წევრები გაემართნენ „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიისკენ, სადაც მაღალი რანგის სტუმრებს შესასვლელთან დახვდნენ მღვდელმსახურები და ეპარქიის  ოფიციალური პირები.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ქედი მოიხარა  ეკლესიის ეზოში აღმართულ სომეხთა გენოციდის წმიდანად შერაცხულ   მსხვერპლთა ხსოვნის ხაჩქარის წიანშე,   ყვაველიბით შეამკო ხაჩქარის   კვარცხლბეკი.
შემდეგ დელეგაცია ეწვია ეპარქიის  კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ  „ჰაიარტუნ“  ცენტრს. სტუმრებმა დაათვალიერეს ცენტრში მოქმედი „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღი, სადაც სტუმრებს მიესალმნენ სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს   სახელმწიფო ჰიმნების შესრულებით.
შემდეგ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა შეხვედრა თბილისსა და    სომხებით დასახლებული რეგიონებიდან ჩამოსულ ეთნიკურად სომეხ  სახელმწიფო,  საზოგადო და პოლიტიკურ მოღვაწეებსა და სომეხ საზოგადოებრიობასთან.
მეუფე ვაზგენმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობას და მის წევრებს და სიტყვა გადასცა სომხეთის პრემიერ-მინისტრს.
კარენ კარაპეტიანი მიესალმა დამსწრეებს, ისაუბრა ოფიციალური ვიზიტის შესახებ და უპასუხა დამსწრეთა დასმულ შეკითხვებს.
ცხონებული ლევ ბაიახჩევის ქვრივმა - ქალბატონმა ელენა ბაიახჩევამ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრს აჩუქა დიდი მხატვრის ნამუშევარი,   ვისი პერსონალური გამოფენაც იყო მოწყობილი   "ჰაიარტუნ" ცენტრში.
ვიზიტის ბოლოს პრემიერ-მინისტრი კარენ კარაპეტიანი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი    ეწვივნენ პეტროს ადამიანის სახელობის  სახელმწიფო დრამატულ  თეატრს, სადაც მათ დახვდათ    თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი არმენ ბაიანდურიანი.   გაიმართა ხანმოკლე შეხვედრა თეატრის დირექციასთან, სადაც წარმოდგენილ იქნა თეატრის საქმიანობა და   სარემონტო სამუშაოები.

Премьер-министр Армении и члены возглавляемой им делегации посетили армянские церкви г. Тбилиси PDF Печать E-mail
hh-varchapet
24-го февраля 2017 года, в рамках официального визита в Грузию премьер-министр Армении Карен Карапетян вместе с членами делегации посетил армянские церкви г. Тбилиси.
В Кафедральном соборе Сурб Геворг высокопоставленных гостей встретил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в сопровождении главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна и духовных лиц.
Члены делегации возложили цветы к могиле Саят-Новы и к могилам армянских генералов во дворе церкви.
Премьер-министр Армении и члены правительства посетили древний Кафедральный собор Сурб Геворг. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии поприветствовал гостей из Армении и представил им историю церкви. Предводитель Епархии передал премьер-министру Армении и членам делегации благословение и добрые пожелания Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго. Владыка Вазген выразил свою благодарность правительству Армении, которое посредством Министерства Диаспоры продолжает оказывать поддержку структурам армянской общины в Грузии, а также Епархии ААЦ в Грузии. Предводитель Епархии направил слова благодарности народному меценату Рубену Варданяну и его друзьям за осуществление реконструкции церкви и отметил вклад бывшего премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили. Владыка подчеркнул заботливое отношение властей страны к Армянской епархии и к армянской общине, а также роль и значение грузинской армянской общины в деле развития и укрепления армяно-грузинских связей. Премьер министр Карапетян подарил Епархии ААЦ в Грузии картину с изображением Богоматери, а предводитель Епархии вручил премьер-министру книгу-альбом, посвященную реставрации Кафедрального собора Сурб Геворг, которую издал фонд IDeA.
После того, как премьер-министр Армении и члены правительства, зажгли свечи и вознесли молитву у алтарей в честь Святого Саркиса и Свв. полководца Вардана Мамиконяна и его соратников, они направились к церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре, у входа в которую высокопоставленных гостей встретили местные духовные лица и служащие епархии.
Премьер министр Армении воздал дань памяти и возложил цветы к Хачкару в память о мучениках Геноцида армян 1915 года, расположенному на территории церкви.
Премьер-министр Карапетян в сопровождении свиты побывал в Культурно-просветительским и молодежном центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии. Гости увидели действующий при центре Детский сад имени Св. Мовсеса Хоренаци, воспитанники которого поприветствовали высокопоставленных гостей, исполнив государственные гимны Армении и Грузии.
Затем в зале имени Галуста Гюльбенкяна состоялась встреча с государственными, общественными и политическими деятелями армянской национальности, представителями армянской общественности Грузии из Тбилиси и других армянонаселенных регионов.
Владыка Вазген обратился к членам правительства Армении со словами приветствия и предоставил слово премьер-министру Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поприветствовал присутствующих, затронул свой официальный визит и ответил на вопросы, заданные ему аудиторией. Вдова покойного тбилисского художника армянской национальности, Льва Баяхчева, г-жа Елена Баяхчева подарила премьер-министру Армении работу известного художника, персональная выставка которого была организована в центре «Айартун».
По завершении визита, премьер-министр Карен Карапетян и предводитель Епархии ААЦ Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян посетили Тбилисский армянский государственный драматический театр им. Петроса Адамяна, где их встретил художественный руководитель театра Армен Баяндурян. Состоялась краткая встреча с администрацией театра, в ходе которой обсудили работы театра и вопросы реконструкции.