| ღაფამის დღესასწაული ,,სურბ გევორგ“ ტაძრის ეზოში |
სომხური სამზარეულო სომხური ეროვნული კულტურის ნაწილია, მისი სხვადასხვა გვერდების გათანამედროვება სათემო ორგანიზაციების საქმიანობის ერთ-ერთი ეკლესიის ეზოში ერთმანეთის გვერდით ჩამწკრივებულ მაგიდებზე განთავსებული იყო „შუშანიკ“ ორგანიზაციის და „სურბ გევორგ“ ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირის წევრების, 104-ე სომხური სკოლის პირველკლასელთა მშობლების და თბილისელ სომეხ ქალბატონთა მიერ მომზადებული სამეფო გოგრებით ფესტივალში მონაწილეობდა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს პერსონალი. სასიხარულო იყო დიპლომატებისა და ახლად დანიშნული საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის მეუღლის, მერი სადოიანის, დასწრება. დღესასწაულთან დაკავშირებით ერევნიდან ჩამოსული იყო შენგავით ადმინისტრაციული ერთეულის დელეგაცია, კულტურის, განათლების და სპორტის განყოფილების სპეციალისტის, გაიანე საროიანის, და რაიონის გამგეობის მე-5 კულტურის სახლის დირექტორის, გარნიკ დამსწრეებს მიესალმა საქართველოს სომეხ ქალთა „შუშანიკ“ კავშირის თავმჯდომარე სუსანა ხაჩატრიანი, ვინც ხაზი გაუსვა სომხური ნაციონალური სამზარეულოს პოპულარიზაციისა და მასთან დაკავშირებული ტრადიციების თაობებისთვის გადაცემის მისიას, რასაც სიყვარულით ასრულებენ ეს სათემო სტრუქტურა და ეკლესიის მოყვარული ქალბატონები. გამომსვლელმა აღნიშნა, რომ ეს გემრიელი და სურნელოვანი კერძი საუკუნეების მანძილზე სომხების მიერ მზადდებოდა საახალწლო და საშობაო დღესასწაულებზე და იყო მხიარული სუფრის მშვენება. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა თავის კურთხევის სიტყვაში ხაზი გაუსვა თბილისის სომხურ სათვისტომოში დამკვიდრებულ ეროვნული სამზარეულოს გათანამედროვების ტრადიციას, ისაუბრა ფესტივალის მნიშვნელობაზე, მსგავსი ღონისძიებების საიდუმლოზე და ამ კონტექსტში - ასევე ახალი ინიციატივებისა და უკვე დაგეგმილი ღონისძიებების სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს დიპლომატმა ჰარუთიუნ ჰაირაპეტყიანმა მაღალი შეფასება მისცა მსგავსი ღონისძიებების ჩატარებას, ხაზი გაუსვა საელჩოს მზაობას მხარი დაუჭიროს მსგავს ღონისძიებებს. შემდეგ ერევნის შენგავითის მე-5 კულტურის სახლის სოლისტმა, 13 წლის რიტა ჰოვანისიანმა, შეასრულა პატრიოტული და ეთნოგრაფიული სიმღერები, რითაც საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა და მღვდელმსახურებმა აკურთხეს გოგრის სხვადასხვა სახეობით გაწყობილი სუფრები და სიმღერა „ღაფამის“ ჰანგების ქვეშ დამსწრეებს გაუმასპინძლდნენ ჩაით, რაშიც მონაწილეობდნენ ტურისტები, მრავალეროვანი საქართველოს მოქალაქეები და სტუმრები. |
2017 წლის 17 დეკემბერს, თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის ეზოში საკვირაო საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ გაიმართა ღაფამის (გოგრით მომზადებული ეროვნული კერძი) დღესასწაული, რომელიც ჩატარდა საქართველოს სომეხ ქალთა "შუშანიკ" კავშირის ინიციატივით, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს მფარველობით და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით.

| Праздник хапамы во дворе Кафедрального собора Сурб Геворг |
Армянская кухня составляет неотъемлемую часть армянской национальной культуры, а одна из целей деятельности общинных организаций - это возрождение ее забытых На столах, размещенных рядом друг с другом во дворе церкви, были расставлены величественная хапама, тушеные и жареные тыквы, различные блюда, горячий чай и кофе с вареньем и джемом из тыквы, халва и мёд, которые приготовили своими руками члены организации «Шушаник» и Союза В фестивале приняли участие сотрудники посольства РА в Грузии. Порадовало, что присутствовали дипломаты и супруга новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла, г-жа Мери Садоян. По случаю праздника из Еревана приехала делегация Шенгавита, административного округа Еревана, в составе которой были специалист Отдела по вопросам культуры, образования и спорта Гаянэ Сароян и директор дома культуры № 5 префектуры Гарник Ширинян. Сусанна Хачатурян, председатель Союза армянских женщин Грузии «Шушаник», поприветствовала присутствующих, подчеркнула значение миссии популяризации армянских национальных блюд и передачи связанных с ними традиций новому поколению, которую с удовольствием осуществляют союзы церквелюбивых женщин и эта общинная организация. Докладчица отметила, что армяне на протяжении веков Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян преподал благословение присутствующим, он подчеркнул сложившуюся в тбилисской армянской общине традицию модернизации национальной кухни, затронул цель фестиваля, отметил значение подобных мероприятий и в этом контексте поведал о новых инициативах и уже запланированных мероприятиях. Владыка высоко оценил деятельность тбилисских армян, направленную на сохранение армянской культуры, часть которой составляет армянская кухня. В своем выступлении, дипломат посольства РА В Грузии Арутюн Айрапетян высоко Затем 13-летняя солистка дома культуры № 5 административного округа Шенгавит Рита Ованисян исполнила несколько патриотических и национальных песен, создав у присутствующих Предводитель Епархии ААЦ в Грузии и духовные лица освятили столы с разнообразием блюд из тыквы и в сопровождении песни «Хапама» состоялось весёлое чаепитие, в котором приняли участие множество туристов, жители Грузии разной национальности и гости. |
17 декабря 2017 года, во дворе Кафедрального собора Сурб Геворг г. Тбилиси, после воскресной Божественной Литургии, состоялся праздник хапамы, инициатором которого выступил Союз армянских женщин Грузии «Шушаник», при финансовой поддержке резиденции Епархии ААЦ в Грузии и при содействии центра «Айартун».