| თბილისის სომხური სათვისტომოს შემოწირული თანხა გადაირიცხა მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინში |
თბილისის მთელი რიგი სომხური არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოეხმაურნენ მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ჩვენი სირიელი სომეხი ძმებისა და დებისთვის დახმარების აღმოჩენის ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის მოწოდებას, მოაწყვეს სხვადასხვა ღონისძიებები, რომლებიდან შემოსული თანხა უნდა გამოყენებულიქნეს სირიელი სომხებისთვის დახმარების აღმოჩენის მიზნით. საქველმოქმედო ღონისძიებებში მონაწილეობა მიიღეს ასევე საქართველოში სრ საელჩომ, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრმა, დავთიანების თოჯინების კულტურის სახლმა, ელეკტრონულმა ჯურნალმა "Armenian Art Hall»ი, „საქართველოს სომხური სათვისტომო“ არასამთავრობო ორგანიზაციამ, „Panarmenian” საერთაშორისო ასოციაციის საქართველოს ფილიალმა, ეპარქიის სულიერმა დასმა, ბიზნესმენებმა, კულტურისა და ხელოვნების მოღვაწეებმა, თბილისის სომხური სათვისტომოს წევრებმა.
შემოწირული თანხა - 5000 ამერიკული დოლარი, საქართველოში სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევითა და შუამდგომლობით, გადაერიცხა მთავარ საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინს. მთავარმა საკათედრო წმიდა ეჯმიაწინმა 200 ათასი აშშ დოლარი უკვე გადაურიცხა სირიელი სომხების დახმარების ფონდს, შემდეგ გამოყო კიდევ 200 ათასი აშშ დოლარი, რომლის პატარა ნაწილს შეადგენს საქართველოს სომხური სათვისტომოს შემოწირულობა. |

| Сумма пожертвований в помощь армянам Сирии, собранная армянской общиной Тбилиси, была передана в Первопрестольный Святой Эчмиадзин |
Ряд армянских неправительственных организаций Тбилиси, отозвавшись на призыв Католикоса Всех Армян Гарегина II оказать помощь нашим находящимся в тяжелом положении братьям и сестрам – армянам Сирии, организовал различные мероприятия, во время которых была собрана сумма с целью помочь армянам Сирии. В благотворительной акции также приняли участие посольство РА в Грузии, центр культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, кукольный дом культуры "Гари Давтян", электронный журнал «Armenian Art Hall», неправительственная организация «Община армян Грузии», филиал международной ассоциации «Панармянские игры» в Грузии, духовные лица Епархии, бизнесмены, деятели культуры и искусства, члены армянской общины Тбилиси. Вырученные деньги – 5000 американских долларов, при благословении и посредничестве главы Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, были переданы в Первопрестольный Святой Эчмиадзин. Первопрестольный Святой Эчмиадзин уже передал 200 тысяч долларов США в фонд помощи армянам Сирии, после этого доставил еще 200 тысяч долларов США, где маленькую часть составляет пожертвование армянской общины Грузии.