| გრძელდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ვიზიტი სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის ეპარქიალურ ვიკარიატში |
მწირველი მღვდელი იყო ნინოწმინდის რაიონის სულიერი მოძღვარი ღირსი მღვდელი არმაშ პოღოსიანი. საღმრთო ლიტურგიის დროს ეპარქიის წინამძღვარმა სათანადოდ იქადაგა, დალოცა და დააფასა ბატონი და ქალბატონი აიდა და არტურ ისოიანები ამ ბრწყინვალე ეკლესიაში მოსული დიდი არაგიალის მცხოვრებლებმა საღმრთო ლიტურგიის დროს მიიღეს ზიარება. იმავე დღეს ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრში ეპარქიის წინამძღვარი შეხვდა ნონოწმინდის ახლად არჩეულ მერს ანი მოსოიანს და რაიონის საკრებულოს ხელახლა არჩეულ მეუფე ვაზგენმა მიულოცა ახლად არჩეულ თანამდებობის პირებს, უსურვა ეფექტური და დინამიური საქმიანობა, ხალხის საკეთილდღეოდ. ეპისკოპოსმა ვაზგემა ხაზი გაუსვა სულიერ და რელიგიურ ცხოვრებაში ადგილობრივი ხელისუფლების მონაწილეობას და დააფასა ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ნინოწმინდის რაიონის მოქმედი ახლად არჩეულ ლიდერებს მიულოცა ასევე საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველმა ბატონმა არტაკ გრაბსკიმ. შემდეგ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს სამუშაო შეხვედრა შემდეგ მეუფე ვაზგენი, არტაკ გრაბსკისთან ერთად ეწვია ახალქალაქის ახალგაზრდულ ცენტრს, სადაც შეხვდა სამცხე-ჯავახეთის არასამთავრობოს ორგანიზაციების საბჭოს კოორდინატორს, არტაკ გაბრიელიანს და სრულიად სომეხთა დახმარების კავშირის ფილიალის გამგეობის თავმჯდომარეს, კარინე თადევოსიანს. ცენტრში გაიმართა ეპარქიის წინამძღვრის შეხვედრა მოსწავლეებსა და პედაგოგიურ კოლექტივთან. სტუმრებს მიულოცა არტაკ გაბრიელიანმა და მათ წარუდგინა ცენტრში მიმდინარე სამუშაოები. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მაღალი შეფასება მისცა არტაკ გაბრიელიანის საქმიანობას რეგიონში და მხარი დაუჭირა პროგრამებს, რომლებიც მიმდინარეობს ცენტრში. მეუფე ვაზგენმა ცენტრს აჩუქა თბილისელი სომეხი მხატვრის, თენგიზ მიკოიანცის, ფერწერული ტილო, თბილისის გამოსახულებით. საღამოს, მეუფე ვაზგენი შეხვდა საქართველოს პარლამენტის წევრს, სამველ მანუკიანს და მას დიპლომატმა არტაკ გრაბსკიმ ისარგებლა შემთხვევით და ეწვია ახალქალაქის კულტურის ცენტრს, ასევე ხელოვნების სკოლას. გვიან საღამოს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი შეხვდა მღვდლებს და დიაკვნებს, რომლებიც მსახურობენ ახალქალაქისა და ნინოწმინდის რაიონებში, სადაც განიხილეს საკითხები, რომლებიც ეხება სასულიერო ცხოვრების გააქტიურებას, მორწმუნეთა თემს და სხვა საორგანიზაციო საკითხებს. |
2017 წლის 21 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ნინოწმინდის რაიონის სოფელ დიდი არაგიალის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში მონაწილეობა მიიღო საღმრთო ლიტურგიაში, რომელიც აღევლინა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის დღესასწაულთან დაკავშირებით.

| Primate of Armenian Diocese in Georgia Continues His Visit to Samtskhe-Javakheti and Tsalka's General Prelacy of Armenian Diocese in Georgia |
The celebrant was Rev. Father Armash Poghosyan, Pastor of Ninotsminda region. During the Divine Liturgy, the Diocesan Primate delivered the homily, offered his blessings and appreciation to Mr. Artur and Mrs. Aida Isoyans for the construction of this magnificent church. The Bishop also congratulated the people present of the occasion of the feast. During the Divine Liturgy, people, who had arrived from Big Aragyal village, took Holy Communion.
The Primate congratulated the newly-elected officials, wishing them productive work for the greater well-being of our people. Bishop Vazgen the importance of involvement of local authorities in the spiritual and church life and offered his appreciation to the representatives of local authorities, who offer support to the functioning churches in Ninotsminda region. Given the fact that Ani Mosoyan is the only female Mayor in Georgia, on this occasion the Primate donated a bouquet and a souvenir to the lady. The councilor at the RA Embassy in Georgia, Artak Grabsky; also congratulated the newly elected officials.
Afterwards, the Bishop and Artak Grabsky visited the Youth Center of Akhalkalaki, where they were greeted by coordinator of the Council of Armenian NGOs of Samtskhe-Javakheti, Artak Gabrielyan; and Karine Tadevosyan, chairperson of the ARS Javakhk Region. The Center hosted a meeting between the Diocesan Primate and the students and teaching staff. The guests were greeted by Artak Gabrielyan who presented the Center’s activities. The Bishop highly estimated the work of Artak Gabrielyan in the region and expressed his support for the future projects of the Center. The Primate donated the painting of Old Tbilisi by In the evening, the Bishop held a meeting with Georgian MP Samvel Manukyan and shared his impressions of his recent visit to Samtskhe-Javakheti and Tsalka. Taking the occasion, Artak Grabsky visited the Akhalkalaki Culture House, as well as the Art School.
On November 21, 2017, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan attended the Divine Liturgy at the Surb Khach (Holy Cross) Church in Big Argyal village of Ninotsminda, celebrated on the occasion of the feast of the Blessed Virgin Mary.