საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოსა და თბილისის სომეხთა სახელით 9 აპრილის მსხვერპლთა ხსოვნის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს |
2015 წლის 9 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა და თბილისის სომხური სათვისტომოს წარმომადგენლებმა, თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვრის მღვდელ სამველ თოროსიანის ხელმძღვანელობით, პატივი მიაგეს 1989 წლის 9 აპრილს საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულთა ხსოვნას. საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ აღმართულ მემორიალთან დელეგაციის წევრებმა ლოცვა აღავლინეს დაღუპულთა სულების სიმშვიდისათვის და ეპარქიისა და სათვისტომოს სახელით გვირგვინით შეამკეს მემორიალი. შემდეგ ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის მიმდებარე ტერიტორიაზე, 9 აპრილს დაღუპულთა ხსოვნისადმი მიძღვნილ ხაჩქართან (ჯვა-ქვასთან) პანაშვიდის წესი ჩატარდა. მორწმუნეებთან ერთად ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები, მათი პედაგოგები და მშობლები. ეკლესიის მსახურმა, მღვდელმა სამველ თოროსიანმა ლოცვა აღავლინა და წაიკითხა „ჰოგვოც“ (სულთა თანა), საქართველოს დამოუკიდებლობისა და სახელმწიფოებრიობის აღდგენისათვის დაიღუპულ 21 უდანაშაულო მსხვერპლთა სულების სიმშვიდისათვის. |

От имени тбилисских армян и резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии к Мемориалу жертв 9 апреля был возложен венок |
9 апреля 2015 года, представители тбилисской армянской общины и Епархии ААЦ в Грузии во главе с духовным пастырем церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, о. Самвелом Торосяном, воздали дань уважения памяти погибших в борьбе за независимость Грузии 9 апреля 1989 года. У мемориала, расположенного неподалеку от здания парламента Грузии, члены делегации вознесли молитву за упокой душ погибших и от имени Епархии и общины возложили к мемориалу венок. После этого у Хачкара в память о жертвах 9 апреля, который установлен рядом с авлабарской церковью Сурб Эчмиадзин, прошла панихида. Символично, что на церемонии вместе с верующими присутствовали воспитанники Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци, их родители и педагоги. Духовный служитель церкви о. Самвел Торосян вознес молитву и отслужил панихиду по 21 невинно погибшему в борьбе за независимость и восстановление государственности Грузии. |