Վրաց նախկին բարձրպաշտոնյան հյուրընկալվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու առաջնորդարանում հյուրընկալվեց Վրաստանի հայտնի պետական և հասարակական գործիչ, ճանաչված մտավորական Վիկտորյա Սիրաձեն: Նախկին կուսակցական բարձրպաշտոնյային ուղեկցում էին «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը և ակտիվ հասարակական գործիչ Արտեմ Կիրակոզովը:
Տիկին Սիրաձեն Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին փոխանցեց նախկին հայտնի պետական, հասարակական և քաղաքական գործիչ, Գրիգորի Հարությունյանի (Արութինով) մասին գիրքը Նամի Միկոյանի հեղինակությամբ:
Զրույցի ընթացքում տիկին Սիրաձեն հանգամանալից ներկայացրեց Վրաստանի կոմկուսի կազմակերպչական գծով քարտուղար, Վրաստանի կոմկուսի Թբիլիսիի քաղաքային կոմիտեի  առաջին քարտուղար, ապա Հայաստանի Հանրապետության կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղարությունը ստանձնած Գրիգորի Հարությունյանի գործունեությունը, պատմեց նրա ընտանիքի մասին, որի հետ առանձնապես մտերիմ է եղել ինքը:
Վրաստանի կոմունիստական կուսակցության բարձրպաշտոնյան պատմեց նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս երջանկահիշատակ Վազգեն Առաջինի մասին: Տիկին Սիրաձեն սիրով կիսեց իր հուշերը Հայոց կաթողիկոսի հետ ունեցած իր հանդիպումներից:
Վիրահայոց առաջնորդի հետ զրույցի ժամանակ տիկին Սիրաձեն հիշեց խորհրդային ժամանակաշրջանում հայ գործիչների հետ իր բարեկամական կապերի մասին :
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը իր շնորհակալությունը հայտնեց տիկին Վիկտորյա Սիրաձեին այցի համար, ողջունեց հայազգի քաղաքական և հասարակական գործչին նվիրված գրքի հրատարակությունը:
Վազգեն Սրբազանը մեծ պատիվ համարեց պատկառելի տարիքով նման անձնավորության այցելությունը առաջնորդարան և առաջարկեց առաջիկայում կազմակերպել նրա հանդիպումը հայ համայնքի հետ:

Бывшее высокопоставленное лицо Грузии посетило резиденцию главы Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
14543539
6-го октября 2016 года, в резиденции главы епархии при Кафедральном соборе Сурб Геворг г. Тбилиси гостила известный государственный и общественный деятель Грузии, признанный интеллектуал Виктория Сирадзе. Бывшее высокопоставленное лицо партии сопровождали редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян и активный общественный деятель Артём Киракозов.
Госпожа Сирадзе передала предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну, книгу Нами Микояна о бывшем известном государственном, общественном и политическом деятеле Григории Арутюняне (Арутинов).
В ходе беседы госпожа Сирадзе подробно представила деятельность секретаря компартии Грузии по организационным вопросам, первого секретаря Тифлисского горкома партии, затем первого секретаря ЦК КП Армении – Григория Арутинова, рассказала о его семье, с которой она была особенно близка.
Высокопоставленное лицо Коммунистической партии Грузии также рассказало о ныне покойном Католикосе всех армян Вазгене Первом. Госпожа Сирадзе с радостью поделилась воспоминаниями о встречах с Католикосом всех армян.
Во время беседы с предводителем Епархии ААЦ в Грузии госпожа Сирадзе вспомнила о своих дружественных связях с армянскими деятелями в советскую эпоху.
Предводитель Епархии выразил госпоже Виктории Сиразде благодарность за её визит, а также поприветствовал издание книги о политическом и общественном деятеле армянской национальности.
Владыка Вазген посчитал особой честью визит такой личности почтенного возраста в резиденцию главы Епархии и предложил в будущем организовать ее встречу с армянской общиной.