საქართველოს სომხური სათვისტომოს წარმომადგენელთა მომლოცველობა ლორის შუა საუკუნეების სომხურ მონასტრებში |
2013 წლის 15 ივნისს საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ორგანიზებით შედგა მომლოცველობა სომხეთის რესპუბლიკის ლორის რეგიონში მდებარე შუა საუკუნეების სომხურ მონასტრებში. დილით ადრე წმინდა ეჯმიაწინ ეკლესიაში მომლოცველებს დახვდა, მათთან ერთად ლოცვა აღავლინა და კურთხევის სიტყვით მიმართა საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. დაახლოებით შვიდ ათეულ სხვადასხვა ასაკისა და ეროვნების მომლოცველებს თან ახლდნენ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სულიერი მართველი დიაკვანი გევორგ ანტონიანი, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მრჩეველი ლევონ ისახანიანი და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ტექნიკური განყოფილების პასუხისმგებელი ვალერი ბადალიანი. მომლოცველები ეწვივნენ ახტალის X საუკუნეში აგებულ "სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიას, ჰაღპატავანქისა (X საუკუნე) და სანაჰინის (X საუკუნე) ტაძრებს, რომლებიც იმყოფება იუნესკოს დაცვის ქვეშ, ასევე ოძუნის (პირველადი ნაგებობა ეკუთვნის VI საუკუნეს, ამჟამინდელი ეკლესია VIII საუკუნის ნაგებობაა) მონასტერს. ახტალის მონასტერში მომლოცველებს დახვდნენ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი მამა ვიგენ გაზარიანი და ახტალის მერი ჰაიკ ხაჩიკიანი. მამა ვიგენმა მომლოცველებს გადასცა სომხეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის გუგარქის ეპარქიის წინამძღვრის არქიეპისკოპოს სეპუჰ ჩულჯიანის კურთხევა, დალოცა ისინი და მათთან ერთად ლოცვა აღავლინა, რის შემდეგეაც ისაუბრა ეკლესიის ისტორიის შესახებ, ასევე ახსნა ეკლესიის კედლების ფრესკების მნიშვნელობა. თბილი მიღების შემდეგ მომლოცველები ბატონი ხაჩიკიანის თანხლებით გაემგზავრნენ ჰაღპატავანქში, სადაც მათ დახვდა ტაძრის სულიერი მოძღვარი მღდელმონაზონი ასპეტ ბალიანი, რომელმაც მომლოცველებთან ერთად ლოცვა აღავლინა, შემდეგ წარადგინა ტაძრის მდიდარი ისტორია და მისი, როგორც მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ნაწილის, მნიშვნელობა. მან ასევე წარმოადგინა იშვიათი ხაჩქარი ამენაფრკიჩი, რომელიც ინახება ტაძარში. ჰაღპატავანქის ჩრდილშიც მომლოცველებმა დაისვენეს და ისადილეს. მომლოცველობა გაგრძელდა ტაძარში სანაჰინ, რომელიც ჰაღპატავანქის საეკლესიო კომპლექსთან ერთად 1996 წლიდან იმყოფება იუნესკოს დაცვის ქვეშ. სანაჰინში არის მინიატურისტთა და ფერმწერთა ცნობილი სკოლა, რომელსაც წიგნებისა და ხელნაწერების დიდი საცავი ჰქონდა. სანაჰინის შემდეგ მომლოცველები მიემართნენ ოძუნის სურბ ასტვაწაწინ ეკლესიისკენ, სადაც გაეცნენ ტაძრის მრავალსაუკუნოვან ისტორიასა და არქიტექტურას, ასევე ტაძრის ეზოში დამდგარ ხაჩქარებს. მომლოცველებს ასევე ჰქონდათ თბილი და მეგობრული ურთიერთობა სოფელ ოძუნის მაცხოვრებლებთან. ნათელი და წარუშლელი შთაბეჭდილებებით, სულიერად გამდიდრებული და რწმენით აღსავსე მომლოცველები დაბრუნდნენ თბილისში.

The Representatives of the Armenian Community in Georgia Made a Pilgrimage to the Armenian Medieval Monasteries in Lori |
On the 15th of June, 2013 the “Hayartun” Cultural Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia organized a pilgrimage to the Armenian medieval monasteries, which are located in Lori province of the Republic of Armenia. In the early morning the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the pilgrims. The spiritual supervisor of the “Hayartun” Cultural Center Deacon Gevorg Antonyan, the Adviser to the Head of the Diocese Levon Isakhanyan and the Head of the "Hayartun" Cultural Center Technical Department Valera Badalyan accompanied the pilgrims. The pilgrims visited Surb Astvatsatsin (Holy Mother of God) Church in Akhtala (10th century), Monasteries of Haghpat (10th century) and Sanahin(10th century), which are under UNESCO protection, and Odzun Church (the first church appeared here in the 6th century and in the 8th century it was reconstructed). In Akhtala Monastery spiritual shepherd of the church Father Vigen Ghazaryan and the Mayor of Akhtala Hayk Khachikyan welcomed the pilgrims. Father Vigen conveyed blessings of the Head of the Gugark Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Sepukh Chuljian to the pilgrims; he blessed them and prayed together with the pilgrims, and then told the history of the church, he explained the meaning of many murals that adorned the walls of the church. After a warm welcome the pilgrims accompanied by Mr. Khachikyan headed to Haghpat Monastery, where they met spiritual shepherd Abegha (Monk) Aspet Balyan, he prayed with the pilgrims and then presented the rich history of the monastery and its significance as part of the world’s cultural heritage. Abegha Aspet Balyan also presented a unique Khachkar (cross-stone) Amenaprkich that is stored in the monastery. Under the canopy of Haghpat Monastery the pilgrims rested and had a meal. Sanahin Monastery was the next place to visit, together with Haghpat Monastery Complex it was placed on UNESCO's World Heritage List in 1996. Popular schools of miniature painting and calligraphy, repository for manuscripts and books were located here in Sanahin. After Sanahin Monastery the pilgrims headed to Holy Virgin Mary Church in Odzun, where they were familiarized with the centuries-old history and the architecture of the church, they also saw Khachkars (cross-stones) in the yard of the church and talked to the local population of Odzun village. |