წიგნი "სომეხთა გენოციდი" ქართულად PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 16 მაისს, თბილისში, სასტუმრო "თბილისი მარიოტის" სააქტო დარბაზში გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ახალი ისტორიის განყოფილების გამგის, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორ რუბენ სააკიანის "სომეხთა გენოციდი" წიგნის ქართული გამოცემის პრეზენტაცია. პრეზენტაციაზე ჩამობრძანდნენ სრ მეცნიერებათა აკადემიის ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი აკადემიკოსი აშოტ მელქონიანი და წიგნის ავტორი.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი რუსლან პოღოსიანი, საქართველოში სრ საელჩოს მრჩეველი კარენ მელიქიანი, მოძმე ეკლესიების უმაღლესი სასულიერო პირები, სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო-ქართლის სხვადასხვა რაიონებიდან ჩამოსული სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწეები, სომეხი და ქართველი მეცნიერები, ისტორიკოსები, ქართული საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ორგანიზაციების ლიდერები, ებრაული, ასურული, იეზიდური, უკრაინული, ოსური, ბულგარული, ლატვიური და სხვა სათვისტომოების წევრები, თბილისის საზოგადოებრიობის წარმომადგენლები.
ღონისძიების წამყვანმა გისანე ჰოვსეფიანმა, რომელიც ასევე წიგნის გამოცემის სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელია, ისაუბრა სომეხთა გენოციდის მე -100 წლისთავთან დაკავშირებული ღონისძიებების საქართველოს საკოორდინაციო კომიტეტის სამუშაოებზე, და ერთ-ერთი საკვანძო პუნქტი უწოდა ქართული საზოგადოებისათვის ქართულ ენაზე სომეხთა გენოციდის შესახებ მეცნიერულად დასაბუთებული ლიტერატურის მიწოდებას. მან ხაზი გაუსვა სამუშაო ჯგუფის წევრების - მთარგმნელ ზოია მხითარიანის, მრჩეველ გივი შაჰნაზარის, რედაქტორ ხათუნა გაფრინდაშვილის, კოორდინატორ ლევონ ჩიდილიანის, კორექტორ დიანა ტერ-ბაღდასაროვას, დიზაინერ გოგა დავთიანის დაუღალავ შრომას, რის შედეგადაც განხორციელდა წიგნის გამოქვეყნება.
დოქტორმა რუბენ საჰაკიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, ვისი კურთხევით და მხარდაჭერით განხორციელდა ნაშრომის გამოქვეყნება. მეცნიერმა აღნიშნა, რომ წიგნი უფრო ვრცელია და სომეხ მკითხველს წარუდგენს წლის ბოლოს, ამ გამოცემის მიზანი კი იყო მკითხველისთვის მარტივად და მოკლედ პირველი მსოფლიო ომის დროს დასავლეთ სომხეთსა და ოსმალეთის იმპერიის ტერიტორიაზე განხორციელებული გენოციდის პოლიტიკის ისტორიის, ასევე სხვადასხვა ქალაქებსა და სოფლებში სომეხთა თავდაცვითი ბრძოლების წარმოჩენა, რომელთა წყალობით დასავლეთ სომხეთის სომხობის ნაწილი გადაურჩა განადგურებას და დამკვიდრდა მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში.
წიგნის მთარგმნელმა ზოია მხითარიანმა ისაუბრა წიგნზე მუშაობისას თავის განცდებსა და ღელვაზე, რამაც კიდევ უფრო გაუღრმავა იმის სიამაყე, რომ სომეხი არის.
პრეზენტაციაზე ძირითადი მოხსენებით გამოვიდა აკადემიკოსი აშოტ მელქონიანი. მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ სომეხთა გენოციდზე მსოფლიოს 35 ენაზე 55-60 ქვეყანაში არსებობს საარქივო და ისტორიული მასალა, რომლებსაც აქვთ იმ წლებში თურქეთში არსებული სხვადასხვა ქვეყნების საელჩოთა, საკონსულოთა და მისიონერულ მისიათა ფაქსიმელიები, ამ მასალის ფოტოასლები როცა დაერთვის სომეხთა გენოციდის შესახებ ნაშრომებს, უდაოს ხდის ოსმალთა ჩადენილ დანაშაულს. ბატონმა მელქონიანმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ წიგნში აღწერილია ბათუმის გუბერნიაში ქართველებისა და სომხების, დიარბექირში -ასურელების, ტრაპზონში - ბერძნების წინააღმდეგ განხორციელებული გენოციდი. მომხსენებელმა ასევე აღნიშნა, სომხების წინმსწრები შეტევების ნაკლებობა, და ხაზი გაუსვა იმას, რომ სომხები უმეტესად თავდაცვით ბრძოლებს ახორციელებდნენ. აკადემიკოსმა გამოსვლის დასასრულს იმედი გამოთქვა, რომ ნაშრომი ხელს შეუწყობს საქართველოს ხელისუფლების მიერ სომეხთა გენოციდის აღიარებას და დაგმობას.
