13 აპრილს სქართველოში სომეხთა ეპარქიის "ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიხსნა სომეხათა დიდი გენოციდის 98-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენა, რუბრიკით „სომეხთა გოლგოთა“. გამოფენის ორგანიზატორი საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირი და ჯავახეთის მხატვართა ასოციაციაა, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სამეურვეო საბჭოს,
საქართველოში სრ საელჩოს, სრ დიასპორის სამინისტროსა და გალუსტ გიულბენკიანის ფონდის მხარდაჭერით. გამოფენაზე ნამუშევრები ჰქონდათ წარმოდგენილი მხატვრებს თბილისიდან, ჯავახეთიდან, ასევე წარმოშობით საქართველოდან, მაგრამ ამჟამად სომხეთში მოღვაწე მხატვრებს. გამოფენა გახსნა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა, მან განაცხადა, რომ გამოფენაში მონაწილე დაახლოებით 35 მხატვართა უმეტესობა ახალგაზრდაა. მათ სომეხთა გენოციდის შესახებ წარმოდგენა აქვთ გადმოცემებიდან. გალერეაში გამოფენილი 60 ნამუშევარი ფერების მეშვეობით გამოხატული მათი აღშფოთებაა, სამართლიანობისა და კომპენსაციის მოთხოვნა უდანაშაულო წინაპრების ტანჯვისა და სასტიკი წამებისათვის. საქართველოს "ერეკლე მეორე“ არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი არჩილ ჭკუიძე მიესალმა გამოფენის ორგანიზებას, ქედი მოიხარა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის წინაშე, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდა პატივი სცეს მეზობელი ქრისტიანი ხალხის ტკივილს, აღიაროს 1915 წლის სომეხთა გენოციდი და მსხვერპლთა ხსოვნის მემორიალი აღმართოს. საერთაშორისო თანამეგობრობის უსამართლო და გულგრილი დამოკიდებულების მიმართ ჩივილი გამოხატეს მწერალ-მთარგმნელმა გივი შაჰნაზარმა, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა, რეჟისორმა მიქაელ გრიგორიანმა, ისტორიკოსმა ენოქ თადევოსიანმა. შემდეგ შესრულდა კლასიკური და სულიერი სიმღერები "ჰაირტუნ“ ცენტრის „ნერსეს შნორჰალი“ გუნდისა და სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიის გუნდის მიერ, გაიჟღერა მელოდიებმა მედუდუკე ვანო მკრტჩიანისა და პიანისტ კარენ მირზოიანის შესრულებით. საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა თავის გამოსვლაში მადლიერება გამოუხატა დამსწრეებს, აკურთხა ყველა მონაწილე, აღნიშნული ღონისძიება და ყველა მსგავსი ღონისძიება მიიჩნია უდანაშაულო სომეხ მსხვერპლთა ხსოვნის მემორიალად და ხვალინდელი სომხეთის და სომეხი ხალხის ლამაზი მომავლის იმედი გამოთქვა. საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა და ჯავახეთის ახალგაზრდა მხატვართა ასოციაციის თავმჯდომარემ ჰაიკაზუნ ღარაგულიანმა წარადგინეს ის მხატვრები, რომელთა ნამუშევრები საუკეთესოდ სცნეს. გამოფენის ყველაზე ახალგაზრდა მონაწილედ სცნეს ქრისტინე ბაგდაციანი, მესამე პრემია მიენიჭა ლილით არსენიანს, მეორე - ანი ქანანიანს, ხოლო პირველი პრიზი მიენიჭა მარიამ ტიპუხიანს, ნამუშევრისთვის „მგლოვიარე ქალი“. მათ გადაეცათ საქართველოში სომეხთა ეპარქიის ფულადი ჯილდო. გამოფენა გაგრძელდება 30 აპრილამდე.

В Епархии ААЦ в Грузии продолжаются мероприятия, посвященные Геноциду армян PDF Печать E-mail
13 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии открылась выставка под названием «Армянская Голгофа», посвященная 98-й годовщине Геноцида армян. Ее организовали Союз армянских художников Грузии и Общество молодых художников Джавахка, при поддержке Совета попечителей центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, посольства РА в Грузии,
Министерства диаспоры РА и фонда имени Галуста Гюльбенкяна.
Свои работы на выставке представили художники из Тбилиси, Джавахка, а также художники, родившиеся в Грузии, но на сегодняшний день занимающиеся творчеством в Армении. Выставку открыл председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян, он сообщил, что из 35 творцов большинство составляют молодые художники, которые только лишь по рассказам имеют представление о Геноциде армян. Посредством красок на почти 60 полотнах, находящихся в зале, они выразили свое возмущение, а также требование справедливости и возмещения за жестокие мучения и страдания невинных предков.
Руководитель неправительственной организации в Грузии "Общество Ираклия Второго" Арчил Чкоидзе приветствовал организацию выставки, он преклонился перед памятью жертв геноцида, и призвал власти Грузии уважать боль соседнего христианского народа, признать Геноцид армян 1915 года и установить памятник жертвам.
Свое возмущение в адрес несправедливого и безразличного отношения мирового сообщества выразили писатель- переводчик Гиви Шахназари, советник президента Грузии, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, режиссер Михаил Григорян, историк Енок Тадевосян.
Затем старший хор имени Нерсеса Шнорали центра «Айартун» (дирижер Ованес Амбарцумян) и хор церкви Сурб Эчмиадзин (дирижер Светлана Татоева) исполнили классические и духовные песни, также прозвучали мелодии в исполнении дудукиста Вано Мкртчяна и пианиста Карена Мирзояна.
В своем слове благословения и оценки глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил всех участников, и рассмотрел эту выставку и подобные ему мероприятия, как памятник невинным армянским мученикам. Отметив молодых художников, глава Епархии ААЦ выразил надежду на прекрасное будущее армян и Армении.
Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян и председатель Общества молодых художников Джавахка Айказун Карагулян представили тех художников, чьи работы были признаны лучшими.
Самой юной участницей выставки была признана Кристина Багдацян. Третьего места удостоилась Лилит Арсенян, второго места – Ани Кананян, а первое место заняла Мариям Типухян со своим полотном «Плачущая женщина». Им всем от резиденции Епархии ААЦ в Грузии были вручены денежные призы.