სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავის საქართველოს კომიტეტის მორიგი სხდომა PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლ 2 მარტს, თბილისში, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ჰაიარტუნ ცენტრში შედგა სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავის ღონისძიებების საკოორდინაციო კომიტეტის რეგიონალური, საქართველოს კომიტეტის მორიგი სხდომა, გაფართოებულ შემადგენლობით.
სხდომის მუშაობას მისი დასწრებით პატივი დასდო საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა იური ვარდანიანმა.
გაფართოებული ხდომა გახსნა კომიტეტის თავმჯდომარემ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ კომიტეტის სახელით, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ - იური ვარდანიან, და საელჩოს მთელ პერსონალს მიულოცა დიპლომატის დღე.
კომიტეტმა განიხილ აპრილის ღონისძიებები დედა სამშობლოს და საქართველოში, მომავალი ნაბიჯები, 23 და 24 აპრილს თბილისსა და სომხებით დასახლებულ რაიონებში დაგეგმილი ღონისძიებები საჭირო აქსესუარებით უზრუნველყოფის საკითხი.
კომიტეტის თავმჯდომარემ მკაფიო გრაფიკი წარმოადგინა საქართველოში, ქრისტიანული კონფესიების ეკლესიებში ეკუმენური ლოცვის და ხსოვნის საღამოების ჩატარება, ეთნიკური სომხებით დასახლებულ რეგიონებში მსხვერპლთა ხსოვნის ხაჩქარების კურთხევა.
ჩასატარებელ ღონისძიებებათა რიგს მიეკუთვნა ასევე პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური დრამატულ თეატრის დადგმული ხსოვნის საღამო, ადგილებზე გენოციდისადმი მიძღვნილი ფილმების ჩვენაბა, დიდი გენოციდის მსხვერპლი ინტელინგენციის ხსოვნისადმი სანთლების დანთება, სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი გაზეთვრასტანისსპეციალური ნომრის სომხურ და ქართლ ენებზე გამოცემა. გაიჟღერა თბილისის სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონში 100 ნერგის დარგვის ინიციატივამ.
საუბარი იყო ასევე იმაზე, რომ სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავის ზოგადსომხური ღონისძიებების ძირითად იდეოლოგიას უნდა წარმოადგენდეს:
. მეხსიერება, კომპენსაცია, დაგმობა;
. მადლიერება იმ ქვეყნებისა და ხალხების, ვინც შეიფარა გადარჩენილი სომხები, და იმ საერთაშორისო ორგანიზაციებ და ქვეყნებისა, რომლებმაც დაგმეს თურქული საშინელი დანაშაული;
. ვალდებულება - წმიდა მოწამეთადმი;
. აღორძინება დედა სამშობლოსა და არცახის და ზოგადსომხური მიღწევებისა.
უახლოეს მომავალში ინტერნეტში განთავსდება თბილისსა და რეგიონებში ჩასატარებელი ღონისძიებების დაზუსტებული გრაფიკი.
სხდომის მუშაობა შეაჯამა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა იური ვარდანიანმა, რომელმაც ხაზ გაუსვა ხსოვნის ღონისძიებათა ფართომასშტაბიან და ყოვლისმომცველად განხორციელებას.

Another Session of the Georgian Committee PDF Print E-mail
On March 2, 2015, another wide session of the Georgian regional committee on the organization of the events regarding the 100th Anniversary of the Armenian Genocide was held at the “Hayartun” center of the Armenian Diocese in Georgia, with the participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Mr. Yuri Vardanyan.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, is also the president of the committee. On behalf of all committee members, he congratulated the ambassador and all embassy stuff on Diplomat’s Day.
They discussed the events planned in the motherland and in Georgia in April, things to do, the issue of supplying with necessary equipment in Tbilisi and regions for the events to be organized on April 23rd and 24th.
The president of the committee presented a detailed schedule of the ecumenical prayers, commemorative evenings and cross-stone consecrations in memory of the Armenian genocide victims to be held in Georgian and other churches.
The commemorative evening in Petros Adamian Tbilisi State Armenian Drama Theatre, showing of documentaries about the Armenian Genocide in the regions, the lighting of candles in memory of intelligentsia – victims of the "Great Crime", the special edition of the Vrastan (“Georgia”) Newspaper dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide in Georgian and Armenian: these were the activities listed among the ones planned to be undertaken. The committee suggested organizing a tree planting of 100 tree seedlings in Tbilisi Khojivanq pantheon of notable Armenian writers, artists and public figures.
The core principals of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide will be the following:
1. Memory,  indemnification, condemnation;
2. Gratitude to those countries and nations, who provided shelter to Armenians, who survived, and gratitude to those international organizations and countries, who condemned Turkish crimes;
3. Debt we owe to martyrs;
4. Revival of the Motherland’s, Artsakh’s and pan Armenian achievements.
The revised schedule of the events to be held in Tbilisi and regions will be placed on the web.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Mr. Yuri Vardanyan, concluded the session by highlighting the importance of the full-scale and comprehensive conduction of commemorative events.