საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო საქართველოს კონსტიტუციის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში |
2015 წლის 24 აგვისტოს, საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 წლისთავთან დაკავშირებით, საქართველოს პრეზიდენტის რეზიდენციაში გაიმართა საზეიმო მიღება. საქართველოს პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის სახელით, ღონისძიებაზე მიწვეული იყვნენ საქართველოს პარლამენტის წევრები, აღმასრულებელი და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, ქართველი და უცხოელი სტუმრები. დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს შორის იყო საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი იური ვარდანიანი. მისი დასწრებით ღონისძიებას პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მოწვეულ საზოგადოებას - ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამდებობის პირებს, რელიგიური თემების ლიდერებს, არასამთავრობო სექტორისა და მედიის წარმომადგენლებს მიმართეს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარემ, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და პრეზიდენტმა. სტუმრებმა დაათვალიერეს რეზიდენციის ფოიეში გამოფენილი ექსპონატები - ვახტანგ მეექვსის „სამართლის კანონთა წიგნი“, 1921 და 1995 წლების კონსტიტუციები, საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტი. საზეიმო მიღება საქართველოს პრეზიდენტის რეზიდენციაში დასრულდა სახელმწიფო ჰიმნით. |

Primate of the Armenian Diocese in Georgia at the Official Reception Dedicated to the Constitution Day of Georgia PDF Print E-mail
On August 24, 2015, the Presidential Palace hosted an official reception dedicated to the 20th Anniversary of the Constitution. Members of Parliament, representatives of Judicial, Legislative and Executives branches of the Government, Georgian and foreign guests were invited to attend the reception on behalf of the President Giorgi Margvelashvili. Among the representatives of diplomatic corps was the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RA to Georgia, Mr. Yuri Vardanyan. The Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan was also in attendance of the event.
Chairman of the Constitutional Court, Head of the Parliament, Prime Minister and President of Georgia addressed to the invited guests – community officials, religious leaders, media and non-governmental organizations.
The guests had a chance to see the exhibits in the foyer of the palace – Book of Law by Vakhtang VI, Constitutions of 1921 and 1995, and the Restoration Act of Independence of Georgia. The official reception at the Presidential Palace was ended with the National Anthem of Georgia.