მოხსენება საქართველოში სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში „ჰრანტ დინქი და სომეხთა გენოციდის აღიარების მოთხოვნის “ თემაზე |
2015 წლის 12 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში, საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის ინიციატივით შედგა ლექცია თემაზე "სომეხთა გენოციდი და ჰრანტ დინქი". საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარე ენოქ თადევოსიანმა წარადგინა ერევნიდან ჩამოსული, გაზეთ „აკოსის“ ჟურნალისტი, ფილოლოგი წოვინარ სიმონიან-ლოკმაგიოზიანი, რომელსაც მრავალი წლის განმავლობაში შესაძლებლობა ჰქონდა ემუშავა გაზეთში, რომლის რედაქტორი გახლდათ ცხონებული ჰრანტ დინქი. იგი გამოვიდა ვრცელი მოხსენებით, დეტალურად ისაუბრა სომეხი ერის ღირსეული შვილის შესახებ, რომელიც მთელი ცხოვრების მანძილზე იბრძოდა სომხების უფლებებისათვის და რომელიც სიცოცხლეს გამოამშვიდა ბოროტმოქმედმა. ჰრანტ დინქის ცხოვრების მიზანი ადამიანის უფლებების დაცვა იყო, იგი თურქეთის რესპუბლიკაში იბრძოდა არა მარტო სომხების, არამედ ქურთების, ბერძნების, ასირიელების, თურქების უფლებების დაცვისათვის. მისი ანდერძია - არა მარტო გვახსოვდეს გენოციდის მოწამენი, არამედ გენოციდს გადარჩენილთა მეშვეობით თურქეთის რესპუბლიკას მოვთხოვოთ სამართლიანი სასამართლო და სომეხთა გენოციდის აღიარება. მომხსენებელმა ისაუბრა იმ დადებით ცვლილებებზე, რომლებიც დღეს შეიმჩნევა თურქულ საზოგადოებაში, თურქული მოწინავე აზრის წარმომადგენლები აშკარად საუბრობენ სომეხი ხალხის მიმართ განხორციელებულ დანაშაულზე და გმობენ მას, სტატიებს და წიგნებსაც კი უძღვნიან ამ თემას. დამსწრეებმა დიდი ინტერესით მოისმინეს წოვინარ სიმონიან-ლოკმაგიოზიანის მოხსენება და მადლობა გადაუხადეს გადმოცემული ინფორმაციისათვის. |

Лекция на тему : «Грант Динк и требование признать Геноцид армян» - в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии |
12 апреля 2015 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, по инициативе Союза армянской интеллигенции Грузии, прошла лекция на тему: «Грант Динк и Геноцид армян». Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии, историк Енок Тадевосян представил прибывшую из Еревана журналистку газеты «Акос», филолога Цовинар Симонян-Локмагезян, которой посчастливилось долгие годы работать в газете под редакцией покойного Гранта Динка. Цовинар Локмагёзян выступила с обширной лекцией и подробно рассказала о деятельности достойного сына армянского народа, который боролся за права армян и был убит злоумышленником. Грант Динк посвятил свою жизнь защите прав человека, он отстаивал права проживающих в Турции греков, ассирийцев и турков, хотя его главной целью был Геноцид армян и права чудом спасшихся от смерти армян. Он призывал не только помнить мучеников Геноцида, но и посредством выживших требовать от правительства Турецкой Республики признания Геноцида армян и торжества справедливости. Докладчица также поведала о тех положительных сдвигах, которые заметны сегодня в кругу турецкой общественности, ибо представители передовой турецкой мысли открыто говорят и осуждают геноцид, осуществленный против армянского народа, и даже посвящают этой теме статьи и книги. Присутствующие с большим интересом послушали лекцию Цовинар Симонян-Локмагёзян и поблагодарили ее за предоставленную информацию. |