მირქმის დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
მირქმის დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა დიდი პომპეზობით, დღესასწაულის საზეიმოდ აღსანიშნავად მოემზადნენ ეპარქიის სომხებით დასახლებულ თითქმის ყველა რეგიონში და დედაქალაქში. ზეიმი ხალხური დიდი ენთუზიაზმით აღინიშნა ჯავახეთის ეპარქიალური ვიკარიტის ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“, ნინოწმინდის „სურბ სარგის“, ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“, ქვემო ქართლის რეგიონის შაუმიანის „სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიებში, სოფელ წითელის „სრბოც ავეტარანჩაც“ სამლოცველოში, თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიებში, ასევე კულტურის ცენტრებში.
დღესასწაულის შენაარსი მარიამ ღვთისმშობლის მიერ ორმოცი დღის იესოს ტაძრად მიგებებაა. დღესასწაული უძრავია და ყოველ წელს აღინიშნება 14 თებერვალს. საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში დღესასწაული დაიწყო 2016 წლის 13 თებერვალს წინასადღესასწაულო ცერემონიით.
თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღრის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით და სასულიერო პირთა მონაწილეობით გაიმართა წინასადღესასწაულო ცერემონია. საღამოს ღვთისმსახურების შემდეგ შესრულდა სახლის კურთხევის რიტუალი, აკურთხეს სამყაროს ოთხი მხარე და სანთლები, ქრისტეს ნათლის სიმბოლოდ.
სომეხი ხალხის საყვარელი ტერნინდარაჯის დღესასწაული ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესისა და უნეტარესის გარეგინ მეორის კურთხევით, გამოცხადებულია ახალდაქორწინებულთა კურთხევის დღედ. დღესასწაულის აღსანიშნავად და ღვთის წყალობის მიღების სურვილით ეკლესიაში მიდიან ის წყვილები, რომლებმაც ჯვარი დაიწერეს უკანასკნელი ერთი წლის განმავლობაში.
„სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარმა ისაუბრა იმის თაობაზე, რომ ძალზედ მნიშვნელოვანია დედა სამშობლოს საზღვრებს გარეთ ერად წარმოჩენა, ეროვნული და საეკლესიო ტრადიციების შენარჩუნება და თაობებისთვის გადაცემა. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ დამსწრეებს მოუწოდა ეროვნული ტრადიციების და საეკლესიო დღესასწაულების ერთგულებისკენ, სომეხთა სამოციქულო ეკლესიის გარშემო გაერთიანებისა და ეროვნულისა და სულიერის შენარჩუნებისკენ. წინამძღვარმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს ხელისუფლებას და ქართველ ხალხს, რომელთა კეთილგანწყობით საქართველოს სომხობა პატრონია თავისი ეროვნული და სულიერი ფასეულობებისა და ზრუნავს მათ განვითარებაზე.
ეკლესიის ეზოში დაინთო ტეარნინდარაჯის ტრადიციული კოცონი და დაიწყო კონცერტი, რომელიც ორგანიზებული იყო ეპარქიის კულტურის განყოფილების მიერ, ლევონ ჩიდილიანის ხელმძღვანელობით. კონცერტის წამყვანმა ლიზა თოროსიანმა ერთმანეთის მიყოლებით სცენაზე მიიწვია: „ვანქ“ (ქორეოგრაფი: ლიანა კაშავანიძე), „ანი“(ქორეოგრაფი:ანგელინა ნაზარიან-ქოჩოიან) ანსამბლები, გაისმა მხიარული სიმღერები და მუსიკა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის დუდუკისა და დოლის ჯგუფების შესრულებით.
დღესასწაული საზეიმოდ აღინიშნა ასევე ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ეკლესიაში, წინასადღესასწაულო რიტუალისა და ახალდაქორწინებულთა კურთხევის შემდეგ, ეზოში აინთო ტრადიციული კოცონი და შემდეგ "ჰაიარტუნ" ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა ლამაზი კონცერტი, რომელშიც მონაწილეობდნენ „ჰაიარტუნ“ცენტრის "ნერსეს შნორჰალი" საბავშვო-საყმაწვილო გუნდი და სოლისტები, "ტარონ" ცეკვის ანსამბლი. კონცერტის წამყვანი ანა ბადალიანიც გამოვიდა სიმღერების ლამაზი შესრულებით.