ღონისძიების ბოლოს დამსწრეები აკურთხა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, მნიშვნელოვანი მოვლენა უწოდა სომეხთა გენოციდის შესახებ ქართული საზოგადოების ინფორმირებულობის მიზნით პირველი აკადემიური წიგნის გამოცემას, ხაზი გაუსვა იმას, რომ გენოციდი დღესაც გრძელდება ეზიდების, ასირიელების და სხვა ერების მიმართ, ცივილიზებულ სამყაროს მოუწოდა თამამად შეხედონ სიმართლეს და ზოგირთი გარემოების მოტივით არ გადაუხვიონ სამართლიანობას. წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა ასევე წიგნში თავდაცვითი ბრძოლების აღწერას, რომელთა შედეგად გადარჩენილი სომხების ნაწილი დასახლდა საქართველოში.
წიგნი განკუთვნილია გენოციდის ისტორიის მკვლევარების, ისტორიკოსების, პოლიტიკოსებისა და მკითხველთა ფართო წრისათვის.

Книга «Геноцид армян» на грузинском языке PDF Печать E-mail
16 мая 2015 года, в Тбилиси, в приемном зале отеля Mariott Tbilisi, состоялась презентация грузинского издания книги руководителя отдела новейшей истории Национальной академии наук РА, доктора исторических наук Рубена Саакяна «Геноцид армян». В связи с этим событием в Тбилиси прибыли директор Института истории Национальной академии наук Армении, академик Ашот Мелконян и автор книги.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, депутат парламента Грузии Руслан Погосян, советник посольства РА в Грузии Карен Меликян, высокопоставленные духовные лица Церквей-сестер, государственные и общественные деятели из разных районнов Самцхе-Джавахети и Квемо Картли, армянские и грузинские ученые, историки, лидеры грузинских общественных и политических организаций, члены еврейской, ассирийской, езидской, украинской, осетинской, болгарской, латвийской и других общин, представители тбилисской общественности почтили мероприятие своим присутствиием.
Ведущая мероприятия Гисанэ Овсепян, которая также была руководителем рабочей группы по подготовке и изданию книги, затронула работы, осуществленные региональной комиссией Грузии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида армян, и добавила, что одним из ключевых пунктов было преподнести грузинскому обществу на родном языке научно обоснованную книгу о Геноциде армян. Она представила членов рабочей группы: переводчицу Зою Мхитарян, советника Гиви Шахназари, редактора Хатуну Гаприндашвили, координатора Левона Чидиляна, корректора Диану Тер-Багдасарову и дизайнера Гогу Давтяна – в результате неустанного труда которых осуществилась публикация книги.
Доктор Рубен Саакян выразил благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии, с благословения и при поддержке которого осуществилось издание перевода его научной работы. Ученый отметил, что книга более объемная и будет представлена армянскому читателю в полном виде в конце текущего года, а целью данной публикации было ясно и кратко представить грузинскому читателю историю и политику геноцида, осуществленного Турцией на территории Западной Армении и Османской империи в годы Первой мировой войны, а также самооборону армян в разных городах и деревнях, благодаря которой определенная часть западных армян спаслась от уничтожения и поселилась в разных странах мира.
Переводчица Зоя Мхитарян рассказала о своих переживаниях и эмоциях в ходе работы над книгой, что еще больше усилило ее гордость за принадлежность к армянской нации.
На презентации с основным докладом выступил академик Ашот Мелконян. Он подчеркнул обнаружение архивных и исторических материалов о Геноциде армян на 35 языках в 55-60 странах мира, которые содержат факсимиле посольств, консульств и благотворительных миссий разных стран, действующих в Турции в те годы. Размещение фотографических копий этих материалов в публикациях о Геноциде армян делают неопровержимым факт преступления, совершенного Турцией. Господин Мелконян отметил, что в данной книге должным образом описан геноцид грузин и армян в Батумской губернии, ассирийцев в Диярбакыре и греков в Трабзоне. Докладчик подчеркнул отсутствие нападении со стороны армян, добавив, что армяне участвовали лишь в оборонительных боях. Академик, завершив выступление, выразил надежду, что вышеуказанная работа внесет свой вклад в дело признания и осуждения Геноцида армян властями Грузии.
По завершении мероприятия присутствующую аудиторию благословил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Предводитель Епархии в своем слове назвал первое академическое издание книги о Геноциде армян с целью обеспечения информированности грузинского общества важным событием, подчеркнув, что и сегодня продолжается геноцид против езидов, ассирийцев и других народов, поэтому он призвал цивилизованный мир смело смотреть правде в глаза и из-за некоторых обстоятельств не отказываться от достижения справедливости. Епископ отметил описание самообороны в книге, в результате которой определенная часть выживших армян нашла убежище в Грузии.