საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაცია მიიღო ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 15 აპრილს, ქალაქ ფოთის   დღესასწაულის ფარგლებში,  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა  თავის რეზიდენციაში მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაცია.
მიტროპოლიტი მიესალმა ეპარქიის დელეგაციას, რომლის შემადგენლობაში იყვნენ  აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომხების, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი, მღვდელი არარატ გუმბალიანი, ეპარქიის სამართლებრივი და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი, "სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის იურისტი ჟანა ავეტისოვა,   ოპერატორ-ფოტოგრაფი სეირან ბაროიანი. მიტროპოლიტმა გრიგოლმა მოკითხვა გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს მის ყოვლადუსამღვდელოესობას, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს, ვისთანაც მას აკავშირებს  ქრისტიანული სიყვარული და ძმური მეგობრობა.1
რეზიდენციის დათვალიერებისას,  საქართველოს ეკლესიის მიტროპოლიტმა  თბილად გაიხსენა მისი ვიზიტი მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში და შეხვედრა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსთან, სიამაყით აჩვენა სტუმრებს   სრულად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესის და უნეტარესისგან საჩუქრად მიღებული სამკერდე საეპისკოპოსო ნიშანი, ისაუბრა სომხურ- ქართულ საუკუნოვან მეგობრობაზე და ეკლესიების თანამშრომლობაზე.
ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის   მილოცვა გადასცა მიტროპოლიტ გრიგოლს წმინდა აღდგომის დღესასწაულთან, ქალაქ ფოთის დღესთან დაკავშირებით, ასევე ეპარქიის წინამძღვრის სიყვარული და კეთილი სურვილები.
შემდეგ გაიმართა საუბარი, რომლის დროსაც მიტროპოლიტმა გრიგოლმა სტუმრებს უამბო   ფოთისა და ხობის ეპარქიის საქმიანობის, სულიერი პროგრესის და გადასაჭრელი პრობლემების შესახებ.  ისაუბრა რა   სულიერი და საგანმანათლებლო საქმიანობის და პასტორალური მსახურების შესახებ, განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა  თეოლოგიურ-ფილოსოფიური უნივერსიტეტის დაფუძნებას,  რომელსაც აქვს სახელმწიფო საგანმანათლებლო კერის სტატუსი, მაგრამ მოქმედებს სასულიერო ეპარქიის ეგიდით.
2საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაციის წევრებმა წარმოადგინეს სომხური სასულიერო ეპარქიის საქმიანობა, ეპარქიის ეგიდით მოქმედი ბათუმის ალექსანდრე მანთაშიანცის და საქართველოს სომხებით დასახლებული რეგიონების  სულიერი, საგანმანათლებლო-კულტურული და ახალგაზრდობის ცენტრები, მათ ფარგლებში და ეპარქიის ეგიდით გამართული სასულიერო-აღმზრდელობითო მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოები.
საქართველოს მართლმადიდებლურმა ეკლესიის მიტროპოლიტმა და საქართველოს   სომეხთა ეპარქიის დელეგაციამ ხაზი გაუსვეს ორ ეპარქიებს შორის არსებულ თბილ ურთიერთობებს და მჭიდრო თანამშრომლობას, რომელიც უნდა გაგრძელდეს და განვითარდეს.
მამა არარატ გუმბალიანმა მადლიერება გამოხატა თბილი  მიღებისათვის, შემდეგ მამა არარატმა და მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა საჩუქრები გაცვალეს.

Metropolitan of Poti and Khobi Grigol Berbichashvili received the delegation of the Armenian Diocese in Georgia PDF Print E-mail
A1On April 15, 2018, within the framework of the celebration of the Poti's City Day, Grigol Berbichashvili, Metropolitan of the Diocese of Poti and Khobi of the Georgian Orthodox Church, received the delegation of the Armenian Diocese in Georgia in his residence.
Georgian Metropolitan welcomed the delegation of the Armenian Diocese which members were Rev. Father Ararat Gumbalyan, Pastor of Armenians in Adjara, Guria and Imereti and the Surb Prkih (Saint Savior) church in Batumi, Michael Avagyan, Head of the Legal Affairs and Cooperation Department of the Armenian Diocese, Zhanna Avetisova, lawyer of the Surb Prkich (Saint Savior) church and Seyran Baroyan, cameraman – photographer. Metropolitan Grigol conveyed his blessings to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia with whom they are bound by Christian love and brotherly friendship.1
They toured the residence and the Metropolitan of the Georgian Church remembered with warm feelings his visit to the Mother See of Holy Etchmiadzin and the meeting with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, proudly showed a Pontifical Panagia, granted him by Karekin II. The Metropolitan touched upon the centuries – old friendship of the Armenian and Georgian peoples and the cooperation of the Churches.
Rev. Father Ararat Gumbalyan conveyed to Metropolitan congratulations on the occasion of the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ and the City Day of Poti, brotherly love and best wishes of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan.
Afterwards, a conversation took place, during which Metropolitan Grigol told about activity, spiritual progress and the challenges of the Diocese of Poti and Khobi. Touching upon the spiritual - educational activity and pastoral service, he drew attention to the Theological – Philosophical University, founded in the Diocese. The University has a status of the state educational institute, but operates under the auspices of the Diocese.
2Members of the delegation of the Armenian Diocese in Georgia presented the activity of the Diocese, as well as activities of the «Alexander Mantashyants» Center in Batumi and spiritual, educational, cultural and youth centers in the regions, populated by Armenians, the spiritual and educational activities carried out in the abovementioned centers and under the auspices of the Armenian Diocese in Georgia.
The Metropolitan of the Georgian Orthodox Church and the delegation of the Armenian Diocese in Georgia highly valued the warm relations between the two Dioceses and attached great importance to the close cooperation which should continue and develop.
Expressing deep gratitude for the special reception, Rev. Father Ararat Gumbalyan and Metropolitan Grigol Berbichashvili exchanged gifts.