| საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სულიერი მსახურის ქსენოფობია სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის მიმართ |
2014 წლის 12 ივნისს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში ქართული მედიასაშუალებებისათვ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამართლებრივ საკითხთა განყოფილების დირექტორმა ლევონ ისახანიანმა ისაუბრა ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ზოგიერთ სულიერ მსახურთა მიერ სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიისა და მის მიმდევართა წინააღმდეგ დროდადრო გამოვლენილ ქსენოფობიურ მოღვაწეობაზე. შემდეგ ეპარქიის მორწმუნე მშობელმა ინა სუქიასიანმა ისაუბრა, თუ გუშინ, 11 ივნისს, ქალაქის ღირსშესანიშნაობე პრესკონფერენციის მოდერატორმა განაცხადა, რომ სულ ორი კვირის წინ, მსგავსი მიდგომა დაფიქსირდა ბათუმის ნიკოლოზ სასწაულთმოქმედის სახელობის ეკლესიაში, სადაც სომეხთა ეკლესიის მიმდევარს აუკრძალეს ჯვრისწერის ცერემონიალზე დასწრება. ჟურნალისტის კითხვაზე, შეფასდება თუ არა ასეთი ნაბიჯი ბოლო პერიოდში საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული ანტიდისკრიმინაცი

Проявление ксенофобии духовного лица Грузинской Православной Церкви в адрес Армянской Апостольской Святой Церкви |
12 июня 2014 года в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, в связи с актом религиозной дискриминации и ксенофобии, совершенным духовным лицом Грузинской Православной Церкви о. Давидом Ласурашвили, была проведена пресс-конференци Левон Исаханян, глава юридического отдела Епархии ААЦ в Грузии, поведал о ксенофобской детельности, которая периодически осуществляется со стороны духовных лиц Грузинской Православной Церкви против Армянской Апостольской Святой Церкви и ее прихожан. После этого прихожанка Епархии, родительница Инна Сукиасян, рассказала, как вчера, 11 июня, во время экскурсии по достопримечатель Ведущий пресс-конференци Ответив на вопрос журналиста, не оценивается ли подобный шаг, как нарушение недавно принятого парламентом Грузии антидискриминаци