| მხიარული ზეიმი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვებისთვის |
2018 წლის 23 იანვარს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილებამ გამართა მორიგი მეგობრული ვიზიტი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა სკოლა-პანსიონში, ამჯერად საკონცერტო პროგრამით და საზეიმო ტორტით. ვიზიტი ინიცირებული იყო განყოფილების მიერ, მოსამზადებელი სასწავლო პროგრამების მოხალისე სტუდენტების მხარდაჭერით და აქტიური მონაწილეობით. ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების დირექტორის, ვალერი ბადალიანის, კოორდინატორის, ნინა სეროპოვას, ოპერატორ-ფოტოგრაფის, გევორგ პოღოსოვის და მუსიკალური გამფორმებლის, სერგეი არუთუნიანის თანხლებით, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფები ეწვივნენ სკოლა-პანსიონს.
დარბაზში შეკრებილ მოსწავლეებს, მათ პედაგოგებს და მშობლებს სომხური და ქართული სიმღერებით მიესალმა ახლად შექმნილი "ჰაიარტუნ ბენდი“, დუდუკის და დოლის წრის აღსაზრდელები, სოლისტები ანა ბადალიანი, ანი ჰოვანისიანი და ჯგუფური შემსრულებლები დონარა არსენიანი და სერგო ნაზაროვი. ახალგაზრდებმა სკოლის 7-დან 20 წლის 50-მდე აღსაზდელს დაურიგეს საჩუქრები, გაუმასპინძლდნენ თავიანთი მიტანილი ტკბილეულით, ხილით და „ჰაიარტუნ“ წარწერიანი გემრიელი ტორტით. ზეიმის დასასრულს სკოლის დირექტორმა ხათუნა ჯალაღონიამ მაღალი შეფასება მისცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების ინიციატივას, მადლობა გადაუხადა კონცერტისთვის, განსაკუთრებით სომხური სიმღერის მოსმენის შესაძლებლობის მიცემისთვის, რომელიც მიენიჭა სკოლის მოსწავლეებსა და მათ მშობლებს, დირექტორმა წარმოადგინა აღსაზრდელების ყოველდღიურობა ამ სკოლაში, სადაც ისინი სწავლობენ ბრაილის შრიფტს, კომპიუტერის გამოყენებას, ეუფლებიან იმ უნარ-ჩვევებს, რომლითაც ხდება მათი ინტეგრირება სამოქალაქო საზოგადოებაში. სტუმრები დაჰპირდნენ ხელსაყრელ შემთხვევებში გაიმეორონ ვიზიტები და გააქტიურონ კომუნიკაცია სკოლის აღსაზრდელებთან. |
თბილისის # 202 უსინათლო ბავშვთა საჯარო სკოლა-პანსიონის აღსაზრდელებთან საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილებას აკავშირებს რამდენიმე წლის მეგობრობა,

| Festive Event for Children with Disabilities |
On January 23, 2018, the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia made a subsequent friendly visit to the School for The school hosted creative groups of the Hayartun Center, accompanied by Youth Department Director, Valeri Badalian; Coordinator of the Youth Activities of the Department, Nina Seropova; The school students happily welcomed the guests and performed songs and melodies. The newly created Hayartun Band, the students of the dhol and duduk classes, singers Anna Badalyan and Ani Hovhannisyan, performers Donara Arsenyan and Sergo The young people distributed gifts to 50 students age 7 to 20, and treated to the students sweets, fruits and the tasty cake with the inscription “Hayartun”, which they had brought with them. Following the festive event, the School Principal, Khatuna Jalaghonia highly appreciated the initiative taken by the Youth Department, expressed her gratitude for a beautiful concert, the opportunity to listen to the Armenian songs. She stressed that such contacts make their day at school interesting and fun, The Principal introduced the attendees to the routines of the School, where children learn Braille (a tactile writing system), use computers, master skills and abilities that will help them integrate into civil society. The guests promised the students of the School to visit them again soon and to make those contacts more active. |
There have been friendly relations for many years between the Youth Department of the Armenian Diocese in Georgia and the students of Tbilisi №202 School for Blind and Visually Impaired Children, and they are growing deeper and stronger