სომხეთის რესპუბლიკის „შანთ“ ტელეკომპანიის “სახალხო მომღერალი“ პროექტის გამარჯვებულთა და „დუდუკის რჩეულები“ კონკურსის მონაწილეთა კონცერტები საქართველოში |
სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ინიციატივითა და ადგილობრივ სათვისტომოთა მხარდაჭერით, 4 ოქტომბრიდან 6 ოქტომბრის ჩათვლით სრ დამოუკიდებლობის 23-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საქველმოქმედო კონცერტები გაიმართა საქართველოს სომხებით დასახლებულ ახალქალაქის და ნინოწმინდის რაიონების კულტურის სახლებსა და წალკის რაიონის სოფელ დარაკოვში. კონცერტებში მონაწილეობდნენ სომხეთის რესპუბლიკის „შანთ“ ტელეკომპანიის “სახალხო მომღერალი“ პროექტისა და „დუდუკის რჩეულები“ კონკურსის მონაწილეები. ბოლო გასვლითი საქველმოქმედო კონცერტი გაიმართა თბილისში, სადაც ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თეატრში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით 7 ოქტომბერს ორგანიზებული კონცერტი მიეძღვნა სომეხი ხალხის ორ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის დღესა და წმინდა მთარგმნელთა დღეს. კონცერტს ესწრებოდნენ ამ დღეებში თბილისში მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის დელეგაციის წევრები, ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის ბატონ გალუსტ საჰაკიანის ხელმძღვანელობით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელო კონცერტი გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა. მან ხაზი გაუსვა სრ დიასპორის სამინისტროს დამოკიდებულებას სომხურ სათვისტომოებში ეროვნული კულტურის გავრცელებისა და შენარჩუნების საქმის მიმართ და წარადგინა ის ახალგაზრდა შემსრულებლები, ხალხური საკრავების დამკვრელები, რომლებმაც ამ დღეებში დიდი სიყვარულითა და ნიჭით საზეიმო განწყობა შეუქმნეს ჯავახეთის სომხებით დასახლებულ რაიონებში მცხოვრებლებს, დღეს კი - თბილისელებს. სრ ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ მიულოცა დამსწრეებს ბრწყინვალე დღესასწაულების ღირსეულად აღნიშვნა, შემდეგ ისაუბრა იმ საკითხებზე, რომლებიც ამ დღეებში განხილულიქნა სრ ეროვნული ასამბლეის დელეგაციისა და საქართველოს პარლამენტის წევრების მიერ. გაისმა ხალხური მუსიკა, ხალხური სიმღერები ახალგაზრდა და პროფესიონალი მომღერლების შესრულებით, რამაც დარბაზში მხიარული განწყობა შექმნა. დარბაზი შემსრულებლებს ცეკვით აჰყვა. კონცერტის დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დალოცა დამსწრეები, ისაუბრა სომეხი ხალხის ცხოვრებაში დამოუკიდებლობის აღდგენის მნიშვნელობაზე, უდიდესი ღირებულებები უწოდა დამოუკიდებლობის აღდგენასა და მთარგმნელთა დღესასწაულს, განსაკუთრებულად აღნიშნა მთარგმნელების - მესროპ მაშტოცის, საჰაკ პართევის, ეღიშესა და სხვა მემატიანეთა მიერ სომხური დამწერლობისა და ისტორიის შექმნა. მაღალი შეფასება მისცა რა საქართველოში ეროვნულობის შენარჩუნების საქმის განხორციელებას, მისმა ყოვლადუსამღვდელო ეპარქიის წინამძღვარმა კიდევ ერთხელ გადაუხადა მადლობა კონცერტის ორგანიზატორებს, მონაწილეებს, დამსწრეებს კი მიულოცა დამოუკიდებლობის დღე და მთარგმნელთა დღესასწაული. თბილისში ცნობილი „ვანქ“ ანსამბლის მოცეკვავეებმა (ქორეოგრაფი: ლიანა კაშავანიძე) კონცერტის ყველა მონაწილეს გადასცეს ლამაზი საჩუქრები.

Концерты победителей и участников проектов телекомпании РА «Шант» - «Народный певец» и «Избранные дудука» - в Грузии PDF Печать E-mail
hm По инициативе Министерства Диаспоры РА и при поддержке местных общин, с 4 по 6 октября включительно, в армянонаселенных регионах Грузии - в культурных центрах Ахалкалаки и Ниноцминда и в селе Дарагюх района Цалки - состоялись благотворительные концерты, посвященные 23-ей годовщине независимости Армянской Республики, в которых приняли участие победители и участники проектов телекомпании РА «Шант»- «Народный певец» и «Избранные дудука».
Последним пунктом выездных благотворительных концертов стал Тбилиси, где 7-го октября, в театре юного зрителя имени Нодара Думбадзе, при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, состоялся концерт, посвященный двум значительным праздникам армянского народа– Дню независимости Армении и Дню Святых Переводчиков.
В переполненном зале присутствовали гостившие в эти дни в Тбилиси члены делегации парламента Армении во главе со спикером Национального собрания Армении Галустом Саакяном, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епрахии ААЦ в Грузии, посол Армении в Грузии Юрий Варданян, руководитель Кавказского отдела Министерства диаспоры РА Тарон Шагоян и другие.
Концерт открыл Левон Чидилян, глава отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии и руководитель центра «Айартун», который подчеркнул подход Министерства Диаспоры к вопросу распространения и сохранения национальной культуры в армянских общинах Диаспоры, он представил тех молодых исполнителей и музыкантов, которые в эти дни благодаря своему таланту с радостью создавали праздничное настроение в армянонаселенных регионах Джавахети, а сегодня и в Тбилиси.
Спикер Национального собрания Армении Галуст Саакян поздравил присутствующих с возможностью достойно отметить эти замечательные праздники, а также затронул вопросы, которые делегация Национального собрания РА и члены парламента Грузии обсудили в эти дни в Тбилиси.
Заиграла народная музыка, зазвучали народные песни и танцы в исполнении молодых профессиональных певцов и музыкантов, создав веселое настроение в зале.
По завершении концерта Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии, благословил собравшихся, провозгласил восстановление независимости и День Святых переводчиков высочайшими ценностями и высоко оценил создание армянской письменности и истории благодаря усилиям Месропа Маштоца, Саака Партева, Эгише, других переводчиков и летописцев. Его Преосвященство оценил по достоинству осуществление деятельности во благо сохранения армянской национальной идентичности в Грузии и выделил роль Церкви в жизни армянского народа, отметил дружеские отношения между армянским и грузинским народами, важность развития армянской культуры и сохранения духовных ценностей на этой земле и призвал объединиться вокруг одного стержня, миссия которого - повсеместно сохранить и укрепить армянский национальный дух.
Предводитель Епархии вновь поблагодарил организаторов и участников концерта, поздравил присутствующих с Днем независимости и Днем Святых Переводчиков. Танцовщицы известного тбилисского танцевального ансамбля «Ванк» (хореограф Лиана Кашаванидзе) преподнесли подарки всем участникам концерта.