წიგნი "სომეხთა გენოციდი" ქართულად PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 16 მაისს, თბილისში, სასტუმრო "თბილისი მარიოტის" სააქტო დარბაზში გაიმართა სომხეთის რესპუბლიკის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ახალი ისტორიის განყოფილების გამგის, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორ რუბენ სააკიანის "სომეხთა გენოციდი" წიგნის ქართული გამოცემის პრეზენტაცია. პრეზენტაციაზე ჩამობრძანდნენ სრ მეცნიერებათა აკადემიის ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი აკადემიკოსი აშოტ მელქონიანი და წიგნის ავტორი.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი რუსლან პოღოსიანი, საქართველოში სრ საელჩოს მრჩეველი კარენ მელიქიანი, მოძმე ეკლესიების უმაღლესი სასულიერო პირები, სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო-ქართლის სხვადასხვა რაიონებიდან ჩამოსული სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწეები, სომეხი და ქართველი მეცნიერები, ისტორიკოსები, ქართული საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ორგანიზაციების ლიდერები, ებრაული, ასურული, იეზიდური, უკრაინული, ოსური, ბულგარული, ლატვიური და სხვა სათვისტომოების წევრები, თბილისის საზოგადოებრიობის წარმომადგენლები.
ღონისძიების წამყვანმა გისანე ჰოვსეფიანმა, რომელიც ასევე წიგნის გამოცემის სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელია, ისაუბრა სომეხთა გენოციდის მე -100 წლისთავთან დაკავშირებული ღონისძიებების საქართველოს საკოორდინაციო კომიტეტის სამუშაოებზე, და ერთ-ერთი საკვანძო პუნქტი უწოდა ქართული საზოგადოებისათვის ქართულ ენაზე სომეხთა გენოციდის შესახებ მეცნიერულად დასაბუთებული ლიტერატურის მიწოდებას. მან ხაზი გაუსვა სამუშაო ჯგუფის წევრების - მთარგმნელ ზოია მხითარიანის, მრჩეველ გივი შაჰნაზარის, რედაქტორ ხათუნა გაფრინდაშვილის, კოორდინატორ ლევონ ჩიდილიანის, კორექტორ დიანა ტერ-ბაღდასაროვას, დიზაინერ გოგა დავთიანის დაუღალავ შრომას, რის შედეგადაც განხორციელდა წიგნის გამოქვეყნება.
დოქტორმა რუბენ საჰაკიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს, ვისი კურთხევით და მხარდაჭერით განხორციელდა ნაშრომის გამოქვეყნება. მეცნიერმა აღნიშნა, რომ წიგნი უფრო ვრცელია და სომეხ მკითხველს წარუდგენს წლის ბოლოს, ამ გამოცემის მიზანი კი იყო მკითხველისთვის მარტივად და მოკლედ პირველი მსოფლიო ომის დროს დასავლეთ სომხეთსა და ოსმალეთის იმპერიის ტერიტორიაზე განხორციელებული გენოციდის პოლიტიკის ისტორიის, ასევე სხვადასხვა ქალაქებსა და სოფლებში სომეხთა თავდაცვითი ბრძოლების წარმოჩენა, რომელთა წყალობით დასავლეთ სომხეთის სომხობის ნაწილი გადაურჩა განადგურებას და დამკვიდრდა მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში.
წიგნის მთარგმნელმა ზოია მხითარიანმა ისაუბრა წიგნზე მუშაობისას თავის განცდებსა და ღელვაზე, რამაც კიდევ უფრო გაუღრმავა იმის სიამაყე, რომ სომეხი არის.
