| მშობლიური ენისადმი მიძღვნილი დღესასწაული ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრში |
იმ დღეს, ცენტრი სათანადოდ იყო მორთული. დამსწრე სტუმრებმა, რომელთა შორის იყვნენ ბავშვების მშობლები და ახლობლები, ცენტრის ხელმძღვანელობა, პედაგოგები, ასევე ბათუმის სომხური საზოგადოების წარმომადგენლები, შეძლეს ესთეტიკური და ემოციური სიამოვნება მიეღოთ არა მხოლოდ ბავშვების წარმოდგენილი ღონისძიებით, არამედ გამოფენითაც, რომელიც ორგანიზებული იყო იმავე, ესთეტიკური წრის ბავშვების მიერ, მათი შესრულებული ნამუშევრებით. ღონისძიებას თავისი დასწრებით პატივი დასდო ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა. ცენტრის დირექტორმა სონა ჰოვანისიანმა დააფასა ღონისძიება, რომელიც იქცა სომხურს მოწყვეტილ ბავშვებში მშობლიური ენისადმი სიყვარულის გამოხატულებად, ბავშვებს მოუწოდა, რომ არ ღონისძიება შეაჯამა და ესთეტიკური წრის აღსაზრდელების სამუშაო დააფასა ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა, ვინც ხაზი გაუსვა სამშობლოდან შორს ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის ცენტრის მთელ სამუშაოს, სომხური ენისა და ეროვნული თვითმყოფადობის შენარჩუნების, ბათუმელი სომხების თავიანთ ფესვებთან დაბრუნების, მშობლიური ენის სწავლების და სიყვარულის საქმეში. ღონისძიების დასასრულს მადლობის სიტყვით გამოვიდნენ ესთეტიკური წრის ხელმძღვანელი და მშობლები. |
2018 წლის 24 თებერვალს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალექსანდრე მანთაშიანცის სახელობის კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრში მოქმედი ესთეტიკური აღზრდის წრის აღსაზრდელებმა (ხელმძღვანელი: მარიეტა აპეტიანი) მოამზადეს მშობლიური ენის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ლამაზი ღონისძიება. ცენტრის აღსაზრდელები მშობლიურ ენაზე კითხულობდნენ სომხური ენისადმი მიძღვნილ სომეხ დიდებულთა პოეტურ ნაწარმოებებს. ისინი არა მხოლოდ გამართულად და ლამაზად მეტყველებდნენ სომხურად, არამედ მღეროდნენ ლამაზ სიმღერებს და ცეკვავდნენ, ასრულებდნენ იმას, რაც ისწავლეს „აღბიურ“ გუნდში (ხელმძღვანელი: რუზანა ოვანისიანი) და „ჰეღნარ“ ცეკვის ანსამბლში (ხელმძღვანელი: მარიეტა პოღოსიანი).

| Праздник родного языка в Центре им. Александра Манташева |
В этот день центр был украшен по случаю праздника. Присутствующие гости, в числе которых были родители и родственники детей, администрация центра, педагоги, а также представители армянской общины города Батуми, получили эстетическое и душевное удовольствие не только от мероприятия, которое представили дети, но и от выставки, которую организовали воспитанники того же кружка эстетического направления, продемонстрировав свои работы. Мероприятие своим присутствием почтил духовный пастырь Директор центра Сона Ованисян дала свою оценку мероприятию, в котором оторванные от армянского языка дети выразили свою любовь к родному языку, призвала воспитанников центра не ослаблять интерес и готовность к обязательному изучению и владению родным языком. Выставку работ воспитанников кружка эстетического направления она оценила как воспроизведение чувства любви к родному языку и родине в представлении детей. О. Арарат Гумбалян подвел итоги мероприятия и дал свою оценку работе кружка эстетического направления. О. Арарат в целом подчеркнул значение работы Центра им. Александа Манташева, находящегося вдали от родины, которая направлена на сохранение армянского языка и национальной идентичности, возвращение батумских армян к своим корням, изучение родного языка и распространение любви к нему. В конце мероприятия с благодарственным словом выступили руководитель кружка эстетического направления и родители. |
24 апреля 2018 года, кружки эстетического направления (руководитель Мариетта Апетян), действующие при Культурно-просветительском и молодёжном центре им. Александра Манташева Епархии ААЦ в Грузии, подготовили красивое мероприятие, приуроченное к Международному дню родного языка. Воспитанники центра на родном языке декламировали лирические произведения великих армянских поэтов. Они не только говорили бегло и красиво на армянском языке, но и спели и станцевали прелестные армянские песни и танцы, которые они выучили в хоре «Ахбюр» (руководитель Рузанна Ованисян) и в танцевальном ансамбле «Хегнар» (руководитель Мариетта Погосян).