Վրաց նախկին բարձրպաշտոնյան հյուրընկալվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու առաջնորդարանում հյուրընկալվեց Վրաստանի հայտնի պետական և հասարակական գործիչ, ճանաչված մտավորական Վիկտորյա Սիրաձեն: Նախկին կուսակցական բարձրպաշտոնյային ուղեկցում էին «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը և ակտիվ հասարակական գործիչ Արտեմ Կիրակոզովը:
Տիկին Սիրաձեն Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին փոխանցեց նախկին հայտնի պետական, հասարակական և քաղաքական գործիչ, Գրիգորի Հարությունյանի (Արութինով) մասին գիրքը Նամի Միկոյանի հեղինակությամբ:
Զրույցի ընթացքում տիկին Սիրաձեն հանգամանալից ներկայացրեց Վրաստանի կոմկուսի կազմակերպչական գծով քարտուղար, Վրաստանի կոմկուսի Թբիլիսիի քաղաքային կոմիտեի  առաջին քարտուղար, ապա Հայաստանի Հանրապետության կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարությունը ստանձնած Գրիգորի Հարությունյանի գործունեությունը, պատմեց նրա ընտանիքի մասին, որի հետ առանձնապես մտերիմ է եղել ինքը:
Վրաստանի կոմունիստական կուսակցության բարձրպաշտոնյան պատմեց նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս երջանկահիշատակ Վազգեն Առաջինի մասին: Տիկին Սիրաձեն սիրով կիսեց իր հուշերը Հայոց կաթողիկոսի հետ ունեցած իր հանդիպումներից:
Վիրահայոց առաջնորդի հետ զրույցի ժամանակ տիկին Սիրաձեն հիշեց խորհրդային ժամանակաշրջանում հայ գործիչների հետ իր բարեկամական կապերի մասին :
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը իր շնորհակալությունը հայտնեց տիկին Վիկտորյա Սիրաձեին այցի համար, ողջունեց հայազգի քաղաքական և հասարակական գործչին նվիրված գրքի հրատարակությունը:
Վազգեն Սրբազանը մեծ պատիվ համարեց պատկառելի տարիքով նման անձնավորության այցելությունը առաջնորդարան և առաջարկեց առաջիկայում կազմակերպել նրա հանդիպումը հայ համայնքի հետ:

Former High-Ranking Georgian Official Visited the Headquarters of the Armenian Diocese in Georgia PDF Print E-mail
14543539
On October 6, 2016, a famous Georgian politician and public figure, well-known representative of intelligentsia, Victoria Siradze visited the Diocesan Headquarters at the Cathedral of Saint George in Tbilisi. The former high-ranking party official was accompanied by the Editor of the “Vrastan” Newsletter (“Georgia”) Van Baiburtyan; and an active public figure, Artem Kirakozov.
Mrs. Siradze handed over a book about a famous former state official, public figure and politician, Grigory Harutyunyan (Arutyunov) by Nami Mikoyan to the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanyan.
During the meeting, Mrs. Siradze spoke in detail about the life and work of the Head of the Department of Party Organizational Work of the Georgian Communist Party Central Committee; the First Secretary of the city committee of Tiflis of the Georgian Communist Party; and later the First Secretary of the Communist Party Armenian SSR, Grigory Harutyunyan; told about his family, to whom she was particularly close.
The high-ranking official of the Georgian Communist Party also told about His Holiness Vazgen I Catholicos of All Armenians, of blessed memory. Mrs. Siradze gladly shared her memories of those meetings she had had with the Catholicos of All Armenians.
During the conversation, Mrs. Siradze reflected on her friendly relations with the Armenian public figures during the period of the Soviet Union.
The Primate of the Armenian Diocese in Georgia thanked Mrs. Victoria Siradze for visiting the Diocesan Headquarters, and appreciated publishing the book about the politician and public figure of Armenian descent.
The Bishop considered the visit of such a person of a venerable age to the Diocesan Headquarters to be a great honor and suggested organizing her meeting with the Armenian community in the future.