მხიარული და საინტერესო დასვენება არქეოლოგიურ ბაზაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით ორგანიზებულ საზაფხულო დასვენების ბანაკის მესამე ნაკადში წელს მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების აქტივისტებმა სერგეი კამალოვმა, როზიტა გამბაროვამ, არმინე ღუშჩიანმა, მარინა კირაკოზოვამ და მილენა გალუსტოვამ. ბანაკის ცხოვრებაში ჩართულნი იყვნენ უფროსკლასელები და სტუდენტები, რომელთაც მხიარულ დასვენებასთან ერთად მონაწილეობა უნდა მიეღოთ არქეოლოგიურ გათხრებში.
2015 წლის 7-17 აგვისტოს, სომეხი ახალგაზრდების ჯგუფი იმყოფებოდა ქსნის დასახლების ნასტაკისის მახლობლად მდებარე არქეოლოგიურ ბაზაში. გათხრები ყოველ დღე იწყებოდა დილის 7 საათზე და გრძელდებოდა შუადღემდე. ბანაკის ხელმძღვანელ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორ მაია ჩარკვიანისა და სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლების სხვა პროფესორ-მასწავლებლების ხელმძღვანელობით ახალგაზრდები არქეოლოგიურ გათხრებს აწარმოებდნენ ბაზიდან 3 კილომეტრის დაშორებით. ხელმძღვანელები ახალგაზრდა მკვლევარებს ასწავლიდნენ სამუშაო იარაღის გამოყენებას და გათხრების შესრულებას, ასევე გათხრების შედეგად აღმოჩენილი ძვლებისა და ჩონჩხების დახარისხებას, თიხის ჭურჭლის ფერის, ხარისხის და შენახვის ფორმის განსაზღვრას.
ახალგაზრდების დღე მხოლოდ გათხრებით არ იყო შემოფარგლული. ხშირად ეწყობოდა ექსკურსიები, სხვადასხვა სახის თამაშები და გასართობი ღონისძიებები. შთამბეჭდავი იყო ექსკურსია ძალისში, რომელმაც მონაწილეებს დაუტოვა ლამაზი მოგონებები. მხიარული და საინტერესო იყო დღე არქეოლოგიურ საზაფხულო ბანაკში. აქ შექმნილი იყო ლამაზი ოჯახი, სადაც სხვადასხვა ერის წარმომადგენელ ახალგაზრდებს შორის დამყარებული იყო თბილი და მეგობრული ურთიერთობები.
აქვე დავსძენთ, რომ საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროდან ეპარქიის ახალგაზრდული პროგრამების კოორდინატორ ნინა სეროპოვას მადლობა გადაუხადეს მონაწილეთა სომხური ჯგუფის სამაგალითო ქცევისა და თავდადებული შრომისთვის.

Веселый и интересный отдых на археологической базе PDF Печать E-mail
В этом году в третьем этапе летнего лагеря, организованного по инициативе Министерства спорта и по делам молодежи Грузии, приняли участие активисты отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии Сергей Камалов, Розита Гамбарова, Армине Кущян, Марианна Киракозова и Милена Галустова. В лагерную жизнь были вовлечены старшеклассники и студенты, которые вместе с веселым отдыхом должны были провести археологические раскопки.
С 7 по 17 августа 2015 года группа молодежи находилась на археологической базе неподалеку от Настакиси Ксанского населенного пункта. Раскопки начинались каждый день, в 7 часов утра, и продолжались до полудня. Студенты под руководством заведующей лагерем Майи Чарквиани, лектора Государственного университета имени Ильи Чавчавадзе, профессоров и преподователей разных вузов проводили раскопки на расстоянии 3 км от официальной археологической базы. Руководители обучали молодых исследователей тому, как пользоваться инструментами и проводить раскопки, как сортировать найденные кости и скелеты, как определять цвет керамики, ее качество и способ хранения.
Будни молодежи не ограничивались одними раскопками. Часто организовывались экскурсии, разные игры и развлечения. Запомнилась экскурсия в Чалиси, которая оставила незабываемые воспоминания у всех участников. Весело, насыщенно и познавательно проходил день в археологическом летнем лагере. Ребята здесь жили одной дружной семьей, в которой между сверстниками разных национальностей царили теплые дружеские отношения.
Добавим, что Нине Сероповой, координатору по молодежным проектам Епархии, от имени Министерства спорта и по делам молодежи Грузии выразили благодарность за примерное поведение и усердную работу участников, представляющих армянскую группу.