ამაღლების დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 25 მაისს,   ქრისტიანულმა     წმიდა ეკლესიამ აღნიშნა   იესო ქრისტეს აღდგომის შემდეგ იესო ქრისტეს   40 დღე ამ ქვეყნად დარჩენის და  ამაღლების დღესასწაული. სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიისთვის ამ დღესასწაულს ორმაგი მნიშვნელობა აქვს, ვინაიდან ამაღლებასთან ერთად სომეხთა ეკლესია აღნიშნავს   1441 წელს სრულიად სომეხთა კათოლიკოსატის    სის ქალაქიდან ვაღარშაპატში  გადმოტანის ისტორიულ  დღეს.
დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  ეკლესიებში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიებით და მომლოცველობებით.
თბილისის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა ვირაპ ღაზარიანმა საღმრთო ლიტურგია აღავლინა, იქადაგა ამაღლების დღესასწაულის საიდუმოლოსა და წმინდა ეჯმიაწინის მომლოცველობის დღედ აღიარების შესახებ. შესრულდა საპატრიარქო ლოცვა-კურთხევა, რომლის დროსაც ილოცეს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის   სიმტკიცისა და მარადიულობისთვის, ასევე სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის დღეგრძელობასა და მშვიდ   მმართველობისთვის.
საღმრთო ლიტურგიის ბოლოს ეკლესიაში შემოვიდნენ ფერადი ყვავილების გვირგვინებით თავდამშვენებული ეპარქიის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები, დღესასწაულის სახალხო ტრადიციის ნიშნად. ღირსეულმა მღვდელმა ვირაპ ღაზარიანმა ბავშვებს განუმარტა დღის საიდუმლო, ხალხური  ტრადიციები და მათ უსურვა ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს   კურთხევა.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ,   დღესასწაული გაგრძელდა ეპარქიის   "ალექსანდრე მანთაშიანც“ ცენტრში. ლამაზი ზეიმი, ცენტრის დირექტორის, სონა ჰოვანისიანის ხელმძღვანელობით,   ორგანიზებული იყო „აღბიურ“ სიმღერის გუნდის და დეკლამაციის ჯგუფის მიერ, მასწავლებლების რუზანა ოვანესიანის და სათენიკ დანელიანის თაოსნობით. ღონისძიების დასასრულს   სირტყვით გამოვიდნენ   აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის  გენერალური კონსული, ბატონი ეღიშე სარგსიანი, და სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი  მღვდელი არარატ გუმბალიანი.
ახალქალაქის რაიონის გუმბურდოს  ახლად ნაკურთხ „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსის,  არქიმანდრიტ  ბაბგენ სალბიანის კურთხევით, ღირსეულმა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა აღავლინა ამაღლების საღმრთო ლიტურგია. სოფელში შეკრებილ მრავალ გუმბურდოელს შეუერთდნენ ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის მომლოცველები და საკვირაო სკოლის აღსაზრდელები. ბოლოს ეკლესიის ეზოში გაიმართა სახალხო ზეიმი - ჯანგიულუმის    ცერემონია და შესაწირით გამასპინძლება, ეკლესიის ქველმოქმედის - ხაჩატურ საჰარიანის სახელით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიიდან მოეწყო მომლოცველობა მარნეულის  რაიონის სოფელ ახქიორფიში. თბილისიდან ჩასული ოცდაათამდე მომლოცველი შეუერთდა „სურბ ასტვაწაწინ“ სამლოცველოში შეკრებილ ადგილობრივებს.  მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია.  მორწმუნეებმა, რომლეთა შორის იყვნენ მოსწავლეებიც,მონაწილეობა  მიიღეს აღსარებაში და მიიღეს ზიარება.
ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოეწყო მხიარული ხალხური დღესასწაული მომლოცველების და ადგილობრივების მონაწილეობით - მოეწყო სხვადასხვა       ეროვნული თამაშობა, შესრულდა სიმღერები.