ქალაქის ორ უბანში მდებარე სომხური ეკლესიების მხიარული სიმღერა და ცეკვა დასრულდა ლამაზი ფოიერვერკით.
„სურბ გევორგ“ და „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიების სასულიერო პირთა ინიციატივით და ჯვრის ნათლიების, იური ერემიანისა და კარენ სარგსიანის მხარდაჭერით, დამსწრეებს გაუმასპინძლდნენ, რომლის დროსაც დაქორწინებულ წყვილებს ურთიერთგაცნობის და კომუნიკაციის საშუალება ჰქონდათ.
14 თებერვალს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ყველა მოქმედ ეკლესიაში მირქმის სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგია აღევლინა.

Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
trndez
В этом году праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) с размахом отметили в Епархии ААЦ в Грузии. В столице и почти во всех армянонаселенных регионах епархии подготовились торжественно отметить праздник. В церкви Сурб Хач (Святого Креста) в Ахалкалаки, церкви Сурб Саргис в Ниноцминда, храме Св. Григория Просветителя в Ахалцихе викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети, в церкви Сурб Пркич г. Батуми, церкви Сурб Аствацацин поселка Шаумян региона Квемо Картли, часовне Србоц Аветаранчац (Святых Евангелистов) села Красное, Кафедральной церкви Сурб Геворг и церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, а также в культурных центрах, по случаю праздника царила атмосфера народного воодушевления.
Праздник заключает таинство - как Пресвятая Дева Мария принесла младенца Иисуса в храм на 40-ой день после рождения. Армянская Апостольская Церковь отмечает непереходящий праздник - Сретение Господне - 14-го февраля. 13 февраля 2016 года в церквах Епархии ААЦ в Грузии началось предпразднование.
В Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси под председательством главы Епархии ААЦ в Грузии и при участии духовных лиц прошло предпразднование. После вечерней службы был проведен обряд освящения четырех сторон света - Андастан и обряд благословения свечи, как символа света Иисуса Христа.
Один из любимых праздников армянского народа Тъярнэндарач распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго провозглашен Днём благословения молодоженов. Чтобы присутствовать на богоугодной службе и получить благословение Всевышнего, в церкви находились молодожены, которые обвенчались в течение прошлого года.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян с приветственным словом обратился к множеству людей, собравшихся в церкви Сурб Геворг. Епископ подчеркнул, как важно армянам диаспоры сохранять народные и церковные традиции, передавать их подрастающему поколению. Предводитель Епархии призвал присутствующих придерживаться традиционных и церковных праздников, и, сплотившись вокруг Армянской Апостольской Святой Церкви, сохранять национальное и духовное наследие. Епископ поблагодарил власти Грузии и грузинский народ, благодаря доброжелательному отношению которых армяне Грузии свято хранят свои национальные и духовные ценности, заботятся об их развитии.
В церковном дворе разожгли праздничный костер и начался великолепный концерт, который организовал епархиальный Отдел культуры под руководством Левона Чидиляна. Ведущая концерта Лиза Торосян объявляла участников: друг за другом последовали танцевальный ансамбль «Ванк» (хореограф - Лиана Кашаванидзе) и танцевальный ансамбль «Ани» (хореограф - Ангелина Назарян-Кочян), веселые песни и музыка в исполнении кружков дудука и дхола центра «Айартун».
Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) не менее торжественно отметили в церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре. После вечерней службы и благословения молодоженов во дворе разожгли костер. Затем в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» был дан прекрасный концерт, в котором приняли участие детско-юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали и сольные исполнители, танцевальный ансамбль «Тарон». Ведущая концерта Анна Бадалян также выступила с красивым исполнением песен.
Веселые песни и танцы в армянских церквях, расположенных в двух районах города, завершились блистательным фейерверком.
По инициативе духовных служителей церквей Сурб Геворг и Сурб Эчмиадзин и при поддержке крестных отцов церквей, Юрия Еремяна и Карена Саркисяна, был организован прием, в ходе которого супружеским парам предоставилась возможность познакомиться и пообщаться друг с другом.
14 февраля, в действующих церквах Епархии ААЦ в Грузии по случаю праздника Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) отслужили Божественную Литургию.