| შეხვედრა არასომხურენოვან სომეხ შემოქმედებთან „არასომხურენოვანი, მაგრამ არა უცხოური სომეხი შემოქმედები“ |
შეხვედრა არასომხურენოვან სომეხ შემოქმედებთან „არასომხურენოვანი, მაგრამ არა უცხოური სომეხი შემოქმედები“, - ასე ეწოდება საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში 16 თებერვალს გამართულ ლიტერატურულ საღამოს, რომლის ინიციატორი და ორგანიზატორი იყო საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირი, "ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის მხარდაჭერით. საღამო გახსნა საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარემ გევორგ სნხჩიანმა, რომელმაც წარადგინა მარინა კირაკოსიან-მოსესოვა, მიქაელ ანანოვი, არტემ გრიგორენცი (კირაკოზოვი) და გარი ღალამქაროვი, შემოქმედები, რომლებიც, მიუხედავად იმისა, რომ არ არიან სომხურენოვანები, მაგრამ სულით არიან სომეხი, სომხურია მათი მენტალიტეტი, ხოლო ნაწარმოებათა წყარო,
თემა და იდეა - ეროვნული. "კამურჯ" ლიტერატურულ-კულტურული საზოგადოებრივი ორგანიზაციის თავმჯდომარემ, პოეტ-მთარგმნელმა ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა დეტალურად ისაუბრა არასომხურენოვან შემოქმედთა შესახებ, მათი კალმის უნიკალურობასა და მათ მიერ თბილისური კოლორიტის განუმეორებელ გადმოცემაზე. ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა ხაზი გაუსვა მათ მთარგმნელობით მოღვაწეობას, განსაკუთრებით არა ათიანის მიერ მარინა კირაკოსიან-მოსესოვას ლექსების მშვენიერი თარგმანის სომხურ გამოცემას. მან აგრეთვე წაიკითხა ამ შემოქმედთა ნაწარმოებებიდან მისი შესრულებული თარგმანები. შემდეგ აღნიშნულმა მხატვრებმა წაიკითხეს საკუთარი ნაწარმოებები. განსაკუთრებული სითბოთი მიიღეს მიხაილ ანანოვის „მაშტოცის ქვეყანაში“ ლექსის წაკითხვა მისი 7 წლის ქალიშვილის - ანას მიერ. საღამოს მსვლელობისას პოეტთა ნაწარმოებების ნიმუშები წაიკითხეს წმინდა ეღია წინასწარმეტყველის სახელობის საკვირაო სკოლის (მასწავლებელი როზა ზოჰრაბიანი) აღსაზრდელებმა და 104-ე სკოლის მოსწავლეებმა. დასასრულს საქართველოს სომეხ მწერალთა „ვერნატუნ“ კავშირის თავმჯდომარემ გევორგ სნხჩიანმა ქართულად შემოქმედ გარი ღალამქაროვს გადასცა "ვერნატუნ“ კავშირის წევრობის ბილეთი. საღამოს ამშვენებდნენ კარენ მირზოიანის, ანა პოღოსოვას და რუბენ ვოსკანიანის ლამაზი შესრულებები. |

| Meeting with Georgian Armenian writers who write in a foreign language “Armenian writers, who compose in a foreign language, are not strangers to us” |
Meeting with Georgian Armenian writers who write in a foreign language “Armenian writers, who compose in a foreign language, are not strangers to us” - that was the title of a literary soiree, which was held on February 16 at the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia in the Hall of Calouste Gulbenkian. The initiator and organizer of the evening was the “Vernatun” Union of Armenian Writers of Georgia and the cultural center "Hayartun" supported the event. President of “Vernatun” Union Gevorg Snkhchyan opened the evening and presented the writers, who despite the fact of writing in a foreign language, remain Armenians in soul, and the idea, the subject and the source of their works are national. He introduced the members of the “Vernatun” Union of Armenian Writers of Georgia who write in Russian, that were Marina Kirakosyan-Mosesova, Michael Ananov, Artem Grigorents (Kirakozov) and writing in Georgian Garry Kalamkarov. President of the “Kamurj” Literary-Cultural Organization, the poetess and translator Anahit Bostanjyan
described in detail the writers who write in a foreign language, emphasized the uniqueness of their creations, the presence of a colorful description of Tbilisi and the Armenian spirit that fills rich literary world of each. Anahit Bostanjyan welcomed progress in the Armenian translation of works of Armenian writers who write in a foreign language, noting the excellent translation into Armenian by poet Ara Artyan of the poems of Marina Kirakosyan-Mosesova and their subsequent publication. She also read the works of writers, who write in a foreign language, in her own translation. Especially warm the audience accepted the recitation of the poem of Mikhail Ananov "The land of Mashtots" by his seven-year-old daughter Anna. During the evening pupils of school №104 and the students of the Saint prophet Eghia Sunday School (teacher Roza Zograbyan) recited passages from poets’ oeuvre. By the end of the evening President of “Vernatun” Union Gevorg Snkhchyan handed the membership card of the Union "Vernatun" to Garry Kalamkarov (writing in Georgian). Karen Mirzoyan played the piano and Anna Pogosova and Ruben Voskanyan performed songs during the event. |