| მხიარული ზეიმი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვებისთვის |
2018 წლის 23 იანვარს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილებამ გამართა მორიგი მეგობრული ვიზიტი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა სკოლა-პანსიონში, ამჯერად საკონცერტო პროგრამით და საზეიმო ტორტით. ვიზიტი ინიცირებული იყო განყოფილების მიერ, მოსამზადებელი სასწავლო პროგრამების მოხალისე სტუდენტების მხარდაჭერით და აქტიური მონაწილეობით. ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების დირექტორის, ვალერი ბადალიანის, კოორდინატორის, ნინა სეროპოვას, ოპერატორ-ფოტოგრაფის, გევორგ პოღოსოვის და მუსიკალური გამფორმებლის, სერგეი არუთუნიანის თანხლებით, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფები ეწვივნენ სკოლა-პანსიონს.
დარბაზში შეკრებილ მოსწავლეებს, მათ პედაგოგებს და მშობლებს სომხური და ქართული სიმღერებით მიესალმა ახლად შექმნილი "ჰაიარტუნ ბენდი“, დუდუკის და დოლის წრის აღსაზრდელები, სოლისტები ანა ბადალიანი, ანი ჰოვანისიანი და ჯგუფური შემსრულებლები დონარა არსენიანი და სერგო ნაზაროვი. ახალგაზრდებმა სკოლის 7-დან 20 წლის 50-მდე აღსაზდელს დაურიგეს საჩუქრები, გაუმასპინძლდნენ თავიანთი მიტანილი ტკბილეულით, ხილით და „ჰაიარტუნ“ წარწერიანი გემრიელი ტორტით. ზეიმის დასასრულს სკოლის დირექტორმა ხათუნა ჯალაღონიამ მაღალი შეფასება მისცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების ინიციატივას, მადლობა გადაუხადა კონცერტისთვის, განსაკუთრებით სომხური სიმღერის მოსმენის შესაძლებლობის მიცემისთვის, რომელიც მიენიჭა სკოლის მოსწავლეებსა და მათ მშობლებს, დირექტორმა წარმოადგინა აღსაზრდელების ყოველდღიურობა ამ სკოლაში, სადაც ისინი სწავლობენ ბრაილის შრიფტს, კომპიუტერის გამოყენებას, ეუფლებიან იმ უნარ-ჩვევებს, რომლითაც ხდება მათი ინტეგრირება სამოქალაქო საზოგადოებაში. სტუმრები დაჰპირდნენ ხელსაყრელ შემთხვევებში გაიმეორონ ვიზიტები და გააქტიურონ კომუნიკაცია სკოლის აღსაზრდელებთან. |
თბილისის # 202 უსინათლო ბავშვთა საჯარო სკოლა-პანსიონის აღსაზრდელებთან საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილებას აკავშირებს რამდენიმე წლის მეგობრობა,

| Веселое празднество для детей с ограниченными возможностями |
23 января 2018 года, отдел по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии осуществил очередной дружественный визит в школу- В сопровождении директора отдела по делам молодежи Валеры Бадаляна, координатора Нины Сероповой, оператора и фотографа Геворга Погосова и ответственного за музыкальное оформление Сергея Арутюнова, творческие кружки центра «Айартун» посетили школу-интернат. Ученики школы встретили гостей с большой радостью, исполнив песни и мелодии. Собравшихся в зале учеников, их учителей и родителей армянскими и грузинскими песнями поприветствовали новосозданный «Айартун бэнд», воспитанники Молодежь раздала подарки 50 ученикам школы в возрасте от 7 до 20 лет, угостила их принесенными с собой сладостями, фруктами и вкусным тортом с надписью «Айартун». В завершении праздника, директор школы Хатуна Джалагония высоко оценила инициативу отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии, выразив благодарность за веселый концерт, в особенности за предоставленную детям и их родителям возможность послушать Директор рассказала о буднях воспитанников школы, здесь они изучают шрифт Брайля, пользуются компьютером, овладевают умениями и навыками, которые помогут им интегрироваться в гражданское общество. Гости дали обещание при любом удобном случае посетить воспитанников школы и сделать общение более интенсивным. |
С воспитанниками публичной школы-интерната для незрячих № 202 г. Тбилиси молодежный отдел Епархии ААЦ в Грузии связывает многолетняя дружба, которая с каждым годом укрепляется и углубляется