| ფიქრები ხალხური თეატრის ტრადიციებზე |
შეხვედრას ესწრებოდნენ სხვადასხვა ეროვნების ხელოვანები, სამსახიობო თამაშის დამფასებლები, ახალქალაქისა და ნინოწმინდის რაიონებიდან თბილისის სხვადასხვა შეხვედრას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. საღამო მისასალმებელი სიტყვით გახსნა ცენტრის დირექტორმა გისანე ჰოვსეფიანმა და ღონისძიების გასაძღოლად მიიწვია ლიტერატურათმცოდნე და მუსიკოსი არტემ სტუდიას ეწოდება შემოვლითი ჩიხი, რომელიც შეესაბამება თბილისის ისტორიულ ავლაბრის უბანში მის გაფორმებას, სადაც ცხოვრობდა და შემოქმედებით ცხოვრებას ეწეოდა სომეხი ნოველისტი ნარ-დოსი. ამ სტუდიაში მიმდინარეობს სამოყვარულო თეატრის რეპეტიციები. შეხვედრაზე ერთმანეთს გაუზიარეს შეხედულებები დავიწყებულ სამოყვარულო თეატრის ტრადიციების შესახებ, რომელიც თავის დროზე იყო დამწყები მსახიობების და ხელოვნების მშვენიერი სკოლა და ასევე პროფესიონალი მსახიობების ჩამოყალიბების სამჭედლო. შემდეგ ნაჩვენები იქნა ვიდეორგოლები სამოყვარულო თეატრის სხვადასხვა სპექტაკლებიდან, სადაც როლებს ასრულებდნენ სხვადასხვა პროფესიის ადამიანები. ესენი არიან პედაგოგი გარი ღალამქაროვი, ინჟინერ-მექანიკოსი ირინა გრიგორიანი, რომლებიც დაკავებულნი არიან არტემ გრიგორენცის პიესაში „იმედი ვიქონიოთ“. აღვნიშნოთ, რომ ამ სამოყვარულო თეატრის შესახებ თავიანთი მოსაზრებებით გამოვიდნენ პოეტი ვლადიმირ სარიშვილი, კინორეჟისორი თენგიზ მალანია, კომპოზიტორი ირაკლი ცინცაძე, მეცნიერ მუშაკი სამველ მკრტჩიანი. შეხვედრა შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. მეუფემ კმაყოფილება გამოთქვა, მაღალი შეფასება მისცა მოყვარულ მსახიობების საინტერესო თამაშს და არტემ გრიგორნის გამორჩეულ მისიას. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ აღნიშნა, რომ მსგავსი საქმიანობა მოითხოვს ყოველგვარ მხარდაჭერას. შეხვედრამ შთააგონა გაგრძელდეს მისია სამოყვარულო ჯგუფის ენთუზიაზმის შესანარჩუნებლად. |
2017 წლის 2 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ოვანეს თუმანიანის სახლი“ სამეცნიერო და კულტურულ ცენტრში გაიმართა შეხვედრა თეატრალური ხელოვნების დამფასებლებსა და გულშემატკივრებთან. შეხვედრა მიეძღვნა თეატრალური სამოყვარულო ჯგუფების თემას.

| Размышления о традициях народного театра |
На встрече присутствовали деятели искусства разной национальности, ценители актерской игры, обучающиеся в тбилисских вузах студенты из Ахалкалаки и Ниноцминды. Встречу своим присутствием почтил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Встречу открыла приветственным словом директор центра Гисанэ Овсепян и пригласила в качестве ведущего литературоведа и музыканта Артёма Григоренца. На этот раз он предстал как руководитель и режиссёр любительской театральной студии. Студия называется Обходной переулок в соответствии с её формированием в районе исторического Тифлиса – Авлабари, где жил и творил армянский новеллист Нар-Дос. Именно в этой студии проходят репетиции любительского театра. В ходе встречи обменялись идеями по поводу забытых традиций любительского театра, который в свое время был великолепной школой, где оттачивали свое мастерство Затем состоялся показ видеороликов с отрывками из различных постановок любительского театра, где роли исполняют люди различных профессий. Это педагог Гарри Каламкаров, инженер-механик Ирина Григорян, которые играют в пьесе Артема Григоренца «Будем надеяться». Следует отметить, что перевод этой пьесы на армянский язык, который осуществила Гисанэ Овсепян, был опубликован в ереванском журнале «Драматургия». Редактор этого журнала – уроженка Джавахети, Карина Ходикян. Своими замечаниями по поводу любительского театра поделились поэт Владимир Саришвили, кинорежиссер Тенгиз Малания, композитор Ираклий Цинцадзе, научный работник Самвел Мкртчян. Встречу подытожил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Предводитель Епархии выразил свое удовлетворение, высоко оценил вдохновенную игру актёров-любителей и почетную миссию Артема Григоренца. Владыка отметил, что подобная деятельность нуждается во всяческой поддержке. Встреча вдохновила на продолжение миссии и сохранение энтузиазма любительской группы. |
2 декабря 2017 года, в Научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялась встреча с ценителями и поклонниками театрального искусства. Встреча посвящалась теме любительских театральных групп.