ამაღლების დღესასწაულს საღმრთო ლიტურგია მიუძღვნეს ასევე ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიაში, მომლოცველობა მოეწყო    ნინოწმინდის რაიონის სოფელ კათნატუს „სურბ ჰამბარცუმ“ სამლოცველოში, წალკის რაიონში კი დღესასწაული აღინიშნა მომლოცველობით კიზილქილისის მონასტერში და „კათნაპურით“ მასპინძლობით.

Feast of the Ascension of Our Lord Jesus Christ Celebrated PDF Print E-mail
On May 25, 2017, Christian Churches celebrated the Feast of the Ascension of Our Lord on the fortieth day following the Feast of the Glorious Resurrection of Our Savior Jesus Christ. This day also commemorates the return of the Catholicosate of All Armenians from Sis to the Mother See of Holy Etchmiadzin in 1441.
The feast was celebrated with Divine Liturgies and pilgrimages in the Armenian Diocese in Georgia.
In the Saint Etchmiadzin Church in Tbilisi, Rev. Father Virap Ghazaryan, during the Divine Liturgy, offered his sermon on the sanctity of the day and noted that the feast was also designated as the Pilgrimage Day of Holy Etchmiadzin. A Pontifical Prayer was offered; the Clergy and the faithful raised their prayers to God asking for vibrancy for the Catholicosate and for the strength and good health of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, and a peaceful and successful Pontificate.
At the conclusion of the Divine Liturgy, on the occasion of the feast accompanied by national traditions, the students of the Saint Movses Khorenatsi Preschool, decorated with floral head wreaths, entered the Church. Rev. Father Virap reflected on the mystery of the day, explained the meaning of national traditions and offered his blessings to the children.
Following the Divine Liturgy in the Surb Prkich (Saint Savior) Church in Batumi, the celebration of the feast continued at the Alexander Mantashev Center. The celebrations were organized by the Aghbyur Youth Vocal Ensemble (led by teacher Ruzanna Hovhannisyan) and recitation classes (led by teacher Satenik Danielyan), under the direction of the Head of the Center, Sona Hovhannisyan. At the conclusion of the event, Consul General of the Republic of Armenia in Batumi Yeghishe Sargsyan and Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of the Surb Prkich (Saint Savior) Church, offered remarks of appreciation.
In the newly consecrated Surb Khach (Holy Cross) Church in the village of Gumburdo of the Akhalkalaki region, with the blessings of Very Rev. Fr. Babken Salbiyan, the Prelate of Samtskhe-Javakheti and Tsalka's General Prelacy of the Armenian Diocese in Georgia; Rev. Father Tatev Marukyan celebrated the Divine Liturgy on the occasion of the Feast of the Ascension. Many residents of the village of Gumburdo gathered in the church were joined by the pilgrims and the Sunday school students from Akhalkalaki. Following the Divine Liturgy, the “Jan-Gyulum” national feast was held in the church courtyard. The ceremonies ended with a reception of lamb that had been sacrificed, owing to the donations of Khachatur Saharyan.
With the support of the Headquarters of the Armenian Diocese in Georgia, Armenian faithful of the Saint Etchmiadzin Church in Tbilisi made a pilgrimage to Akhkiorpi village in Marneuli region. Almost thirty pilgrims from Tbilisi joined the locals gathered in the Surb Astvatsatsin (Holy Mother of God) Chapel, which was built in 1861. Rev. Father Manuk Zeyanalyan celebrated the Divine Liturgy. The Faithful, among them many schoolchildren, received the sacrament of Penitence and Holy Communion.
In the church courtyard a national feast was held. The pilgrims and the locals participated in various national games and performed songs.
The Divine Liturgy on the occasion of the Feast of Ascension was offered in the Saint Gregory the Illuminator Church in Akhaltsikhe, a pilgrimage was organized to the Surb Hambardzum (Holy Ascension) Chapel in the village of Katnatu. In Tsalka region a pilgrimage was organized to the Vank of Kzilkilisa , a reception of “katnapur” (a milk-based rice soup with cinnamon and sugar) was held.