| ახალი წლის ზეიმი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღში |
დარბაზში ამაყად იყო აღმართული ნაირგვარი სათამაშოებით და ფანტელებით მორთული ნაძვის ხე, მოპირდაპირე კედლის წარწერა - ენთუზიაზმით სავსე ბავშვები ელოდნენ ახალ წელს და თოვლის ბაბუას, რომელიც აუცილებლად უნდა მოსულიყო, ოღონდ მათი გამოსვლების შემდეგ. ისინი ძალიან კარგად იყვნენ მომზადებულნი და უნდოდათ, რომ, როგორც პედაგოგები, ასევე დარბაზში მყოფი მშობლები, ბებიები და ბაბუები, სტუმრები, და რაც მთავარია, თოვლის ბაბუა, დარბაზში ადგილები ეკავათ საპატიო სტუმრებს, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, რუბენ სადოიანს, მეუღლესა და ქალიშვილთან ერთად, საელჩოს დიპლომატებს. ღონისძიებას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. ზეიმი დაიწყო საუფლო ლოცვით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის კურთხევით. ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით, საახალწლო და საშობაო კეთილი სურვილებით გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების დირექტორმა, საბავშვო ბაღის გამგემ ევგენია მარკოსიანმა, შემდეგ ბავშვებს დაუთმო ადგილი. მათ ლექსები წაიკითხეს, იმღერეს, იცეკვეს, აჩვენეს ახალი წლისა და შობისადმი მიძღვნილი უნარ-ჩვევები, რაც მათ ასწავლეს პატივცემულმა მასწავლებლებმა. შემდეგ პატარებმა დიდი ოსტატობით წარმოადგინეს ოვანეს თუმანიანის ლეგენდა "ძაღლი საახალწლო ზეიმის შესახებ დამსწრეებს შთაბეჭდილებები გაუზიარა საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა რუბენ სადოიანმა. ღონისძიების დასასრულს დაფასებისა და კურთხევის სიტყვაში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ისაუბრა „ჰაიარტუნ“ ცენტრის, კერძოდ აქ მოქმედი „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ ტრადიციისამებრ მოვიდა თოვლის ბაბუა, გამოთქვა კმაყოფილება ბავშვების ლამაზი გამოსვლისთვის, მათ დაურიგა საახალწლო საჩუქრები, რომელიც მომზადებული იყი „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღისა და საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მიერ. |
2017 წლის 21 დეკემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის საახალწლო და საშობაო ზეიმი.

| Новогодний утренник в Детском саду имени Святого Мовсеса Хоренаци при Епархии ААЦ в Грузии |
В зале горделиво возвышалась разукрашенная разнообразными игрушками и украшениями новогодняя ёлка, а надпись «Уста Писо» («Кошка -мастерица») на стене напротив подсказывала, что дети приготовили сюрприз для взрослых. В центре зала разместились красивые малыши, украшенные и разодетые по задумке педагогов и при поддержке Взволнованные малыши ждали Нового года и Деда Мороза, который обязательно должен был прийти, но лишь после их хорошего выступления. Они отлично подготовились и хотели, чтобы их педагоги, и присутствующие в зале родители, бабушки и дедушки, гости, и самое главное, Дед Мороз обязательно остались бы А в зале заняли места почетные гости: Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Рубен Садоян вместе с супругой и дочерью, дипломаты посольства. Мероприятие почтил своим присутствием Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Торжество началось с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии. После того, как директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии и руководитель детского сада, Евгения Маркосян выступила со вступительным словом и поздравила всех по случаю Нового года и Рождества, сцена была предоставлена малышам. Они поочередно стали декламировать, петь и танцевать всё, что связано с Новым годом и Рождеством, демонстрируя то, чему их научили педагоги. Затем малыши с большим мастерством представили легенду Ованеса Туманяна Своими впечатлениями от новогоднего утренника поделился Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Рубен Садоян. Господин посол высоко оценил По завершении мероприятия, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян преподал благословение и высказал свою оценку, он коснулся деятельности центра «Айартун», а в частности действующего здесь Детского сада имени Святого Мовсеса Хоренаци, который каждый раз предстает в новой красе, с новым оформлением. Предводитель Епархии поблагодарил педагогов детского сада и всех работников за преданную работу. Владыка выразил признательность посольству РА в Грузии, во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом Рубеном Садояном, который По традиции пришел Дед Мороз, он выразил свое удовлетворение красивыми выступлениями детей и вручил им новогодние подарки, которые подготовили Детский сад имени Св. Мовсеса Хоренаци и посольство РА в Грузии. |
21 декабря 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, состоялся новогодний и Рождественский утренник Детского сада имени Св.Мовсеса Хоренаци.