პრეზენტაციაზე ძირითადი მოხსენებით გამოვიდა აკადემიკოსი აშოტ მელქონიანი. მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ სომეხთა გენოციდზე მსოფლიოს 35 ენაზე 55-60 ქვეყანაში არსებობს საარქივო და ისტორიული მასალა, რომლებსაც აქვთ იმ წლებში თურქეთში არსებული სხვადასხვა ქვეყნების საელჩოთა, საკონსულოთა და მისიონერულ მისიათა ფაქსიმელიები, ამ მასალის ფოტოასლები როცა დაერთვის სომეხთა გენოციდის შესახებ ნაშრომებს, უდაოს ხდის ოსმალთა ჩადენილ დანაშაულს. ბატონმა მელქონიანმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ წიგნში აღწერილია ბათუმის გუბერნიაში ქართველებისა და სომხების, დიარბექირში -ასურელების, ტრაპზონში - ბერძნების წინააღმდეგ განხორციელებული გენოციდი. მომხსენებელმა ასევე აღნიშნა, სომხების წინმსწრები შეტევების ნაკლებობა, და ხაზი გაუსვა იმას, რომ სომხები უმეტესად თავდაცვით ბრძოლებს ახორციელებდნენ. აკადემიკოსმა გამოსვლის დასასრულს იმედი გამოთქვა, რომ ნაშრომი ხელს შეუწყობს საქართველოს ხელისუფლების მიერ სომეხთა გენოციდის აღიარებას და დაგმობას.
ღონისძიების ბოლოს დამსწრეები აკურთხა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა, მნიშვნელოვანი მოვლენა უწოდა სომეხთა გენოციდის შესახებ ქართული საზოგადოების ინფორმირებულობის მიზნით პირველი აკადემიური წიგნის გამოცემას, ხაზი გაუსვა იმას, რომ გენოციდი დღესაც გრძელდება ეზიდების, ასირიელების და სხვა ერების მიმართ, ცივილიზებულ სამყაროს მოუწოდა თამამად შეხედონ სიმართლეს და ზოგირთი გარემოების მოტივით არ გადაუხვიონ სამართლიანობას. წინამძღვარმა ხაზი გაუსვა ასევე წიგნში თავდაცვითი ბრძოლების აღწერას, რომელთა შედეგად გადარჩენილი სომხების ნაწილი დასახლდა საქართველოში.
წიგნი განკუთვნილია გენოციდის ისტორიის მკვლევარების, ისტორიკოსების, პოლიტიკოსებისა და მკითხველთა ფართო წრისათვის.

Georgian Edition of the Book “The Armenian Genocide” PDF Print E-mail
On May 16, 2015, the presentation of the Georgian edition of “The Armenian Genocide” book by Ruben Sahakyan (Head of the Department of New Ages, Institute of History at the RA National Academy of Sciences) took place in Tbilisi Marriott Hotel. On this occasion the Director of the Institute of History at the RA National Academy of Sciences and the author of the book attended the event, together with the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan, Georgian MP Ruslan Poghosyan, Counselor from the RA Embassy in Georgia, Karen Melikyan, high-ranking representatives of the clergy from sister churches, public figures, politicians, scientists, historians, NGO heads, representatives of Greek, Assyrian, Ukrainian, Ossetian, Bulgarian, Latvian and other communities.
The Head of the working group and the host of the event, Gisane Hovsepyan, noted that giving the Georgian society the opportunity to learn about the Armenian Genocide in their native language was a very important step taken by the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. She offered special thanks to Zoia Mkhitaryan (Translator), Givi Shahnazar (Advisor), Khatuna Gaprindashvili (Editor), Levon Chidilyan (Coordinator), Diana Ter-Baghdasarova (Proof-reader) and Goga Davtyan (Designer).
Ruben Sahakyan expressed his gratitude to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia for provided support. He mentioned that the main purpose of the Georgian edition was to familiarize the readers with the history of the Armenian Genocide, including the Ottoman Empire policy and self-defense battles in different cities and villages.
The translator Zoia Mkhitaryan shared her emotions experienced during the translation of the book.
Academician Ashot Melkonyan gave an essential speech and highlighted the materials, mainly correspondence of embassies and consulates operating in Turkey during that period of time, containing the information about the Armenian Genocide in 35 languages kept in the archives of 55-60 counties. Mr. Melkonyan noted that the genocides committed in Batumi against Georgians and Armenians, in Diyarbakir against Assyrians and in Trabzon against Greeks are duly described in the book. The speaker also mentioned that there were no acts of military aggression by Armenians; all the battles were only for the purpose of self-defense. Academician expressed his hope that the Georgian edition of the book will do its part in recognition of the Armenian Genocide by the Georgian government.
At the end of the event, the Primate of the Armenian Diocese, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan blessed the people present and spoke about the genocide that still continue against Yazidis, Assyrians and other nations and called on the civilized world to face the facts and fight for justice.
The book is available scholars studying the history of the Genocide, historians and average readers.