საქართველოს სახალხო დამცველმა გააკეთა განცხადება თბილისის სურბ მინას სომხური ეკლესიის სახურავის ჩამონგრევასთან დაკავშირებით |
2014 წლის 22 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა გააკეთა განცხადება თბილისში მდებარე სურბ მინას სომხური ეკლესიის სახურავის ჩამონგრევასთან დაკავშირებით. განცხადების ტექსტი ხელმისაწვდომია სახალხო დამცველის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე ქართულ და ინგლისურ ენებზე. საქართველოს სახალხო დამცველი სურბ მინასის ტაძრის დაზიანებას ეხმიანება 2014 წლის 19 სექტემბერს, თბილისში მე 18-ე საუკუნის მიწურულს აგებული სურბ მინასის ეკლესიის სახურავი ჩამოინგრა. ეკლესია გელათის ქუჩა №13–ში მდებარეობს. სახალხო დამცველი წლებია მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას სწრაფად და ეფექტურად გადაწყვიტოს თბილისში ხუთი და ახალციხეში ერთი სომხური წარმომავლობის ე.წ. „სადავო“ ეკლესიების საკითხი და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის ეს ძეგლები დაუბრუნდეს მათ ისტორიულ მეპატრონეს. გარდა ამის, სახალხო დამცველი მოუწოდებდა მთავრობას, ყველაფერი ეღონა, რათა ძეგლები არ დაზიანებულიყო და მათზე კონსერვაცია/რესტავრაციის პროცესი დაწყებულიყო. ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში თოთოეული ამ ძეგლის მდგომარეობა დამძიმდა, ხოლო ზოგიერთი მათგანი სრული დანგრევის საფრთხის წინაშე აღმოჩნდა. 2009 წელს ჩამოიქცა სურბ გევორგის ეკლესის გუმბათი და კედლები, 2012 წელს ჩამოინგრა სურბ ნშანის ეკლესიის სვეტი და შესასვლელი. შეშფოთებით უნდა აღინიშნოს რომ, დაპირების მიუხედავად, საქართველოს მთავრობას არ განუხორციელებია შესაბამისი აღდგენა-შენახვითი სამუშაოები, რამაც ეს სავალალო შედეგები გამოიწვია. სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, მიიღოს დროული და ეფექტური ზომები, რათა კულტურის მემკვიდრეობის ძეგლები დაიცვას დაზიანება-დანგრევისგან და დაიწყოს ე.წ. „სადავო“ ეკლესიების საკითხის გადაჭრა.

The Public Defender (Ombudsman) of Georgia Released a Statement on the Demolition of the Roof of the Surb Minas Armenian Church in Tbilisi |
On September 22, 2014, the Public Defender (Ombudsman) of Georgia issued a Statement regarding the demolition of the roof of Surb Minas Church in Tbilisi. The Statement is available in Georgian and English and can be accessed from the Public Defender’s official website We hereby provide an Armenian and Russian translations of the Ombudsman’s Statement. The Public Defender of Georgia Comments on Damage of Surb Minas Church On September 19, 2014, a roof of late 18th century Surb Minas Church collapsed in Tbilisi. The Church is located at 13 Gelati str. For years the Public Defender of Georgia have been calling on the Georgian Government to timely and effectively resolve the question of five and one so-called “disputed” churches of Armenian origins in respectively Tbilisi and Akhaltsikhe and these monuments of Georgia’s cultural heritage to be returned to their historical owners. In addition, the Public Defender called on the Government to make every effort to avoid the monuments being damaged and to start their conservation-res On the course of the last five years, state of all of these monuments hasdeteriorated, while some of them face the danger of complete destruction. In 2009, dome and walls of Surb Gevorg Church collapsed, while 2012 saw devastation of Surb Nshan Church tower and entrance. We have to note with some concern that despite promises, the Georgian Government failed to realize restoration works and that caused these devastating results. We once again call on the Georgian Government to take timely and effective measures to protect monuments of the cultural heritage from damage and destruction and to start resolving the issue of so-called disputed churches.