| სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი ეწვია „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიას |
მაღალი რანგის სტუმრებს დახვდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ უძველეს ეკლესიაში შეკრებილნი იყვნენ თბილისის სათვისტომოს სტრუქტურათა ხელმძღვანელები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, საქართველოს სომხური სათვისტომოს წევრები, მრევლი. „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიის „მაკარ ეკმალიან“ გუნდის შესრულებით გაიჟღერა საუფლო ლოცვამ. სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს და დელეგაციის წევრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. მისმა მეუფე ვაზგენმა ისაუბრა სამი ათასწლეულის ისტორიის მქონე საქართველოს სომხური სათვისტომოს არსებობაზე, რომელიც თავისი შემოქმედი შრომით, კანონმორჩილებით აგრძელებს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წევრობას, რითაც ავითარებს და აღრმავებს ორი ქრისტიანი ერების ძმობას. ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ისაუბრა საქართველოში სომხური ენის სწავლებით მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ხაზი გაუსვა დედა სამშობლოს სახელისუფლებო ორგანოების - დიასპორის, კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების, სპორტისა და ახალგაზრდობის საკითხთა სამინისტროების მიერ საქართველოს სომხური სათვისტომოსა და მისი საქმიანობის მიმართ გამოჩენილ მხარდაჭერას. მეუფე ვაზგენმა ხაზი გაუსვა ასევე საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოსთან ეპარქიის წინამძღვარმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველოს სომხობა არის ახლო დიასპორა, ისაუბრა სომხური საზოგადოების დედა სამშობლოსთან მუდმივი კომუნიკაციის, სომხეთის და არცახის პროგრესის სიხარულზე. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ გამოსვლის დასასრულს სომხეთსა და საქართველოს უსურვა მშვიდობა, მთელ მსოფლიოში გაფანტულ სომხებს - მხნეობა. დელეგაციის წევრებმა სანთლები დაანთეს და ლოცვა აღავლინეს სურბ სარგის მხედართმთავრის და „სურბ ვარდანანც“ სკინიებში. |
საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, 2017 წლის 26 დეკემბერს, სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი სერჟ სარგსიანი და მისი მეუღლე, დელეგაციის წევრებთან ერთად, ეწვივნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ეკლესიას.

| Президент Армении Серж Саргсян посетил Кафедральный собор Сурб Геворг |
Высокопоставленных гостей встретил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вместе с В старинной армянской церкви собрались руководители тбилисских армянских организаций , представители интеллигенции, члены армянской общины Грузии, верующие. В исполнении хора имени Макара Екмаляна Кафедрального собора Сурб Геворг прозвучала молитва «Отче Наш». Предводитель Епархии ААЦ в Грузии обратился к президенту Армении и членам Епископ Вазген затронул историю армянской общины Грузии, насчитывающую три тысячелетия, которая своей созидательной работой, законопослушанием продолжает оставаться частью гражданского общества Грузии, укрепляя многовековую армяно-грузинскую дружбу, развивая и углубляя братские отношения двух христианских народов. Епископ Вазген рассказал о действующих в Грузии армянских школах, культурных центрах, общинных организациях, которые помогают армянскому населению получать Владыка подчеркнул поддержку, которую оказывают армянской общине Грузии и ее деятельности органы государственной власти Армении: Министерство Диаспоры, Министерство культуры, Министерство образования и науки, Министерство по делам молодёжи и спорта. Владыка Вазген также подчеркнул, что посольство РА в Грузии сотрудничает с армянской Предводитель Епархии подчеркнув, что армяне Грузии – самая близкая диаспора, отметил, что армянское общество поддерживает связь с Арменией, радуется процветанию Армении и Арцаха. Владыка завершил свою речь пожеланием мира Армении и Грузии и стойкости рассеянному по всему миру армянству. Официальная делегация Армении зажгла свечи и вознесла молитвы у алтарей Св. Саркиса и Св. Вардананц. |
В рамках осуществленного официального визита в Грузию, 26 декабря 2017 года, президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой, в сопровождении членов делегации посетил Кафедральный собор Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии.