ამაღლების დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 25 მაისს,   ქრისტიანულმა     წმიდა ეკლესიამ აღნიშნა   იესო ქრისტეს აღდგომის შემდეგ იესო ქრისტეს   40 დღე ამ ქვეყნად დარჩენის და  ამაღლების დღესასწაული. სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიისთვის ამ დღესასწაულს ორმაგი მნიშვნელობა აქვს, ვინაიდან ამაღლებასთან ერთად სომეხთა ეკლესია აღნიშნავს   1441 წელს სრულიად სომეხთა კათოლიკოსატის    სის ქალაქიდან ვაღარშაპატში  გადმოტანის ისტორიულ  დღეს.
დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  ეკლესიებში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიებით და მომლოცველობებით.
თბილისის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა ვირაპ ღაზარიანმა საღმრთო ლიტურგია აღავლინა, იქადაგა ამაღლების დღესასწაულის საიდუმოლოსა და წმინდა ეჯმიაწინის მომლოცველობის დღედ აღიარების შესახებ. შესრულდა საპატრიარქო ლოცვა-კურთხევა, რომლის დროსაც ილოცეს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის   სიმტკიცისა და მარადიულობისთვის, ასევე სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის დღეგრძელობასა და მშვიდ   მმართველობისთვის.
საღმრთო ლიტურგიის ბოლოს ეკლესიაში შემოვიდნენ ფერადი ყვავილების გვირგვინებით თავდამშვენებული ეპარქიის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები, დღესასწაულის სახალხო ტრადიციის ნიშნად. ღირსეულმა მღვდელმა ვირაპ ღაზარიანმა ბავშვებს განუმარტა დღის საიდუმლო, ხალხური  ტრადიციები და მათ უსურვა ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს   კურთხევა.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ,   დღესასწაული გაგრძელდა ეპარქიის   "ალექსანდრე მანთაშიანც“ ცენტრში. ლამაზი ზეიმი, ცენტრის დირექტორის, სონა ჰოვანისიანის ხელმძღვანელობით,   ორგანიზებული იყო „აღბიურ“ სიმღერის გუნდის და დეკლამაციის ჯგუფის მიერ, მასწავლებლების რუზანა ოვანესიანის და სათენიკ დანელიანის თაოსნობით. ღონისძიების დასასრულს   სირტყვით გამოვიდნენ   აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში სომხეთის რესპუბლიკის  გენერალური კონსული, ბატონი ეღიშე სარგსიანი, და სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი  მღვდელი არარატ გუმბალიანი.
ახალქალაქის რაიონის გუმბურდოს  ახლად ნაკურთხ „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში, სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსის,  არქიმანდრიტ  ბაბგენ სალბიანის კურთხევით, ღირსეულმა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა აღავლინა ამაღლების საღმრთო ლიტურგია. სოფელში შეკრებილ მრავალ გუმბურდოელს შეუერთდნენ ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიის მომლოცველები და საკვირაო სკოლის აღსაზრდელები. ბოლოს ეკლესიის ეზოში გაიმართა სახალხო ზეიმი - ჯანგიულუმის    ცერემონია და შესაწირით გამასპინძლება, ეკლესიის ქველმოქმედის - ხაჩატურ საჰარიანის სახელით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიიდან მოეწყო მომლოცველობა მარნეულის  რაიონის სოფელ ახქიორფიში. თბილისიდან ჩასული ოცდაათამდე მომლოცველი შეუერთდა „სურბ ასტვაწაწინ“ სამლოცველოში შეკრებილ ადგილობრივებს.  მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია.  მორწმუნეებმა, რომლეთა შორის იყვნენ მოსწავლეებიც,მონაწილეობა  მიიღეს აღსარებაში და მიიღეს ზიარება.
ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოეწყო მხიარული ხალხური დღესასწაული მომლოცველების და ადგილობრივების მონაწილეობით - მოეწყო სხვადასხვა       ეროვნული თამაშობა, შესრულდა სიმღერები.
ამაღლების დღესასწაულს საღმრთო ლიტურგია მიუძღვნეს ასევე ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიაში, მომლოცველობა მოეწყო    ნინოწმინდის რაიონის სოფელ კათნატუს „სურბ ჰამბარცუმ“ სამლოცველოში, წალკის რაიონში კი დღესასწაული აღინიშნა მომლოცველობით კიზილქილისის მონასტერში და „კათნაპურით“ მასპინძლობით.

Праздник Христова Вознесения в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
25 мая 2017 года, на сороковой день после Св. Пасхи, христианский мир отметил Праздник Христова Вознесения. Этот праздник имеет двойное значение для  Армянской Апостольской Святой Церкви. Вместе с Праздником Христова Вознесения Армянская Церковь отмечает перенесение Католикосата Всех Армян из города Сис в Первопрестольный Св. Эчмиадзин в 1441 году.
По случаю праздника в церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Божественную Литургию и состоялись паломнические поездки.
В ходе Божественной Литургии в церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, духовный пастырь о. Вирап Казарян произнес проповедь на тему Праздника Христова Вознесения и отметил, что этот праздник провозглашен днем паломничества к Кафедральному собору Св. Эчмиадзина. Был совершен Патриарший молебен, в ходе которого присутствующие вознесли молитвы о незыблемости и вечности Первопрестольного Святого Эчмиадзина, о здоровье, долголетии и мирном правлении Католикоса всех армян.
По завершении Божественной Литургии в церковь вошли украшенные цветочными венками воспитанники Епархиального Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци, в знак праздника и народной традиции. О. Вирап Казарян пояснил детям значение праздника, народных традиций и пожелал Божьего благословения.
По завершении Божественной Литургии в церкви Сурб Пркич г. Батуми, праздник продолжился в епархиальном Центре им. Александра Манташева. Красивый праздник под руководством директора центра Соны Оганесян организовали хор «Ахбюр» и группа художественного чтения под руководством педагогов Рузанны Оганесян и Сатеник Даниелян. По завершении мероприятия со словами оценки выступили Генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян и духовный пастырь церкви Сурб Пркич, о. Арарат Гумбалян.
В новоосвященной церкви Сурб Хач (Святого Креста) села Кумбудро Ахалкалакского района, по благословению главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке архимандрита Бабкена Салбияна, о. Татев Марукян совершил Божественную Литургию. К множеству собравшихся в деревне жителям Кумбурдо из Ахалкалаки присоединились паломники церкви Сурб Хач и ученики воскресной школы. По завершении Божественной Литургии в церковном дворе прошел народный праздник «Джангюлум» и состоялось жертвенное угощение со стороны мецената церкви Хачатура Сааряна.
При содействии резиденции Епархии ААЦ в Грузии, из церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси была организована паломническая поездка в село Ахкёрпи Марнеульского района. Почти  тридцать паломников из Тбилиси присоединились к местным жителям, собравшимся в построенной в 1861 году часовне Сурб Аствацацин (Пресвятой Богородицы). О. Манук Зейналян отслужил Божественную Литургию. Верующие, в числе которых было много школьников, исповедовались и причастились.
На территории, прилегающей к церкви, состоялся веселый народный праздник. При участии паломников и местных жителей  были организованы разные народные игры, прозвучали песни.
По случаю Праздника  Христова Вознесения в храме Св. Григория Просветителя г. Ахалцихе была совершена Божественная Литургия, была организована паломническая поездка  к часовне Сурб Амбарцум (Святого Вознесения) в селе Катнату Ниноцминдского района, а в Цалкинском районе праздник отметили паломничеством в «Ванк» села Кзылкилиса и угощением молочной рисовой кашей (“катнапур”).