| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო "რელიგიები საქართველოში" გამოფენის გახსნაში |
გამოფენილი იყო ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიისა და ქვეყანაში მოქმედი სხვადასხვა რელიგიური კონფესიების სამოსი, სხვადასხვა რელიგიის წმინდა წიგნები და ლიტერატურა, ასევე რელიგიური ატრიბუტიკა. გამოფენას აქვს როგორც შემეცნებითი, საინფორმაციო მიზანი, ასევე მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს სხვადასხვა რელიგიებს შორის თანამშრომლობის განვითარებას და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას. გამოფენის გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის, მთავრობის წევრები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსისა და საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები, საქართველოში მოქმედი სხვადასხვა რელიგიური კონფესიების ლიდერები, რელიგიური და საერო პირები. გამოფენას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა გამოფენა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძემ გახსნა, რომელმაც ხაზი გაუსვა ქვეყნის საზოგადოებისთვის საქართველოში მოქმედი სხვადასხვა რელიგიური მიმართულებების და მათი სპეციფიკის გაცნობას, რელიგიათა თავისებურებების და საქმიანობის შესახებ ცნობადობის გაზრდას. შეკრებილ საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს საქართველოს კულტურის მინისტრმა მიხეილ გიორგაძემ, ეროვნული მუზეუმის დირექტორმა დავით ლორთქიფანიძემ და დამსწრე რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, მაღალი შეფასება მისცეს ტოლერანტობის სულისკვეთებით გაჯერებული გამოფენის შინაარსს, ექსპონატების სწორ არჩევანს და ქვეყნის უნიკალური რელიგიური მრავალფეროვნების ჩვენებას. გამომსვლელთა მიერ ცალსახად გაესვა ხაზი გამოფენის მნიშვნელობასა და იმას, რომ გამოფენა ხელს გამოფენის ორგანიზებას მიესალმა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. ეპარქიის წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა საქართველოს მრავალეთნიკურობასა და მრავალკონფესიურობას, მაღალი შეფასება მისცა რელიგიის სააგენტოს ნაყოფიერ საქმიანობას, რომელიც მიმართულია საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიასა და სხვადასხვა კონფესიებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ, დააფასა ასევე ამ გამოფენის ორგანიზებას, რომელსაც , გარდა ზემოაღნიშნული მნიშვნელობისა, აქვს ასევე ახალგაზრდა და მოზარდი თაობის პატივისცემისა და თანამშრომლობის გამოფენის გახსნის საზეიმო ცერემონიაზე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ ქვემო ქართლის რეგიონის ბოლნისისა და თეთრიწყაროს რაიონების სომხების სულიერი მოძღვარი, ღირსი მღვდელი ჰუსიკ ჰარუთუნიანი, სამართლებრივ საკითხთა და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი და ადმინისტრაციულ-სამეურნეო განყოფილების დირექტორი კარენ ერიციანი. |
2018 წლის 30 იანვარს, საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში გაიხსნა გამოფენა „რელიგიები საქართველოში“, რომელიც ინიცირებული იყო რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ, საქართველოს ეროვნულ მუზეუმთან ერთად.

| Primate of Armenian Diocese in Georgia Attended Opening of the Exhibition “Religions in Georgia” |
In attendance were Georgian MPs, state officials, representatives of diplomatic corps accredited in Georgia, representatives of cultural institutions, the leaders of religious communities operating in Georgia, the clergymen and laymen. The occasion was honored with the presence of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan. Zaza Vashakmadze, Chairman of State Agency for Religious Issues, opened the exhibition; he reflected on the importance to inform people about different religious communities operating in Georgia and their characteristics, to promote public awareness of the peculiarities and activities of the religious communities. Minister of Culture Mikheil Giorgadze; Director of the National Museum David Lortkipanidze; and representatives of religious organizations positively assessed the opening of the exhibition imbued with The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan highly appreciated the exhibition. The Diocesan Primate mentioned that Georgia is a multi-ethnic and multi-religious country, appreciated the fruitful activities of State Agency for Religious Affairs promoting mutual respect and cooperation between the Georgian Orthodox Church and different religions; he positively assessed the opening of the exhibition, mentioned that it has substantive importance, and the purpose of it is to educate young people and new During the event, the Primate of the Armenian Diocese in Georgia was accompanied by Rev. Father Husik Harutyunyan, Pastor of Armenians in Marneuli, Bolnisi and Tetritskaro of Kvemo Kartli region; Michael Avagyan, Head of Legal Affairs and Cooperation Department; and Director of the Administrative Department of the Diocese, Karen Yeritsyan. |
On January 30, 2018, at the National Museum of Georgia, State Agency for Religious Affairs, together with the National Museum of Georgia, opened an exhibition "Religions in Georgia". The exhibition displays various religious attire, literature and attributes of the Georgian Orthodox Church and religious communities operating in Georgia. The purpose of the exhibition is to raise awareness among religions and public to inform people about the activities of different religions.