სომხური ენის სწავლების ერთდღიან სკოლებში დაიწყო ახალი სასწავლო წელი PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სომხური ენის სწავლების „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ (შაბათის) და „სურბ ეღია მარგარე“ (საკვირაო) ერთდღიან სკოლებში დაიწყო ახალი - 2015-16 სასწავლო წელი.
12 სექტემბერს, დილით ადრე, პირველ გაკვეთილზე გამოცხადებულ „სურბ გრიგორ ნარეკაცი“ ერთდღიანი სკოლის 60-მდე სხვადასხვა ასაკის ახალგაზრდას კეთილი სურვილებით სწავლების დაწყება მიულოცეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორმა ევგენია მარკოსიანმა და მასწავლებელმა თამარა გაბოიანმა.
13 სექტემბერს სომხური ენის სწავლების გაკვეთილები დაიწყო „სურბ ეღია მარგარე“ საკვირაო სკოლაში. მასწავლებელი როზა ზოჰრაბიანი დახვდა იმ ახალგაზრდებს, ვინც მოვიდა მშობლიური ენის სასწავლებლად, ეროვნული სულისკვეთებით აღსავსე გარემოსთან საურთიერთოდ. ახალადმოსულებს დაურიგდა დედა ენა და სამუშაო რვეულები, მეორე კლასელებს კი - პროგრამით გათვალისწინებული სახელმძღვანელოები.
განათლების განყოფილების დირექტორის ინფორმაციით, საკვირაო სკოლების სასწავლო პროგრამაში ცვლილებაა შესული - ამ სასწავლო წლიდან ცალკე საათი დაეთმობა სომხური ლიტერატურის სწავლებას. სასწავლო მასალა უკვე შემუშავებულია და ადაპტირებული ერთდღიანი სკოლის მოთხოვნებთან.
სომხური ენის სწავლების ერთდღიან სკოლებში ისწავლება წიგნიერება, გრამატიკა და ლიტერატურა, დიდი ყურადღება ეთმობა სომხურ ენაზე კომუნიკაციის განვითარებას. ასევე უტარდებათ სომხეთის და ეკლესიის ისტორიის გაკვეთილები. სწავლება უფასოა, ორწლიანი პროგრამით.
ეპარქიის განათლების განყოფილებამ სასწავლო წელი დაიწყო ასამდე ახალად მოსული მოსწავლით. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში გრძელდება მიღება ერთდღიანი სწავლების სკოლებში.

The new academic year of 2015/16 started in the “Surb Grigor Narekatsi” (“Saint Gregory of Narek”) Saturday School and in the “Surb Yeghia Margare” (“Saint Prophet Ilya”) Sunday school.
On September 12, the Director of the Educational Department of the Diocese, Eugenia Markosyan and the teacher Tamara Gaboyan warmly welcomed and congratulated about 60 Armenian students of different ages at the “Surb Grigor Narekatsi” Saturday School.
On September 13, the Armenian lessons began in the “Surb Yeghia Margare” Sunday school. The teacher Roza Zohrabyan welcomed the young students, who came to learn their mother tongue and the letters created by Mesrop Mashtots. The Director of the Educational Department and the teachers distributed the Aybbenarans (alphabet book) and writing-books among the first-graders. The second-graders received handbooks in accordance with the school program. The Director of the Educational Department informed everyone about some changes in the educational program, according to which the Armenian Literature will be taught as an independent subject for the second-graders.
One-day schools of Armenian language teach literacy, grammar and literature, and help the students develop communication skills in Armenian. The schools also teach the subject of the History of the Armenian People and the Armenian Church. The tuition is free of charge and lasts two years.
There were more than 100 newcomers this year. For the ones who want to learn Armenian the registration still continues at the “Hayartun” Center till the end of September.