2017 წლის 3 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა ღონისძიება სახელწოდებით "უწყვეტი ავარაირი“, რომელიც მიეძღვნა სომეხთა ბრძოლას გადარჩენისა და სარწმუნოებისთვის.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო ცენტრის სომხეთის ისტორიის და სომეხთა ეკლესიის ისტორიის წრეების მიერ, ხელმძღვანელების, რიმა და ანაჰიტ საჰაკიანების, თაოსნობით.
ჩვენს, სომეხთა, ბრძოლას გადარჩენისა და სარწმუნოებისთვის თვრამეტი საუკუნის ისტორია აქვს. იგი დაიწყო ქრისტიანობის საკუთარ რელიგიად ცნობის ადრეული პერიოდიდან და გრძელდება დღემდე. და ყოველთვის, როდესაც ვერაგი მტერი თავს გვესხმოდა ჩვენი ხალხის და მისი ქრისტიანული სარწმუნოების გასანადგურებლად, ყველა ერთ მუშტად იკვრებოდა ეროვნული თვითმყოფადობის შესანარჩუნებლად, პატივისა და სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის დასაცავად...
ამ ღრმა ფილოსოფიას შეიცავდა ღონისძება. მაყურებლის თვალწინ ჩაიარეს არა მხოლოდ ავარაირის ბრძოლის ისტორიულმა ეპიზოდებმა, არამედ სომეხთა გმირული ბრძოლის მრავალმა ფაქტმა - გენოციდმა, სარდარაპატმა, არცახის საგმირო ბრძოლებმა, აპრილის ოთხდღიანმა ომმა ... ...
თეატრალიზებული წარმოდგენების, დეკლამაციით და გუნდური სიმღერის შესრულებით გაჯერებული ღონისძიება, ბავშვებისა და მოზარდების მიერ დაფიქსირებული ჩვენი ფიცია თვალის ჩინივით გავუფრთხილდეთ ვარდანიანთა ბრძოლაში დაცემული გმირების დატოვებულ ტრადიციებს, მონაწილეობა მივიღოთ ძლიერი სამშობლოს შექმნის და ნებისმიერი მტრის გამკლავების ბრძოლაში. ღონისძიებაში მონაწილეობდა ცენტრის 60-მდე აღსაზრდელი, ერთი მეორეზე ღირსეული და გონიერი.
ცენტრის დირექტორმა ჟორა სნხჩიანმა შეაქო ღონისძიების ორგანიზატორები, მთელი პერსონალი, რომელთა ერთობლივი მუშაობის და შეგნებული მიდგომის შედეგი იყო ლამაზი და პატრიოტული სულისკვეთებით გამსჭვალული ღონისძიება.
მადლობის სიტყვა თქვა რაიონის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა, ვინც დამსწრეებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის მამობრივი კურთხევა და კეთილი სურვილები. ღირსმა მღვდელმა მაღალი შეფასება მისცა ახალგაზრდა თაობის მრავალმხრივი განვითარების და სომხური სულისკვეთებით აღზრდისკენ მიმართულ საქმიანობას, რომლის ერთ-ერთი მიზანია სომეხი მოზარდის სომხური სულისკვეთებით აღზრდა.

| Event Entitled “The Continuing Battle of Avarayr” – at the Rafael Javakh Center |
The event was organized by Armenian history club and Armenian Church history club, led by teachers Rima and Anahit Sahakyans. The Armenian nation’s struggle for survival and Christian faith is already 1,800 years old. It all started when Armenia officially adopted Christianity as state religion. The struggle continues today. Every time the treacherous enemy attacked with the intent to kill and threaten our faith, the nation came together in order to preserve our national identity, our dignity and the Armenia Church. The event had a deep philosophical message. The attendees became witnesses to many historical facts and events, including the Battle of Avarayr, the Armenian Genocide, the Great Patriotic War, the Battle of Sardarapat, the Artsakh Liberation War, the Four day War in April… The staged performance, featuring recitations and songs performed by the choir, out of the mouth of children and teenagers, was our oath to keep the traditions of the Director of the Rafael Javakh Center, Zhora Snkhchyan extended his appreciation to the event organizers and the Center’s staff, whose joint work and conscious attitude resulted in the matinee performance imbued with patriotism. Rev. Father Armash Poghosyan, Pastor of the region, offered his remarks of appreciation. Father Armash transmitted paternal love and good wishes The event made a deep impression on the attendees. |
On December 3, 2017, the Rafael Javakh Cultural Educational and Youth Center in Ninotsminda (Armenian Diocese in Georgia), hosted an event entitled “The Continuing Battle of Avarayr”, which was dedicated to the Armenian nation’s struggle for survival and Christian faith.