ქრისტე იშვება: ადიდებდეთ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
ქრისტე ზეციდან; გამოვედით მიგებებად! ქრისტე ქვეყანასა ზედა, აღმაღლდებით! უგალობდით უფალსა ყოველი ქუეყანა!
ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს შობისა და ნათლისღების ეს სასიხარულო ამბავი ჟღერდა 5 იანვრისა და 6 იანვრის წმიდა შობის წირვების დროს სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის ყველა საკურთხევლიდან. ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიაში სადღესასწაულო წმიდა წირვა აღავლინა აჭარისა და იმერეთის სომეხთა სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა.
6 იანვარს სადღესასწაულო წმიდა წირვას დაესწრო აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის თავმჯდომარე არჩილ ხაბაძე, ბათუმის მერი ჯემალ ანანიძე თანაშემწესთან ერთად. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ხელმძღვანელებმა ბათუმის სომხურ მოსახლეობას, ასევე ყველა სომეხს მიულოცეს  შობისა და ნათლისღების ბრწყინვალე დღესასწაულები.
წირვის ბოლოს  მამა არარატმა შეასრულა წყალკურთხევის ცერემონია.   წმინდა მირონით ნაკურთხი წყალი დაურიგდა მორწმუნეებს.

Christ is born and revealed, Great Tidings to you and to us PDF Print E-mail
On January 5, during a solemn Candlelight Divine Liturgy, and on January 6, on the Liturgy in memoryof the Holy Nativity, all the altars of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church brought the good tidings of the Holy Nativity and Theopathy of our Lord Jesus Christ. Spiritual shepherd of Armenians in Adjara, Guria and Imereti, Priest Ararat Gumbalyan celebrated the festive Divine Liturgy at Surb Prkich Church in Batumi.
On January 6, the Chairman of the Adjara Autonomous Republic Government Archil Khabadze, the Mayor of Batumi Jemal Ananidze and his assistant attended the festive Divine Liturgy. The officials of the Adjara Autonomous Republic Government congratulated the Armenian population of Batumi and all Armenians on the Holy Nativity and Theopathy of our Lord Jesus Christ.
At the end of the Liturgy Priest Ararat Gumbalyan conducted ceremony of the Jurorhnek, or the "Blessing of Water", and holy water was given to people.