| ქადის ფესტივალი ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის ეზოში |
სომხური ეროვნული სტილით მორთულ სუფრაზე დაეწყო 50-ზე მეტი ლანგრით და კალათით მოტანილი ქადის სხვადასხვა სახეობა - ტკბილი, მარილიანი, საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ ღირსმა მღვდელმა არარატმა აკურთხა სომხური ქადა, ცენტრის დირექტორი კი მიესალმა დამსწრეებს, ასევე დასძინა, რომ ქადის ფესტივალს ასევე აქვს უგემრიელესი და ულამაზესი ქადის გამომცხობის გამოვლენის საიდუმლო, რისი პასუხისმგებლობა დაკისრებული ჰქონდა ჟიურის. ხალხური ტრადიციის ერთგულად, ქადებში ჩადებული იყო 15 ვერცხლის ჯვარი, რომლებიც უნდა შეხვედროდა მათ, ვინც დააგემოვნებდა ქადას, ჯვარი მათ მოუტანდა განსაკუთრებულ წარმატებას. და დაიწყო ეროვნული ქადით გამასპინძლება, ჩაითა და ყავით. ჟიურის გაუჭირდა რომელიმე ქადისთვის უპირატესობის მინიჭება, ვინაიდან ყველა ქადა განსაკუთრებულად გემრიელი და ლამაზი იყო, სიყვარულით და სიამოვნებით გამომცხვარი. ფესტივალი ლამაზი სიმღერითა და ცეკვით დაამშვენეს „ალექსანდრ მანთაშიანც“ ცენტრის მხატვრულმა ჯგუფებმა, მხიარული განწყობა შექმნეს და დაიმსახურეს მაყურებელთა მაღალი შეფასება. ბათუმელთათვის დღე იყო დაუვიწყარ და საზეიმო. |
2018 წლის 18 მარტს, ხალხმრავლობა იყო ბათუმის „სურბ ბრკიჩ“ ეკლესიასა და მიმდებარე ტერიტორიაზე. ბათუმელი სომხები შეკრებილნი იყვნენ ეკლესიაში, სადაც აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომხების, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არარატ გუმბალიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია, ეკლესიის ეზოში კი ეკლესიის მოყვარულ ქალთა კავშირის წევრები, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ალექსანდრ მანთაშიანც“

| Gata Festival took place in the courtyard of the Surb Prkich Church in Batumi |
In the tables decorated whit the Armenian national style, the different gatas: sweet and salty, round and with slices, with zigzag and straight cut, with the sweet stuffing and nuts were placed in the baskets. All gatas were for Lent.
Staying true to the folk tradition, 15 silver crosses were hidden in the gatas which would be received by those who had taste the gatas. It is believed that these crosses will bring special success to its owners. Then the tasting of the Armenian national gata began with tea and coffee. It was difficult for the competition jury to give the advantage to one gata, because all gatas were very tasty, beautiful and made wholeheartedly and with love. Artistic groups of the Alexander Mantashyants Center created joyful mood for the attendees with their amazing songs and dances and were highly appreciated. The day became unforgettable and festive for the Armenians of Batumi. |
On 18 March, 2018, the Surb Prkich (the Holy Savior) Church in Batumi and surrounding area were crowded. The Armenians of Batumi gathered in the church where Rev. Father Ararat Gumbalyan, the Pastor of the Armenians of Adjara, Guria, Imereti and Batumi was celebrating the Divine Liturgy. The members of the “Church-loving Women's Association” under the leadership of Sona Hovhannisyan, the director of Alexander Mantashyants Educational Cultural and Youth Center of the