საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაცია მიიღო ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A12018 წლის 15 აპრილს, ქალაქ ფოთის   დღესასწაულის ფარგლებში,  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა  თავის რეზიდენციაში მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაცია.
მიტროპოლიტი მიესალმა ეპარქიის დელეგაციას, რომლის შემადგენლობაში იყვნენ  აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომხების, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი, მღვდელი არარატ გუმბალიანი, ეპარქიის სამართლებრივი და თანამშრომლობის განყოფილების დირექტორი მიქაელ ავაგიანი, "სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის იურისტი ჟანა ავეტისოვა,   ოპერატორ-ფოტოგრაფი სეირან ბაროიანი. მიტროპოლიტმა გრიგოლმა მოკითხვა გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს მის ყოვლადუსამღვდელოესობას, ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს, ვისთანაც მას აკავშირებს  ქრისტიანული სიყვარული და ძმური მეგობრობა.1
რეზიდენციის დათვალიერებისას,  საქართველოს ეკლესიის მიტროპოლიტმა  თბილად გაიხსენა მისი ვიზიტი მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში და შეხვედრა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსთან, სიამაყით აჩვენა სტუმრებს   სრულად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესის და უნეტარესისგან საჩუქრად მიღებული სამკერდე საეპისკოპოსო ნიშანი, ისაუბრა სომხურ- ქართულ საუკუნოვან მეგობრობაზე და ეკლესიების თანამშრომლობაზე.
ღირსმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის   მილოცვა გადასცა მიტროპოლიტ გრიგოლს წმინდა აღდგომის დღესასწაულთან, ქალაქ ფოთის დღესთან დაკავშირებით, ასევე ეპარქიის წინამძღვრის სიყვარული და კეთილი სურვილები.
შემდეგ გაიმართა საუბარი, რომლის დროსაც მიტროპოლიტმა გრიგოლმა სტუმრებს უამბო   ფოთისა და ხობის ეპარქიის საქმიანობის, სულიერი პროგრესის და გადასაჭრელი პრობლემების შესახებ.  ისაუბრა რა   სულიერი და საგანმანათლებლო საქმიანობის და პასტორალური მსახურების შესახებ, განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა  თეოლოგიურ-ფილოსოფიური უნივერსიტეტის დაფუძნებას,  რომელსაც აქვს სახელმწიფო საგანმანათლებლო კერის სტატუსი, მაგრამ მოქმედებს სასულიერო ეპარქიის ეგიდით.
2საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაციის წევრებმა წარმოადგინეს სომხური სასულიერო ეპარქიის საქმიანობა, ეპარქიის ეგიდით მოქმედი ბათუმის ალექსანდრე მანთაშიანცის და საქართველოს სომხებით დასახლებული რეგიონების  სულიერი, საგანმანათლებლო-კულტურული და ახალგაზრდობის ცენტრები, მათ ფარგლებში და ეპარქიის ეგიდით გამართული სასულიერო-აღმზრდელობითო მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოები.
საქართველოს მართლმადიდებლურმა ეკლესიის მიტროპოლიტმა და საქართველოს   სომეხთა ეპარქიის დელეგაციამ ხაზი გაუსვეს ორ ეპარქიებს შორის არსებულ თბილ ურთიერთობებს და მჭიდრო თანამშრომლობას, რომელიც უნდა გაგრძელდეს და განვითარდეს.
მამა არარატ გუმბალიანმა მადლიერება გამოხატა თბილი  მიღებისათვის, შემდეგ მამა არარატმა და მიტროპოლიტმა გრიგოლ ბერბიჭაშვილმა საჩუქრები გაცვალეს.

Митрополит Потийский и Хобский Григол Бирбичашвили принял делегацию Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
A115 апреля 2018 года, в рамках празднования дня города Поти, митрополит Потийский и Хобский Грузинской Православной Церкви Григол Бирбичашвили, в своей резиденции принял делегацию Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии.
Грузинский митрополит с добрым приветствием принял армянскую делегацию, в состав которой входили: духовный пастырь армянской церкви Сурб Пркич в городе Батуми, а также Аджарии, Гурии и Имерети о. Арарат Гумбалян, директор отдела по правовым вопросам и сотрудничеству Микаел Авагян, юрист Батумской армянской церкви Сурб Пркич Жанна Аветисова, и оператор-фотограф Сейран Бароян. Митрополит Григол свои приветствия передал Предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну, с кем его связывает христианская любовь и братская дружба.
Показав свою резиденцию, митрополит грузинской церкви с теплотой вспомнил свой визит в Эчмиадзинский Кафедральный Собор и встречу с Его Святейшеством Верховным Патриархом и Католикосом Всех Армян Гарегином II. Митрополит Григол с гордостью показал панагиар, полученный в подарок от Католикоса Всех Армян 1Гарегина II. На встрече грузинский митрополит отметил важность армяно-грузинской вековой дружбы и сотрудничества между церквями.
Достопочтенный о. Арарат Гумбалян передал поздравления и благословения Главы Епархии ААЦ в Грузии митрополиту Григолу в связи с праздником Святого Воскресения Христова, а также празднованием дня города Поти, и выразил братскую любовь от имени Предводителя Епархии.
Затем состоялась беседа в ходе которой митрополит Григол рассказал о деятельности Епархии Поти и Хоби, о духовном прогрессе грузинских церквей и о проблемах. Отметив духовно-просветительскую деятельность и духовную службу, митрополит с гордостью заявил о создании Университета теологии и философии, у которого есть статус государственного университета, хотя он находится под покровительством Епархии.
2Члены делегации Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии представили деятельность армянской епархии, работу центра им. Александра Манташева г. Батуми, который находится под покровительством Епархии ААЦ в Грузии, а также духовно-воспитательную работу, проводимую в регионах, населенных армянами, рассказали о культурно-просветительских и молодежных центрах, которые ведут свою работу также под покровительством Епархии  ААЦ в Грузии.
Митрополит Грузинской Православной Церкви и делегация Епархии ААЦ в Грузии высоко оценили теплые дружеские отношения между двумя церквями, а также тесные связи, которые в дальнейшем должны продолжаться и развиваться.
Поблагодарив за особый теплый прием, отец Арарат Гумбалян и митрополит Григол Бирбичашвили обменялись подарками.