13 აპრილს სქართველოში სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიხსნა სომეხათა დიდი გენოციდის 98-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენა, რუბრიკით „სომეხთა გოლგოთა“. გამოფენის ორგანიზატორი საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირი და ჯავახეთის მხატვართა ასოციაციაა, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სამეურვეო საბჭოს,
საქართველოში სრ საელჩოს, სრ დიასპორის სამინისტროსა და გალუსტ გიულბენკიანის ფონდის მხარდაჭერით. გამოფენაზე ნამუშევრები ჰქონდათ წარმოდგენილი მხატვრებს თბილისიდან, ჯავახეთიდან, ასევე წარმოშობით საქართველოდან, მაგრამ ამჟამად სომხეთში მოღვაწე მხატვრებს. გამოფენა გახსნა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა, მან განაცხადა, რომ გამოფენაში მონაწილე დაახლოებით 35 მხატვართა უმეტესობა ახალგაზრდაა. მათ სომეხთა გენოციდის შესახებ წარმოდგენა აქვთ გადმოცემებიდან. გალერეაში გამოფენილი 60 ნამუშევარი ფერების მეშვეობით გამოხატული მათი აღშფოთებაა, სამართლიანობისა და კომპენსაციის მოთხოვნა უდანაშაულო წინაპრების ტანჯვისა და სასტიკი წამებისათვის. საქართველოს "ერეკლე მეორე“ არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი არჩილ ჭკუიძე მიესალმა გამოფენის ორგანიზებას, ქედი მოიხარა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის წინაშე, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა პატივი სცეს მეზობელი ქრისტიანი ხალხის ტკივილს, აღიაროს 1915 წლის სომეხთა გენოციდი და მსხვერპლთა ხსოვნის მემორიალი აღმართოს. საერთაშორისო თანამეგობრობის უსამართლო და გულგრილი დამოკიდებულების მიმართ ჩივილი გამოხატეს მწერალ-მთარგმნელმა გივი შაჰნაზარმა, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, რეჟისორმა მიქაელ გრიგორიანმა, ისტორიკოსმა ენოქ თადევოსიანმა. შემდეგ შესრულდა კლასიკური და სულიერი სიმღერები "ჰაირტუნ“ ცენტრის „ნერსეს შნორჰალი“ გუნდისა და სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის გუნდის მიერ, გაიჟღერა მელოდიებმა მედუდუკე ვანო მკრტჩიანისა და პიანისტ კარენ მირზოიანის შესრულებით. საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა თავის გამოსვლაში მადლიერება გამოუხატა დამსწრეებს, აკურთხა ყველა მონაწილე, აღნიშნული ღონისძიება და ყველა მსგავსი ღონისძიება მიიჩნია უდანაშაულო სომეხ მსხვერპლთა ხსოვნის მემორიალად და ხვალინდელი სომხეთის და სომეხი ხალხის ლამაზი მომავლის იმედი გამოთქვა. საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა და ჯავახეთის ახალგაზრდა მხატვართა ასოციაციის თავმჯდომარემ ჰაიკაზუნ ღარაგულიანმა წარადგინეს ის მხატვრები, რომელთა ნამუშევრები საუკეთესოდ სცნეს. გამოფენის ყველაზე ახალგაზრდა მონაწილედ სცნეს ქრისტინე ბაგდაციანი, მესამე პრემია მიენიჭა ლილით არსენიანს, მეორე - ანი ქანანიანს, ხოლო პირველი პრიზი მიენიჭა მარიამ ტიპუხიანს, ნამუშევრისთვის „მგლოვიარე ქალი“. მათ გადაეცათ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ფულადი ჯილდო. გამოფენა გაგრძელდება 30 აპრილამდე.

On 13 April, 2013 the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia in Calouste Gulbenkian Hall hosted exhibition entitled "Armenian Golgotha”, dedicated to the 98th anniversary of the Armenian Genocide. Union of Armenian Painters of Georgia and Young Artist Association of Javakhk organized the event with the support of the Board of Trustees of the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, RA Embassy to Georgia, RA Ministry of Diaspora and Calouste Gulbenkian Foundation.
Artists from Tbilisi, Javakhk, as well as artists, who were born in Georgia, but currently are engaged in creative activities in Armenia, presented their works at the exhibition. Merujhan Shahumyan, Chairman of the Union of Armenian Painters of Georgia, opened the exhibition; he informed that out of 35 artists the majority is young, and they know about the Armenian Genocide only from the stories. On nearly 60 canvases, represented in the hall, by means of colors they expressed their indignation and demand for justice and compensation for the severe torture and suffering of innocent forefathers. The Head of Georgian NGO "Irakli II Society" Archil Chkoidze welcomed the organization of the exhibition, he bowed to the memory of innocent victims of the Armenian Genocide, and called on the Georgian authorities to respect the pain of the neighboring Christian nation, to recognize the Armenian Genocide of 1915 and erect a monument for victims. Poet and translator Givi Shakhnazari, Van Baiburtian, Advisor to the President of Georgia and the editor of "Vrastan" ("Georgia"), director Michael Grigorian and the historian Yenok Tadevosyan aroused their indignation against unfair and indifferent attitude of the world community. St. Nerses Shorhali Youth Vocal Ensemble of the “Hayartun” Center (conductor Hovhannes Hambardzumyan) and Surb Etchmiadzin Church Choir (conductor Svetlana Tatoeva) performed classic and spiritual songs; melodies, performed by the duduk player Vano Mkrtchyan and the piano player Karen Mirzoyan, also sounded during the event. The Head of the Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed all the participants and considered this exhibit and similar events a monument to the innocent Armenian martyrs. Noting the young artists, the Head of Diocese expressed hope for brighter future of Armenia and Armenians. Merujhan Shaumyan, Chairman of the Union of Armenian Painters of Georgia, and the Chairman of the Young Artist Association of Javakhk Haykazun Karagulyan presented those artists, whose works had been recognized as the best. Christina Bagdatsyan was recognized the youngest participant of the exhibition. Lilit Arsenyan was awarded the third place, Ani Kananyan - the second place, and Maryam Tipukhyan took the first place with her canvas "Weeping Woman". The residence of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia awarded them with cash prizes. The exhibition will run until April 30. |