სომხეთის სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლებზე დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის საქმიანობამ PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMG 6
2015 წლის 13-16 ოქტომბერს, თბილისში იმყოფებოდა სომხეთის სხვადასხვა უწყებათა წარმომადგენლების დელეგაცია. ვიზიტი განხორციელდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, " მიგრაციის სოციალური და ეკონომიკური დადებითი გავლენის გაძლიერება სომხეთის უკეთესი მომავლისთვის " პროგრამის ფარგლებში. ხალხებოს განვითარების საერთაშორისო კომიტეტის წარმომადგენელ სირენა ფუსკოს და პროგრამის კოორდინატორ კრისტინა აირაპეტიანის ხელმძღვანელობით, დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო ამ დღეებში თბილისში მიმდინარე „დიასპორის პოტენციალი მივმართოთ სამშობლოსკენ“ სახელწოდებით საქართველოს დიასპორის სამინსტროს ფორუმში. გამოცდილების გაზიარების მიზნით, სომხეთის დელეგაციის წევრებს შეხვედრები ჰქონდათ საქართველოს სხვადასხვა უწყებებში.
თბილისში ჩამოსულმა დელეგაციამ თავის   მოვალეობად ჩათვალა მისულიყო თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიში. უძველეს ეკლესიაში სანთლების დანთების და ლოცვის შემდეგ, დელეგაციის წევრები ეწვივნენ „ჰაიარტუნ“ კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრს. გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში სტუმრებმა დიდი ინტერესით დაათვალიერეს გამოფენა „სურბ ეჯმიაწინის მხატვრები თბილისში“, „სურბ მოვსეს ხორენაცის სახელობის“ საბავშვო ბაღი და საკვირაო სკოლის საკლასო ოთახები.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა დაწვრილებით ისაუბრა ცენტრის საქმიანობაზე. მოყვა ისტორიული „ჰაიარტუნ“ სახელწოდებით ცენტრის შექმნის ინიციატივაზე, დამფუძნებელ-ქველმოქმედთა მხარდაჭერაზე, ასევე ცენტრის დატვირთულ სამუშაო დღეზე. ლევონ ჩიდილიანის სიტყვას თან ახლდა ფაქტობრივი მასალის ჩვენება მონიტორზე, ფოტოსურათების სახით.
დელეგაციის შემადგენლობაში იყვნენ: სრ მიგარციის სახელმწიფო სამსახურიდან ჰამბარძუმ აბრაამიანი, ცენტრალური ბანკიდან - ჰაიკაზ იგითიანი, ეკონომიკის სამინისტროდან - მარია საპონჯიანი და სხვები. სომხეთში მოქმედი სხვადასხვა სამთავრობო, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენელმა სტუმრებმა მათთვის საინტერესო კითხვები დაუსვეს „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ხელმძღვანელობას. მათ კმაყოფილება გამოთქვეს და ჩანაწერი გააკეთეს შთაბეჭდილებების წიგნში.

Representatives of Different Armenia Government Agencies Are Impressed With the “Hayartun” Center’s Work |
On October 13-16, 2015, representatives of different Armenia government agencies visited Tbilisi. The visit was funded by European Union within the framework of the project “The strengthening of positive socio-economic impact of migration in Armenia for a better future”. Delegation, headed by Serena Fusco, the International Committee for the Development of Peoples representative, and the project coordinator Kristina Hayrapetyan, participated in the conference “The Diaspora Potential for Homeland Prosperity”, organized by the State Ministry on Diaspora Issues of Georgia in Tbilisi. Members of the Armenian delegation participated in different meetings at Georgia government agencies. The delegation upon arrival in Tbilisi was bound in honor to visit the Saint Etchmiadzin Church. The delegation members lit candles and prayed in the old Armenian church and paid a visit to the “Hayartun” Cultural, Educational and Youth Center. The guests saw the “Artists of Saint Etchmiadzin in Tbilisi” Exhibition in the Calouste Gulbenkian Hall, Sunday school classrooms and St. Movses Khorenatsi Kindergarten. The Director of the “Hayartun” Center, Levon Chidilyan told the guests about the center’s work and activities. He spoke about the idea to create a center with a historic name, the benefactors and founders who supported the initiative, and how busy the life at the “Hayartun” Center is today. The pictures shown on the monitor proved Levon Chidilyan’s words. The delegation included Hambardzoum Abrahamyan from the State Migration Service of the RA Ministry of Territorial Administration, Haykaz Igityan from the Central Bank, Maria Saponjyan from the Ministry of Economy et al. The representatives of different Armenian NGO’s, international organizations and government agencies asked questions. The guests were impressed with what they had seen and expressed their satisfaction in the guestbook. |