| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში მოეწყო სომეხ და ქართველ მხატვართა ნამუშევრების გამოფენა "პორტრეტი -XXI“ |
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზის კედლები დამშვენებულია ზეთის საღებავებითა და ფანქრით შესრულებული ნამუშევრებით. აქ მოეწყო საინტერესო გამოფენა, რუბრიკით „პორტრეტი -XXI“, რომელიც განახორციელა საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირმა (თავმჯდომარე: მერუჟან შაუმიანი), საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით, საქართველოს მხატვართა რამოდენიმე კავშირთან თანამშრომლობით. წარმოდგენილია სომეხი და ქართველი ორ ათეულზე მეტი მხატვრის დაახლოებით 80 ნამუშევარი. გამოფენაში მონაწილეობენ ცნობილი მხატვარ-პედაგოგი
„პორტრეტი -XXI“ გამოფენის გახსნის საზეიმო ცერემონია გაიმართა 15 დეკემბერს, სხვადასხვა ეროვნების მხატვართა და საზოგადოებრიობის წარმომადგენელთა მონაწილეობით. საქართველოს სომეხ მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ მერუჟან შაუმიანმა მისასალმებელ სიტყვაში პორტრეტულ ხელოვნებას უწოდა რთული შემოქმედებითი მუშაობა, ვინაიდან მხატვარმა ტილოზე უნდა გამოსახოს პიროვნების შინაგანი სამყარო და მისი ხასიათი. მან მადლობა გადაუხადა ყველა მონაწილეს და ორგანიზატორს, ვისი ძალისხმევითაც რეალობად იქცა ეს ლამაზი გამოფენა. გამომსვლელებმა მაღალი შეფასება მისცეს გამოფენას და მონაწილეთა ოსტატობას (მთარგმნელი გივი შაჰნაზარი, მხატვარ-კერამიკოსი ლევონ ოსიპოვი, მხატვარი ჯოვანი ვეფხვაძე და სხვები). მათ ხაზი გაუსვეს ფერწერის თბილისური სკოლის უნიკალურობას, გამოფენაზე როგორც რეალისტური პორტრეტების, ასევე წარმოსახვითი ნამუშევრების არსებობას. განსაკუთრებით ხაზი გაესვა იმ გარემოებას, რომ ეს არ არის სომეხი და ქართველი მხატვრების მონაწილეობით ერთადერთი გამოფენა, ეს არის ლამაზი ღონისძიება, რომელშიც სიამოვნებით მონაწილეობენ ქართველი მხატვრები. ამჯერადაც ქართველი შემოქმედები წარმოდგენილნი არიან მნიშვნელოვანი რაოდენობის ნამუშევრებით. გამოფენის საზეიმო გახსნის ცერემონიას ესწრებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. წინამძღვარმა ყურადღება განსაკუთრებით იმაზე გაამახვილა, რომ გამოფენაზე წარმოდგენილია ცნობილ მხატვართა ორი-სამი თაობა. ესენია: ბოიახჩევების, ვეფხვაძეების, მანოიანების ნამუშევრები. გამოფენაზე ადგილი გამოეყო ასევე ახალგაზრდა შემოქმედებს - მარიამ ტიპუხციანს, ალინა ახცეხციანს, გაიანე მანასიანს და სხვებს, რომელთა ნიჭიერი ნამუშევრები დამთვალიერებელთა დიდ ინტერესს იწვევენ. წმიდა მამა მიესალმა გამოფენების ორგანიზებას, და მათში მხატვართა მონაწილეობას უწოდა მხატვრის თვითგამოხატვა და თვითდამკვიდრება. გამოფენა „პორტრეტი -XXI“ „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გაგრძელდება 26 დეკემბრამდე.

| Exhibition of Armenian and Georgian painters entitled “Portrait- XXI” was held at the “Hayartun” Center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia |
The walls of Calouste Gulbenkian Hall of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia are decorated with line art drawings and oil paintings. Here an interesting and complicated exhibition entitled “Portrait-XXI” has been organized. The Union of Armenian Artists of Georgia (Chairman Meruzhan Shahumyan), under the auspices of the “Hayartun” Center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia and in cooperation with several unions of Georgian artists, has implemented it. Almost 80 pieces of art of more than twenty Armenian and Georgian artists are presented. The students of famous painter and teacher - Robert Nersesov’s Art School also participate in the exhibition. On December 15 the solemn opening of exhibition entitled “Portrait-XXI” with the participation of members of the public, art connoisseurs and experts of different nationalities took place. Chairman of the Union of Armenian Artists of Georgia Meruzhan Shahumyan welcomed the audience; he named the art of the portrait a complicated creative work, as the artist should portray on canvas the inner world of the individual and personality traits. He expressed his gratitude to the participants and organizers; owing to their efforts that wonderful exhibition was realized. Poet and translator Givi Shakhnazari, ceramic artist Levon Osipov, painter Giovanni Vepkhvadze and others highly praised the exhibition and appreciated the skills of the participants. They stressed the originality of Tbilisi Art School, as well as presence of realistic portraits and fantastic compositions at the exhibition. It had also been noted that it was not the first exhibition with participation of Armenian and Georgian artists, but it was one of wonderful events, in which Georgian artists participated with great pleasure. This time also many works of Georgian art were presented. The Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, who was attending the solemn opening of the exhibition, highly appreciated the fact that two or three generations of famous artists were presented at the exhibition. These were works of Boyakhchevs, Vepkhvadze and Manoyans. The paintings of young talented artist Tipukhtsyan, Alina Akhtsentsyan, Gayane Manasyan and others also attracted visitor’s attention. His Grace welcomed the organization of similar exhibitions and the participation of artist in them named the means of artist’s self-expression and self-assertion. Exhibition “Portrait-XXI” at the “Hayartun” center will run until December 26.