სომხეთის რესპუბლიკის „შანთ“ ტელეკომპანიის “სახალხო მომღერალი“ პროექტის გამარჯვებულთა და „დუდუკის რჩეულები“ კონკურსის მონაწილეთა კონცერტები საქართველოში |
სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს ინიციატივითა და ადგილობრივ სათვისტომოთა მხარდაჭერით, 4 ოქტომბრიდან 6 ოქტომბრის ჩათვლით სრ დამოუკიდებლობის 23-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საქველმოქმედო კონცერტები გაიმართა საქართველოს სომხებით დასახლებულ ახალქალაქის და ნინოწმინდის რაიონების კულტურის სახლებსა და წალკის რაიონის სოფელ დარაკოვში. კონცერტებში მონაწილეობდნენ სომხეთის რესპუბლიკის „შანთ“ ტელეკომპანიის “სახალხო მომღერალი“ პროექტისა და „დუდუკის რჩეულები“ კონკურსის მონაწილეები. ბოლო გასვლითი საქველმოქმედო კონცერტი გაიმართა თბილისში, სადაც ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თეატრში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით 7 ოქტომბერს ორგანიზებული კონცერტი მიეძღვნა სომეხი ხალხის ორ მნიშვნელოვან დღესასწაულს - სომხეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის დღესა და წმინდა მთარგმნელთა დღეს. კონცერტს ესწრებოდნენ ამ დღეებში თბილისში მყოფი სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის დელეგაციის წევრები, ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის ბატონ გალუსტ საჰაკიანის ხელმძღვანელობით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელო კონცერტი გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა. მან ხაზი გაუსვა სრ დიასპორის სამინისტროს დამოკიდებულებას სომხურ სათვისტომოებში ეროვნული კულტურის გავრცელებისა და შენარჩუნების საქმის მიმართ და წარადგინა ის ახალგაზრდა შემსრულებლები, ხალხური საკრავების დამკვრელები, რომლებმაც ამ დღეებში დიდი სიყვარულითა და ნიჭით საზეიმო განწყობა შეუქმნეს ჯავახეთის სომხებით დასახლებულ რაიონებში მცხოვრებლებს, დღეს კი - თბილისელებს. სრ ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ მიულოცა დამსწრეებს ბრწყინვალე დღესასწაულების ღირსეულად აღნიშვნა, შემდეგ ისაუბრა იმ საკითხებზე, რომლებიც ამ დღეებში განხილულიქნა სრ ეროვნული ასამბლეის დელეგაციისა და საქართველოს პარლამენტის წევრების მიერ. გაისმა ხალხური მუსიკა, ხალხური სიმღერები ახალგაზრდა და პროფესიონალი მომღერლების შესრულებით, რამაც დარბაზში მხიარული განწყობა შექმნა. დარბაზი შემსრულებლებს ცეკვით აჰყვა. კონცერტის დასასრულს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დალოცა დამსწრეები, ისაუბრა სომეხი ხალხის ცხოვრებაში დამოუკიდებლობის აღდგენის მნიშვნელობაზე, უდიდესი ღირებულებები უწოდა დამოუკიდებლობის აღდგენასა და მთარგმნელთა დღესასწაულს, განსაკუთრებულად აღნიშნა მთარგმნელების - მესროპ მაშტოცის, საჰაკ პართევის, ეღიშესა და სხვა მემატიანეთა მიერ სომხური დამწერლობისა და ისტორიის შექმნა. მაღალი შეფასება მისცა რა საქართველოში ეროვნულობის შენარჩუნების საქმის განხორციელებას, მისმა ყოვლადუსამღვდელო ეპარქიის წინამძღვარმა კიდევ ერთხელ გადაუხადა მადლობა კონცერტის ორგანიზატორებს, მონაწილეებს, დამსწრეებს კი მიულოცა დამოუკიდებლობის დღე და მთარგმნელთა დღესასწაული. თბილისში ცნობილი „ვანქ“ ანსამბლის მოცეკვავეებმა (ქორეოგრაფი: ლიანა კაშავანიძე) კონცერტის ყველა მონაწილეს გადასცეს ლამაზი საჩუქრები.

| The concert of the winners of the project “National Voice” on “Shant” channel of RA and the participants of the contest “Duduk chosen” |
From October 4 to 6 inclusive there were organized charity concerts in Armenian localities of Georgia, in the cultural centers of Akhalkalaki and Ninotsminda regions, as well as in Daragyugh village of Tsalka region. These charity concerts, devoted to the 23rd anniversary of the Independence of Armenia, were the initiative of the Ministry of Diaspora Affairs of RA, and were supported by the local communities. The winners of the project “National Voice” on “Shant” channel of RA and the participants of the contest “Duduk chosen” were participating in the concerts. Tbilisi was the last haunt of the outbound charity concerts. The concert organized here on October 7 in Nodar Dumbadze Youth Theatre was devoted to two important holidays of the Armenian nation – the Independence Day of RA and the day of the Holy Translators. The concert was supported by “Hayartun” Center of the Armenian Diocese in Georgia. The members of the delegation of the National Assembly of RA, who were in Tbilisi those days, headed by the President of the National Assembly Galust Sahakyan, as well as Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop St. Vazgen Mirzakhanyan, the Ambassador of Armenia in Georgia Mr. Yuri Vardanyan, head of the Department of Armenian communities in Caucasian countries at the Ministry of Diaspora Affairs of RA Taron Shagoyan and others were in the full hall. During the opening ceremony of the concert the head of the Culture Department at Armenian Diocese in Georgia and the leader of “Hayartun” Center Levon Chidilyan highlighted the approach of the Ministry of Diaspora towards spreading national culture in Armenian communities and its preservation. He introduced the young performers, music players who had made a cheerful atmosphere in Armenian localities of Javakhk and now in Tbilisi. The President of the National Assembly of RA Galust Sahakyan congratulated the participants on the holidays and the cheerful atmosphere. He referred to the questions raised by the delegation of the National Assembly of RA and the members of Georgia Parliament in Tbilisi those days. Professional singers and dancers played national music, performed national songs and dances, making a cheerful atmosphere in the hall. At the end of the concert Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop St. Vazgen Mirzakhanyan blessed the participants and talked about the significance of regaining independence. He called the independence and the Translators’ Holiday one of the biggest values; he estimated the creation of Armenian writings and history by Mesrop Mashtots, Sahak Partev, Yeghishe and other authors. The Primate appreciated the activities realized to preserve the Armenian nation; he separated the role of Church in the life of the Armenian nation and valued the friendly relations of Armenian and Georgian people, the importance of developing Armenian culture, and preserving spiritual values in this land. He called to consolidate around a point of preserving the Armenian national spirit and strengthen it everywhere. Once again the Primate thanked the organizers and the participants of the concert, and congratulated everyone on the day of Independence and the day of Holy Translators.