| „დიდებულთა გენიის საიდუმლო“ - ღონისძიება „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრში |
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ნინოწმინდისა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვარი ღირსი მღვდელი არმაშ პოღოსიანი, ცენტრის ხელმძღვანელი ჟორა სნხჩიანი, მოსწავლეები, პედაგოგები, მშობლები და სტუმრები. ორგანიზატორების - სომხეთის ისტორიის ჯგუფის ხელმძღვანელის, ანაჰიტ საჰაკიანის, და სომეხთა რელიგიის ისტორიის ჯგუფის ხელმძღვანელის, რიმა საჰაკიანის, ძალისხმევით ღონისძიება არა მარტო ინფორმაციულ-შემეცნებითი შინაარსის მატარებელი იყო, არამედ გაჯერებული იყო მხატვრული ღირებულებებით. ღონისძიების დროს მაყურებელს გააცნეს შუა საუკუნეების უდიდესი მოღვაწეების ცხოვრება და მოღვაწეობა. ღონისძიება თეატრალიზებული იყო, წარმოდგენილი რამდენიმე იგავ-არაკის მეშვეობით გათანამედროვებული იყო იგავ-არაკების დამრიგებლური საიდუმლო, მორალი და გამოტანილი დასკვნები. ღონისძიებას მიესალმა, დამსწრეებს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევის სიტყვა გადასცა და ღონისძიება „დიდებულთა გენიის საიდუმლო“ საეკლესიო სიყვარულით, კანონმორჩილებით და იგავ-არაკების საიდუმლოთო ცენტრის აღსაზრდელთა აღზრდისკენ მიმართული ღონისძიება იყო. |
2018 წლის 18 მარტს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში გაიმართა მორიგი ღონისძიება სახელწოდებით - „დიდებულთა გენიის საიდუმლო“, რომელიც მიეძღვნა გენიალურ სომეხ მოარაკე სასულიერო მოღვაწეებს მხითარ გოშსა და ვარდან აიგეკცის.

| Мероприятие «Таинство гении великих» в центре «Рафаэль Джавах» |
На мероприятии присутствовал достопочтенный о. Армаш Погосян, духовный пастырь Ниноцминдского района и близлежащих деревень, Жора Снхчян, директор центра, учителя, родители, ученики, и другие гости. Благодаря усилиям организаторов, руководителя группы истории армянского народа, Анаиды Саакаян, и руководителя группы истории армянской религии, Римы Саакян, мероприятие было не только информационно-познавательным, но и насыщенным художественностью, информирующим зрителей о жизни и творчестве средневековых великих деятелей. Мероприятие было театрализовано, где в современных вариациях участники продемонстрировали мораль и назидания басен. Достопочтенный о. Армаш Погосян поприветствовал присутствующих и передал слова благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии, а директор центра Целью мероприятия «Таинство гении великих» было приобщить учеников центра к любви к церкви, законопослушанию, и ознакомить с моралями басен. |
«Таинство гении великих» - так называлось очередное мероприятие, которое состоялось 18 марта 2018 года, организованное культурно-просветительским и молодежным центром «Рафаэль Джавах» в г. Ниноцминда. Мероприятие было посвящено великим армянским литературным и духовным деятелям, Мхитару Гошу и Вардану Айгекци.